Foto: Publicitātes foto

Izceļot 20. gadadienu, kopš Latvija kļuvusi par Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) un Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti, Valsts kanceleja ir radījusi unikālu video stāstu sēriju "Latvijas 20 gadi ES un NATO – cilvēkstāsti". Šajā video stāstā latviešu kultūras žurnāliste, filozofe un sabiedriskā darbiniece Eva Johansone dalās personīgās atmiņās par Latvijas pirmajiem soļiem Eiropas Savienībā, atklājot savas izjūtas un izaicinājumus šajā vēsturiskajā laika posmā.

Eva Johansone divtūkstošo gadu sākumā bija viena no izteiktākajiem jaunatnes balss pārstāvjiem Latvijā, kura ar savu darbu un iniciatīvām spēja iedvesmot un mobilizēt jauniešus aktīvai iesaistei Eiropas un vietējos politiskajos procesos. Kā Latvijas Jaunatnes padomes (LJP) priekšsēdētāja no 2002. līdz 2006. gadam viņa enerģiski veicināja izpratni par Latvijas iestāšanās nozīmi ES un par iespējām, kas pavērsies Latvijai šīs dalības rezultātā. No 2007. līdz 2009. gadam, turpinot darbu kā LJP prezidente, Eva Johansone aktīvi turpināja strādāt pie jauniešu izglītošanas ES jautājumos, kā arī darbojās pie Jaunatnes likuma un valsts jaunatnes programmas izstrādes, kur viņa efektīvi pārstāvēja jaunatnes organizācijas intereses.

Latvijas dalībai ES bija izšķiroša nozīme valsts ekonomiskās drošības stiprināšanā, veicinot ekonomikas izaugsmi, labklājību un atverot durvis uz plašākām iespējam, ko sniedz ES. Ceļš uz iestāšanos šajā starptautiskajā organizācijā prasīja daudz darba un bija, cik satraucošs, tik cerību piepildīts. Ieskicējot laika posmu, kad Latvija iestājās ES, Eva Johansone savā video stāstā atklāj spilgtākās atmiņas no šī vēsturiskā perioda.

Eva Johansone atzīmē, ka mūsdienās brīva ceļošana, studēšana Eiropā un dažādas apmaiņas programmas šķiet ikdienišķas, taču laikā, kad Latvija gatavojās iestāties ES, šīs iespējas likās vēl ļoti tālas. Tajā laikā bija stipra vēlme šīs iespējas pārvērst par realitāti, piedzīvot un atvērt durvis uz plašo un aizraujošo pasauli, ko piedāvā ES.

Divtūkstošo gadu sākumā sociālie tīkli nebija tik attīstīti, kā šodien - Facebook vēl neeksistēja, un informācija jauniešiem bija jāsniedz izmantojot cita veida informācijas kanālus: “[..] caur tādiem kanāliem kā avīzes, apkārtraksti vai Panorāmā”. Neskatoties uz dažādiem izaicinājumiem, noskaņojums bija pozitīvs: “Jaunieši iesaistījās dažādās jauniešu organizācijās, devās uz Saeimu un Ministru kabinetu, organizēja dažādas akcijas, ” demonstrējot lielu entuziasmu un iesaistīšanos sabiedriskajos procesos.

“Tad, kad mēs uzzinājām, ka esam pievienojušies ES, mums tiešām bija tāds liels prieks, jo bija sajūta, kā arī mēs esam pielikuši savu roku, kā jauniešu nevalstiskās organizācijas. Tā bija ļoti forša sajūta, ka tu esi kopā tanī visā,” skaidro E. Johansone.

E. Johansone norāda, ka dalība ES sniedz ne tikai politisko un ekonomisko stabilitāti, bet arī emocionālo un psiholoģisko drošību. ES politikas nodrošina aizsardzības sajūtu, kas cilvēkiem ir svarīga. Tas, ka ES aizstāv demokrātiju un cilvēktiesības, stiprina uzticēšanos tās institūcijām. Šāda drošība ir būtiska, lai cilvēki justos pārliecināti un harmoniski savā ikdienā.

E. Johansone Latvijai nākamajos 20 gados ES novēl: “Drosmi iesaistīties dažādos notikumos un procesos un nezaudēt savu fokusu un atbalstu Ukrainai [..], būt tiešām daļai no šīs fantastiskās Eiropas telpas, kurā mēs esam”.

Portāla “Delfi” sadaļā “Latvijas 20 gadi ES un NATO – cilvēkstāsti” apkopoti Latvijā zināmu personību stāsti, kas atspoguļo Latvijas pievienošanās ceļu Eiropas Savienībai un NATO. Šajā sadaļā var atrast dažādu nozaru pārstāvju personīgās pieredzes un atmiņas par šo nozīmīgo periodu Latvijas vēsturē, apskatot gan diplomātisko darbību, gan sabiedrības iesaisti. Stāsti atklāj, kā Latvijas pievienošanās šīm starptautiskajām organizācijām  ietekmēja Latviju un tās iedzīvotājus, veicinot plašāku izpratni par šo laikposmu un tā ietekmi uz valsts attīstību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!