Foto: Kaspars Garda

Lai veicinātu profesionālās izglītības popularitāti Latvijā, Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kamera (AHK) sadarbībā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru pasniedza speciālu profesionālās izglītības izcilības balvu "VET Excellence", tādā veidā suminot Latvijas uzņēmumus, kas aktīvi iesaistās profesionālās izglītības – darba vidē balstītu mācību un prakšu – īstenošanā.

Balvas tika piešķirtas trīs nominācijās: "Zaļais kurss", "Sociālā atbildība" un "Aktīvākais mikrouzņēmums/mazais uzņēmums". Šajās nominācijās kopā tika pieteikts 21 uzņēmums. Pieteikumus iesniedza 10 profesionālās izglītības iestādes, pārstāvot visus Latvijas reģionus.

Uzvarētāji:

Nominācijā Zaļais kurss: "LABIE KOKI" (Babītes pagasts, Mārupes novads)

Nominācijā Sociālā atbildība: SIA "Dinex Latvia" (Jelgavas novads)

Nominācija Aktīvākais mikrouzņēmums/ mazais uzņēmums: SIA "Galantus Dārzi" (Rīga)

Papildus žūrijas vērtējumam maija pēdējā nedēļā par savu favorītu bija iespējams nobalsot arī interneta aptaujā – uzvarētājs šajā kategorijā SIA "Kind service" (Rēzekne) saņēma īpašu sabiedrības simpātijas balvu.

Konkursā pieteiktie uzņēmumi kopumā izvirzīja arī 25 jauniešus balvai "Lietaskoks". No tiem 10 finālisti ieguva piemiņas diplomus, bet 5 arī Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kameras un to biedru uzņēmumu piešķirtas naudas balvas.

Nominācijas "Lietaskoks" uzvarētāji ir:

Mareks Upmalis, mēbeļu galdnieks, Jelgavas Tehnikums, balvas piešķīrējs – "AKG Thermotechnik"

Paula Ozoliņa, kokkope- arboriste, Bulduru tehnikums, balvas piešķīrējs – "Knauf"

Ralfs Eduards Vanags, autoatslēdznieks, Vidzemes dizaina un tehnoloģiju tehnikums, balvas piešķīrējs – "Valmieras stikla šķiedra"

Veronika Kamiņina, viesmīlības pakalpojumu speciālists, Rēzeknes tehnikums, balvas piešķīrējs – Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kamera

Gatis Delveris, pavārs, Rēzeknes tehnikums, balvas piešķīrējs – Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kamera

"Sekmīga sadarbība starp valsts institūcijām, izglītības iestādēm un uzņēmumiem ir atslēgas elements Ekonomikas ministrijas izstrādātajā visaptverošajā Cilvēkkapitāla stratēģijā. Latvijas uzņēmumiem trūkst kvalificētu darbinieku, kas atbilst konkrētām prasībām, savukārt Latvijas jauniešiem un arī citu paaudžu cilvēkiem bieži vien pietrūkst iespēju apgūt precīzi darba tirgum nepieciešamās prasmes. Tādēļ tiešām liels paldies uzņēmumiem, kuri ir gatavi ieguldīt savu laiku, enerģiju un resursus darba vidē balstītu mācību organizēšanā," tā Latvijas ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

"Latvijas profesionālā izglītība pēdējās desmitgadēs ir ievērojami attīstījusies un guvusi arī starptautisku atzinību un atpazīstamību. Taču mēs neviens ar pārliecību nevaram atbildēt, kādas tieši prasmes būs nepieciešamas gan tuvākā, gan, jo īpaši, tālākā nākotnē. Tāpēc arvien būtiskāka kļūs dažādu formālu un neformālu sadarbības tīklu starp izglītības sniedzējiem un darba devējiem nozīme. Es patiesi lepojos šodien profesionālās izglītības izcilības balvā "VET_Excellence Latvia", pārstāvot Izglītības un zinātnes ministriju, godināt tos darba devējus, kuri jau tagad atbalsta un palīdz topošajiem speciālistiem tiekties uz izcilību, dalās ar savu plašo zināšanu un pieredzes resursu, kā arī tuvina skolā apgūto ar darba vidē balstītām prasmēm un zināšanām," tā Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāre Silvija Reinberga.

"Svarīgs risinājums darbaspēka trūkuma problēmai ir duālā profesionālā apmācība. Šajā gadījumā praktikants četras dienas nedēļā apgūst profesionālās prasmes darba vietā uzņēmumā un vienu vai divas dienas profesionālajā izglītības iestādē apgūst attiecīgās speciālās zināšanas. Tādējādi teorija un prakse ir ideāli saistītas. Šī sistēma ir padarījusi Vāciju par pasaules čempioni eksporta jomā. Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kamera jau vairāk nekā 10 gadus cīnās par to, lai šī sistēma tiktu ieviesta arī Latvijā. Šodien godinātie balvas ieguvēji ir šī procesa pionieri un novatori. Fakts, ka apbalvojumus šodien personīgi pasniedza gan ekonomikas ministrs Viktors Valainis, gan Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārā sekretāre Silvija Reinberga, liecina par divpusējās sadarbības augsto vērtību," tā Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kameras Florians Šrēders.

Profesionālās izglītības izcilības balva tika organizēta Vācijas Izglītības un pētniecības ministrijas un LR Izglītības un zinātnes ministrijas finansētā projekta "VET_Excellence" ietvaros.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!