"Delfi" aculiecinieks
Iesūti savu stāstu, foto vai video   +
Par projektu: Kas ir Delfi Aculiecinieks?

Bieži vien ir pierādījies, ka to, ko nav pamanījuši profesionāli žurnālisti, ir piefiksējis kāds „cilvēks no malas”. Taču ar to ir par maz. Reportieris vai publicists, kurš veido "Delfi" Aculiecinieka saturu, savu darbu var raksturot vienkārši – Tas jāzina citiem, tas jāredz citiem!

Aculiecinieka reportāžu tēmu loks ir visplašākais – politika, sabiedrība, kultūra, sports, veselība, nejēdzības, joki, katastrofas, u.t.t.. Protams, katra ziņa vienmēr balstās uz faktiem – tās var būt fotogrāfijas, video, dokumenti, kurus Aculiecinieks nopublicēs jūsu rakstā. Taču tikpat labi tās var būt jūsu pārdomas par sabiedrībā aktuāliem procesiem. Pats galvenais - tikko jūs Aculieciniekam iesūtat reportāžu, jūs pierādat, ka neesat vienaldzīgs pret notikumiem, kas notiek mums apkārt.

Kas jāzina pirms reportāžas iesūtīšanas

Lai jūsu reportāža sasniegtu lasītājus, būtu jāņem vērā dažas svarīgas norādes.

Ja jūsu rīcībā ir foto vai video materiāli un jūs tos vēlaties publicēt "Delfi" Aculieciniekā, ir trīs veidi, kā to izdarīt:

  • sūtīt uz e-pastu aculiecinieks@delfi.lv
  • izmantot nereģistrēto autoru satura iesūtīšanas formu
  • reģistrēties un kļūt par "Delfi" Aculiecinieka autoru. Mēs iesakām autoriem kļūt par reģistrētiem lietotājiem. Tas būtiski atvieglina informācijas nosūtīšanas procesu un ir veids kā autoriem nopelnīt "Delfi" dālderus (virtuālos autoru apmaksas punktus). Vairāk par to varat izlasīt šeit.

Svarīgi!

Reportāžas autoram nav obligāti jānorāda savs īstais vārds. Reportāža var tikt publicēta anonīmi vai izmantojot pseidonīmu. Tomēr iesakām norādīt jūsu e-pasta adresi (vēlams arī tālruņa numuru). Nereti redakcijai nākas sazināties ar autoriem, lai noskaidrotu reportāžas satura detaļas. Šie dati netiek publicēti un netiek nodoti trešajām personām.

Reportāžas saturs un tā iesūtīšana

Fotogrāfijas Vislabāk, ja jūsu reportāžas bildes tiek iesūtītas JPG formātā. Vēlams 800x600 izšķirtspējā. Pārliecinieties vai bildes pietiekami skaidri atspoguļo jūsu novēroto situāciju. Tas nenozīmē, ka tiem ir jābūt attēliem, kas tapuši ar profesionālo foto tehniku. Reizēm svarīgāk reportāžai pievienot dažas ar telefonu bildētas fotogrāfijas, nekā tās nepievienot vispār, jo autoram šķiet, ka ar neprofesionālu tehniku bildēti foto ir kauns un negods. Galvenais nosacījums – bildēs redzams tas, ko ir redzējis pats reportāžas autors.

Ja reportāžu sūtat ar e-pastu, pievienojiet bildes kā atsevišķus vai arhivētus failus. Ja izmantojat nereģistrēto autoru satura iesūtīšanas formu, atceraties, ka šobrīd vienas reportāžas pievienoto failu apjoma ierobežojums ir 50 megabaiti. Iesakām mūsu autoriem izmantot "Delfi" Foto servisu. Ja autors ir reģistrēts, viņam automātiski tiek dota iespēja veidot savu "Delfi" Foto lapu un nosūtīt bildes Aculieciniekam. Dažkārt mūsu autori iesūta reportāžas tekstu un tam pievieno linku uz paša izveidoto bilžu galeriju "Delfi" Foto. Tas atvieglina informācijas nodošanas ātrumu, kā arī publikācijai tiek pievienots paša autora sakārtots bilžu albums.

Svarīgi! Reportāžai pievienotajām bildēm ir jābūt paša autora fotografētām. Ja tiek izmantotas cita autora fotogrāfijas, nepieciešama viņa rakstiska atļauja tās publicēt portālā "Delfi". Tāpat iesūtītās reportāžas autors piekrīt, ka viņa foto var tikt izmantoti mūsu portālā atkārtoti, vai arī pievienoti citiem rakstiem, kas atspoguļo autora iesūtītās reportāžas tēmu. Autoram jāņem vērā, ka bildes bez EXIF datiem var tikt uztvertas kā viltojumi.

Video

Līdzīgi kā iesūtot fotogrāfijas, arī video iesūtīšanas procesam ir daži ieteikumi.

Video var pievienot kā failu jūsu e-pastam vai reportāžai, kas iesūtīta ar nereģistrēto autoru satura iesūtīšanas formu. (jāņem vērā, ka pastāv pievienotā faila apjoma ierobežojums – 50 megabaiti) Vēlams, ja iesūtāmais video ir kādā no tradicionālajiem formātiem (avi, mov, mpg, u.c). Ja neesat pārliecināts par sava iesūtāmā video formātu, izmantojiet vietni www.encoding.com/try/. Šeit iespējams konvertēt video apjomā līdz 100 megabaitiem.

Reportāžas autors var izmantot video vietni YouTube.com. Ielādējiet savu video YouTube un reportāžas tekstam, kuru sūtiet Aculieciniekam, pievienojiet linku uz jūsu ielādēto YouTube video.

Svarīgi! Iesūtot video, autors atbild par to, ka tas ir viņa paša filmēts vai arī viņam ir konkrētā video autora atļauja to publicēt portālā "Delfi".

Reportāžas apraksts

Ja autors iesūta bildes vai video bez apraksta, tas nozīmē, ka reportāža visdrīzāk netiks publicēta. Šo var uzskatīt par pašu svarīgāko reportāžas satura daļu. Nevajag rakstīt garus apcerējumus par novēroto. Izstāstiet pašu svarīgāko - Kas redzams bildēs vai video? Kur tapušas bildes vai video? Kad filmēts vai fotografēts? Reportāžas tekstu bagātinās jūsu pārdomas un secinājumi, kā arī īsas intervijas vai citāti.

Svarīgi! Ja reportāžas aprakstā izmantojat citos medijos publicēto tekstu, obligāti ir jānorāda informācijas avots.

Vērojiet, fotografējiet, filmējiet un sūtiet reportāžu "Delfi" Aculieciniekam!

Ja radušies jautājumi...

Sūtiet savas reportāžas un par labāko reportāžu saņemiet balvu - dāvanu karti "Galactico" 30 eiro vērtībā. Foto un video gaidām epastā aculiecinieks@delfi.lv, vai arī izmantojiet reportāžu iesniegšanai paredzēto formu!
Darbdienās no plkst. 10.00 līdz 14.00 varat arī ziņot par nebūšanām, novērojumiem, ierosinājumiem, zvanot pa "Delfi Aculiecinieka" tālruni nr. 67784066!