Foto: Freepik.com

Miopija jeb tuvredzība ir viens no biežākajiem redzes defektiem pasaulē, kas skar gan bērnus, gan pieaugušos. Šobrīd Eiropā aptuveni 20–22% iedzīvotājiem ir tuvredzība, taču tās izplatība pieaug diezgan strauji. Tiek lēsts, ka līdz 2050. gadam katrs otrais iedzīvotājs būs miops un nēsās redzes korekcijas līdzekļus ar mīnuss dioptrijām. Raksta turpinājumā optikas salona "Metropole" vadošā optometriste Aija Makovska skaidro, kāpēc miopija mēdz attīstīties, kā to vislabāk koriģēt, un kādēļ tā rada bažas redzes speciālistiem.

Miopija ievērojami paaugstina citu acu slimību attīstības risku

Optometristi ir nobažījušies par strauju miopijas attīstību. Lai arī miopiju lielākoties var veiksmīgi koriģēt ar brillēm, kontaktlēcām vai refraktīvo ķirurģiju, diemžēl tā rada izmaiņas acs struktūrās un būtiski palielina riskus dažādu acu saslimšanu attīstībai dzīves laikā. Turklāt, jo lielāka ir tuvredzība, jo lielāka iespējamība, ka attīstīsies tādas acu saslimšanās kā atvērta kakta glaukoma, mugurējā subkapsulārā katarakta, miopiska makulopātija, tīklenes atslāņošanās.

Kā un kāpēc rodas miopija?

Miopiju lielākoties izraisa acs mugurējā segmenta izstiepšanās un acs aksiālā garuma palielināšanās. Tas nozīmē, ka acs optiskās sistēmas laušanas spēja ir par spēcīgu attiecībā pret acs garumu un gaismas stari, kas iekļūst acī, fokusējas nevis uz tīklenes, bet jau pirms tās. Miopijas gadījumā visbiežāk cilvēks labi redz tuvumā, bet, skatoties tālumā, redze ir miglaina.

Ir vairāki faktori, kas ietekmē tuvredzības attīstīšanos un progresēšanu. Galvenie no tiem ir:

  • Ģenētiskais faktors: tuvredzību pieskaita pie ģenētiski pārmantojamiem redzes traucējumiem. Ja abiem vecākiem ir tuvredzība, risks tai attīstīties bērnam pieaug pat par 50%.

  • Rase: lai gan miopija skar iedzīvotājus visā pasaulē, īpaši augsta tās izplatība ir novērota Austrumāzijas reģionā – Ķīnā, Japānā, Dienvidkorejā, Singapūrā.

  • Dzīvesveids: digitalizācija, tehnoloģiju un dažādu ierīču izmantošana rada sekas redzes veselībai. Ilgstošs un monotons darbs tuvumā, datoru, planšetdatoru un mobilo telefonu pārmērīga izmantošana var veicināt miopijas attīstību arī bērniem un pusaudžiem.

  • Vide: pētījumos pierādīts, ka augstāks risks attīstīties tuvredzībai ir tiem bērniem, kas ikdienā ārtelpās pavada mazāk kā 2 h dienā.

Bērnam diagnosticē miopiju. Kā rīkoties tālāk?

Foto: Freepik.com/senvipetro

Miopija visbiežāk bērniem attīstās pamatskolas laikā, taču arvien vairāk ir bērnu, kam tā tiek atklāta jau pat 6–8 gadu vecumā. Straujākā tuvredzības progresija sagaidāma laikā, kad bērns aug – vidēji līdz 16–18 gadiem, taču arī šeit pēdējā laikā novērojam, ka miopija mēdz progresēt arī vēl 20, pat 25 gadu vecumā. Taču pārsvarā, organisma augšanai apstājoties, mazinās arī miopijas progress vai tas ir pavisam minimāls. Atceries, ka pirmā vizīte pie redzes speciālista ir jāieplāno, bērnam sasniedzot 1 gada vecumu, ja vien jau ātrāk nerodas aizdomas par kādas slimības esamību. Pēc tam acis ir jāpārbauda 3 un 6–7 gadu vecumā, taču redzes speciālisti iesaka redzi pārbaudīt arī 5 gadu vecumā – tas ir laiks, kad bērns aktīvi apgūst lasītprasmi un rakstītprasmi un šajā brīdī ir vitāli svarīgi laikus atklāt un novērst redzes problēmas, ja bērnam tādas ir.

Svarīgi saprast, ka miopijas kontrole sastāv no vairākiem faktoriem. Pats pirmais, ir ļoti svarīgi regulāri veikt redzes pārbaudi. Bērniem, kam ir konstatēta tuvredzība, redzes pārbaude ir nepieciešama ne retāk kā reizi gadā, sākumā – pat ik pa 6 mēnešiem. Otrs – ļoti svarīgi, ja korekcija ir izrakstīta, tā bērnam ir jālieto pastāvīgi vai pēc speciālista norādījumiem. Redzes korekcijai ir jābūt atbilstošai redzes situācijai – nepilna jeb pārāk vāja korekcija tieši provicē miopijai turpināt palielināties. Treškārt – tuvredzības kontrolē ārkārtīgi svarīga ir arī redzes režīma ievērošana un laika pavadīšana laukā. Tikai kombinējot visus trīs ieteikumus, var sasniegt iespējami labāko rezultātu. Un vēl ir svarīgi saprast – tuvredzības kontrole neozīmē, ka bērnam tuvredzības lielums ar laiku mazināsies. Miopijas kontroles mērķis ir panākt miopijas pieaugšanas samazināšanos vai apstāšanos.

Optikas salonos "Metropole" veic mūsdienu prasībām atbilstošu redzes pārbaudi gan pieaugušajiem, gan bērniem, izmantojot modernākās iekārtas. Tās ietvaros optomertrists novērtē redzes asumu, skatīšanās paradumus, izmēra acs spiedienu un nepieciešamības gadījumā izraksta briļļu vai kontaktlēcu recepti.

Ieteikumi redzes veselības saglabāšanai

Ikvienam cilvēkam katru dienu vismaz 2 stundas ir jāpavada ārpus telpām – svaigā gaisā. Tāpat ir jāpievērš uzmanība redzes slodzei, gan strādājot pie datora, gan arī lietojot ierīces mācību vai izklaides nolūkiem. Ņem vērā, ka tuvumā drīkst skatīties ne ilgāk kā 20 minūtes, tad acīm ir nepieciešama atpūta – vismaz 20 sekundes jāskatās uz telpas pretējā stūrī novietotu objektu. Neaizmirsti par acu vingrināšanu – pakustini tās pa labi, pa kreisi, uz augšu un uz leju, izapļo tās pulksteņrādītāja virzienā un pretēji tam.

Pēc katrām 2 stundām, kas pavadītas pie datora, jābūt vismaz 10 minūšu pauzei, kad pastaigāt un izkustēties. Atpūtas brīdī nevajadzētu pievērsties telefonam vai žurnālu lasīšanai, jo tā ir papildu slodze jau tā nogurušajām acīm. Tā vietā labāk apiet nelielu aplīti un izdzert glāzi ūdens.

Nenoliedzami, arī veselīgam uzturam, pilnvērtīgam miegam un regulārām fiziskajām aktivitātēm ir ietekme ne tikai uz mūsu pašsajūtu, bet arī acu veselību. Augļos, dārzeņos, ogās esošie vitamīni, antioksidanti un citi vērtīgi mikroelementi var palēlināt acu novecošanās procesu, kā arī uzlabot redzes funkciju. Īpaši vērtīgs redzes un acu veselības saglabāšanai ir A vitamīns.

Specializētie redzes korekcijas līdzekļi miopijas kontrolēšanai

Foto: Freepik.com/senvipetro

Optikas salonos "Metropole" ir pieejami dažādi specializētie miopijas kontroles risinājumi, piemēram:

  • "ZEISS MyoCare" brilļu lēcas bērniem pieejamas visos optikas salonos. To izgatavošanā tiek pielietota C.A.R.E.® tehnoloģija (Cilindriski Apļveida Refrakcijas Elementi), veicinot pareizu mehānisma darbību acs aizmugurējā daļā, novēršot tās pārlieku straujo izstiepšanos garumā un līdz ar to – samazinot miopijas pieauguma ātrumu.

  • Nakts kontaktlēcas. Ortokeratoloģija ir viena no redzes korekcijas metodēm, kas Latvijā tiek pielietota jau vairāk nekā 10 gadus. Speciālās kontaktlēcas tiek ievietotas acīs pirms gulētiešanas. Miega laikā tās pavisam maigi maina radzenes formu, lai pēc pamošanās un kontaktlēcu izņemšanas, tiktu nodrošināta skaidra redze. Ortokeratoloģija ir droša un atgriezeniska redzes korekcijas metode un tās efektivitāte miopijas kontrolē uzrāda nudien labus rezultātus.

  • Mīkstās kontaktlēcas. Ir pieejamas arī mīkstās kontaktlēcas, kas ne tikai bērnam nodrošina iespēju labi redzēt, bet arī darbojas kā miopijas kontroles metode.

Miopija var ietekmēt dzīves kvalitāti, taču to ir iespējams koriģēt, iegūstot skaidru redzi visos attālumos. Rūpējies par savu redzes veselību kopā ar optikas salonu METROPOLE!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!