Foto: Imago/Scanpix/LETA

Krievijas okupanti karā pret Ukrainas spēkiem pirmo reizi kopš 1969. gada pielietojuši ar aizliegtu ķīmisko vielu pildītas granātas, atsaucoties uz Trofeju un perspektīvā bruņojuma, kā arī kaujas tehnikas pētījumu centra pārstāvi Andriju Rudiku, vēsta aģentūra UNIAN.

Kapteinis Rudiks preses konferencē medijus informēja, ka 2023. gada decembrī iebrucēji pret Ukrainas karavīriem pirmo reizi pielietoja jauna parauga gāzes granātas RG. Šādas granātas kā trofejas nonākušas Ukrainas spēku rīcībā un konferences laikā demonstrētas žurnālistiem.

RG granāta pildīta ar hloracetofenonu (CN), konstatējuši Kijivas Tiesu ekspertīzes zinātniskās izpētes institūta eksperti. "Jau pēc granāta nosaukumu atšifrējuma krievu valodā – "rokas granāta – saindējoša viela" – var saprast tās nozīmi: dzīvā spēka nogalināšana," uzsver Rudiks.

Hloracetofenons ir indīga kaujas viela no lakrimatoru (asarošanu izraisošas vielas) grupas, kuras nāvējošā deva ir 11 miligrami, skaidro kapteinis.

Turklāt hloracetofenonu pilnībā aizliedz Ženēvas 1925. gada protokols par smacējošu, indīgu vai citu līdzīgu gāzu un bakterioloģisko līdzekļu pielietošanas aizliegumu karā. Tāpat to pielietot aizliedz 1969. gada ANO Ģenerālās asamblejas rezolūcija.

"Krievija ir abu šo dokumentu dalībniece," akcentē Rudiks.

Viņš atzīmē, ka šis ir pirmais kopš 1969. gada fiksētais šīs gāzes izmantošanas gadījums kaujas apstākļos. Savukārt gāzes granātu RG sērijveida ražošana var liecināt par to, ka Krievijas Federācija ir sniegusi nepatiesas ziņas, kad 2017. gadā paziņoja par pilnīgu ķīmisko ieroču krājumu un to ražošanas objektu likvidēšanu, uzsver runasvīrs.

Tendences liecina, ka Krievijas spēki Ukrainā palielina ķīmisko uzbrukumu skaitu, viņš apgalvo.

Kopumā kopš pilna mēroga iebrukuma sākuma līdz 2024. gada janvārim fiksēti 626 okupantu ķīmiskie uzbrukumi, izskanēja preses konferencē.

Rudiks norāda, ka jau 2022. gada februārī Ukrainas aizstāvju rokās kā trofejas nonāca padomju parauga okupantu gāzes granātas k-51 un jaunākas RGR, kurās kā kaujas viela izmantota netoksiska kairinoša viela – to izmanto demonstrantu izdzenāšanai.

Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ar raķešu apšaudēm, uzlidojumiem un sauszemes spēku ienākšanu sākās 2022. gada 24. februāra rītā. Kā vienu no iebrukuma mērķiem Krievija sākotnēji minēja Ukrainas "denacifikāciju".

Okupanti Ukrain cietuši smagus zaudējumus un tiek apsūdzēti apzinātā civiliedzīvotāju nogalināšanā, kā arī citos kara noziegumos. Okupantu zvērības masveidā sāka nākt gaismā pēc tam, kad ukraiņi viņus padzina no Kijivas apkārtnes, piemēram, Bučas.

Krievijas attieksmi pret ukraiņiem, tostarp nogalinot un veidojot filtrācijas nometnes, raksturo šis "fašisma manifests", ko publicēja Kremļa propagandas ziņu aģentūra "RIA Novosti".

Kopumā karš Ukrainā turpinās kopš 2014. gada, kad Krievija okupēja Krimas pussalu un aizsāka karu Ukrainas austrumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!