Foto: Publicitātes foto

Valdība otrdien atbalstīja Satiksmes ministrijas (SM) sagatavoto noteikumu projektu, kas tostarp paredz papildināt Ceļu satiksmes noteikumu prasības, kas jāievēro, pārvietojoties par ātrgaitas ceļiem.

SM norāda, ka jaunā autoceļu attīstības stratēģija līdz 2040. gadam paredz Latvijā izveidot automaģistrāles, tādējādi 2022. gadā ir uzsākts ietekmes uz vidi novērtēšanas process uz Rīgas apvedceļa posmā no Baltezera līdz Saulkalnei (A4), kā arī posmā no Salaspils līdz Babītei (A5).

Vienlaikus SM skaidro, ka, lai tos pārveidotu par ātrgaitas ceļiem, ir nepieciešams normatīvais regulējums, kas nosaka kārtību uz ātrgaitas ceļiem, papildinot, ka Ceļu satiksmes noteikumos ir jānosaka prasības, kādas jāievēro minētajā ceļa posmā, tāpat jāpapildina regulējums arī ar citām prasībām, kas tiktu attiecinātas šādā ceļa posmā.

Noteikumu grozījumi paredz, kāds ir atļautais braukšanas ātrums braucot pa ceļu, kas apzīmēts ar ātrgaitas ceļa zīmi, motocikliem, tricikliem, kvadricikliem, vieglajiem automobiļiem un kravas automobiļiem, kuru pilna masa nepārsniedz 7,5 tonnas – 120 kilometri stundā (km/h), autobusiem – 110 km/h.

Savukārt laikaposmā no 1.decembra līdz 1.martam motocikliem, tricikliem, kvadricikliem, kravas automobiļiem, kuru pilna masa nepārsniedz 7,5 tonnas, un autobusiem – 100 km/h, bet vieglajiem automobiļiem – 110 km/h.

Vienlaikus noteikumu grozījumi paredz Ceļu satiksmes noteikumos izveidot jaunu nodaļu, kas nosaka, kāda ir kārtība ceļu satiksmē uz ātrgaitas ceļiem.

Tādējādi jaunā kārtība nosaka, ka ātrgaitas ceļa lietošana, ieskaitot šķērsošanu, būs aizliegta gājējiem, dzīvnieku pārvietošanai ārpus transportlīdzekļa, velosipēdu, elektroskrejriteņu, mopēdu, traktortehnikas, pajūgu un transportlīdzekļu, kuri nevar braukt ar lielāku ātrumu par 60 km/h vadītājiem.

Noteikumu grozījumi arī paredz, ka uz ātrgaitas ceļa aizliegts apstāties un stāvēt, apgriezties braukšanai pretējā virzienā, braukt atpakaļgaitā un to šķērsot.

Tāpat SM noteikumu grozījumos ietvertas vairākas ceļa zīmes un apzīmējumi, kuras tiek izmantotas ceļa posmos, kas uzskatāmas par ātrgaitas ceļiem, uz tās esošās norādes un citu informāciju. Tādējādi tiks ietverti apzīmējumi, kas norāda par ātrgaitas ceļiem, precizējot apzīmējumu avārijas tālrunim, ietverot apzīmējumus nobrauktuvēm, par to tuvošanos, virziena norādēm un citām norādēm.

Vienlaikus Ceļu satiksmes noteikumos bija norādīts, ka ārpus apdzīvotām vietām motociklu, triciklu, kvadriciklu, vieglo automobiļu, kravas automobiļu, kuru pilna masa nepārsniedz 7,5 tonnas, un autobusu braukšanas ātrums nedrīkst pārsniegt 90 km/h. Savukārt automobiļiem un autobusiem, velkot piekabi, un kravas automo­biļiem, kuru pilna masa pārsniedz 7,5 tonnas – 80 km/h.

SM uzsver, ka jaunie noteikumu grozījumi ir vērsti arī uz atļautā braukšanas ātrumu izlīdzināšanu, tādējādi mazinot apdzīšanas nepieciešamību. Attiecīgi tiek pielīdzināts atļautais braukšanas ātrums automobiļiem un autobusiem, velkot piekabi, un kravas automo­biļiem, kuru pilna masa pārsniedz 7,5 tonnas – 90 km/h.

Tāpat valdības sēdes laikā nolemts, ka SM priekšlikums par to, ka traktortehnikas maksimālais braukšanas ātrums ārpus apdzīvotām vietām nedrīkst pārsniegt 60 km/h, ir jāprecizē, jo Zemkopības ministrijas pārstāvji iebilda, ka priekšlikums attiecas uz visiem traktoriem. Tādējādi paredzēts, ka traktors bez vilcēja varēs braukt līdz 90 km/h, bet samazinās ātrumu tikai traktoriem ar vilcēju – 60 km/h. Par konkrētu lēmumu SM vēl informēs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!