Foto: LETA

Zemgales rajona tiesa Tukumā piektdien atcēlusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) uzlikto sodu Latvijas Radio valdes locekli Mārītei Tukišai par līguma slēgšanu ar dzīvesbiedra pārstāvētu uzņēmumu.

Tiesa lēma atcelt KNAB lēmumu un izbeigt administratīvā pārkāpuma lietu.

Spriedums tika parakstīts 25.martā, un desmit darba dienu laikā no pilna sprieduma pieejamības dienas tiesas kancelejā to var pārsūdzēt Zemgales apgabaltiesā.

KNAB Tukišas rīcībā konstatēja valsts amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpumu, slēdzot radio reklāmas izvietošanas līgumu ar savu dzīvesbiedru, un par to piemēroja viņai naudas sodu, tomēr amatpersona biroja lēmumu apstrīdēja tiesā.

KNAB apliecināja, ka veica pārbaudi par Latvijas Radio valdes locekles darbības atbilstību likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" normām un pērn 8.oktobrī pieņēma lēmumu šo valsts amatpersonu saukt pie administratīvās atbildības, piemērojot naudas sodu.

Ievērojot, ka attiecīgais lēmums vēl nav stājies spēkā, KNAB pašlaik plašāku informāciju nedz par pārkāpuma būtību, nedz piemērotā soda apmēru nesniedz.

Latvijas Radio zināms, ka KNAB interesi piesaistījis radio valdes 2020.gadā parakstītais līgums ar reklāmas aģentūru "Sparta Media". No firmas puses līgumu parakstījis viens no īpašniekiem - Toms Šrāders, kurš ir Tukišas dzīvesbiedrs, bērna tēvs.

Savukārt no radio puses to parakstīja visa valde, ieskaitot Tukišu.

Tukiša interešu konflikta novēršanas likuma pārkāpumu, slēdzot līgumu ar savu dzīves biedru, nesaskata.

"Šis līgums bija par to, ka "Sparta Media" pirka pakalpojumu no Latvijas Radio, nevis radio pirka pakalpojumu no "Sparta Media". Tāpēc faktiski apgalvot, ka kaut kādu labumu no tā būtu guvusi "Sparta Media", es vienkārši noliedzu kategoriski," Latvijas Radio pavēstījusi Tukiša.

Līgums ar "Sparta Media" bijis identisks tam, kādi slēgti ar citām reklāmas aģentūrām, un nekādas atkāpes attiecībā uz šo uzņēmumu neesot bijušas.

Reklāmas aģentūras no Latvijas Radio saņemot atlīdzību jeb komisijas maksu atbilstoši tam, cik daudz reklāmu tās ir piesaistījušas. Arī "Sparta Media" saņēmusi savu daļu naudas.

Jautāta, vai dzīvesbiedrs un bērna tēvs ir saņēmis kaut kādu materiālu labumu no šī līguma ar Latvijas Radio, Tukiša skaidroja, ka viņš konkrēti nav saņēmis materiālu labumu. "Sparta Media" saskaņā ar noslēgto vienošanos esot saņēmusi aģentūras komisiju.

"Nejauksim materiālus labumus ar aģentūras komisijām. Šādi es nepiekrītu interpretēt šīs lietas," komentēja radio valdes locekle.

Latvijas Radio vadība sabiedrības interesēs atklāja detalizētāku informāciju par šo darījumu. Līgums ar firmu bijis spēkā 2020.gadā un "Sparta Media" radio piegādājusi reklāmas par 7799 eiro. Komisijas maksa par "Sparta Media" pakalpojumiem bijusi 10% apmērā no piegādātā reklāmas apjoma, līdz ar to Latvijas Radio firmai pārskaitījis 780 eiro.

Lai arī 2020.gadā notika Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas, politisko reklāmu firma radio nav piesaistījusi.

Latvijas Radio valdes priekšsēdētāja Una Klapkalne skaidrojusi, ka, ņemot vērā likumu par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā, interešu konflikta nepieļaušana ir katra valdes locekļa individuāla atbildība.

Savukārt Latvijas Radio valdes locekle Sanita Dika-Bokmeldere norādīja, ka par kolēģu privāto dzīvi neinteresējas, tāpēc par iespējamo interešu konfliktu neesot zinājusi.

Tikmēr Tukiša uzsvēra, ka neko nav pārkāpusi, - nekādu materiālu ieguvumu viņi ar Šrāderu no tā neesot saņēmuši.

Arī Šrāders rakstiskās atbildēs pauda, ka "Sparta Media" radio neieguva nekādas privilēģijas, turklāt līgums būtu spēkā arī bez Tukišas paraksta, jo to parakstījušas citas valdes locekles.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!