Foto: Aculiecinieka foto

Vācijas drošības iestādes uzmanīgi seko satelītu navigācijas traucējumiem Baltijas jūras reģionā, aģentūrai DPA atzinusi transporta ministrija.

Vācijas drošības eksperti, aviācijas speciālisti un armijas pārstāvji uzmanīgi novēro GPS traucējumus, fiksējot konkrētus to avotus, lai gan ziņas par to netiek publiskotas.

"Kopš 2023. gada decembra no Vācijas gaisa telpas ziemeļaustrumiem saņemtas ziņas par sporādiskiem Globālās pozicionēšanās sistēmas (GPS) raidīto signālu traucējumiem," norādījusi ministrija.

Transporta ministrija par situāciju pastāvīgi informē iestādes, kas atbildīgas par elektromagnētisko signālu aizsardzību Vācijas telpā, kā arī Bundesvēru un gaisa telpas izmantotājus.

Par attiecīgu pretpasākumu īstenošanu atbildīga ir Federālā tīklu aģentūra.

Speciālisti atzīst, ka viens no traucējumu avotiem varētu būt Krievija.

Šobrīd Baltijas jūras reģionā vērojami stipri Globālās satelītu navigācijas sistēmas (GNSS) uztveršanas traucējumi.

"Tomēr šis fenomens nav pilnīgi jauns. Traucējumi zināmu laiku tikuši novēroti krīzes reģionos," norādījis Vācijas Aviācijas un kosmonautikas cents (DLR).

Šie traucējumi nerada reālu apdraudējumu pilotiem un kuģu kapteiņiem, kas izmanto šo sistēmu, tomēr radījuši izmaiņas lidojumu grafikos vai izsaukuši pat reisu atcelšanu, atzinis DRL.

DRL Sakaru un navigācijas institūts izstrādā pretpasākumus, tajā skaitā alternatīvu navigācijas sistēmu R-MODE, kas ļaus kuģiem noteikt savu atrašanās vietu, ja nedarbosies GNSS. Šobrīd tā tiek pārbaudīta Baltijas jūrā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!