Foto: DELFI

AS "Rīgas Centrāltirgus" (RCT) izstrādājis vīziju par Āgenskalna tirgus atjaunošanu, kam nepieciešami aptuveni deviņi miljoni eiro.

Savukārt Rīgas domes Īpašumu departaments aizvien uzstāj uz nepieciešamību izbeigt nomas līgumu ar RCT un rīkot atkārtotu tirgus nomas tiesību izsoli.

Līdz 15. janvārim RCT un Īpašuma departamentam bija jāizstrādā Āgenskalna tirgus nākotnes vīzija un jāiesniedz tā izvērtēšanai Rīgas domes Pilsētas īpašumu komitejā. Plānots, ka pirmdien tirgus attīstības koncepciju komitejas sēdē prezentēs RTC valdes priekšsēdētājs Artis Druvinieks.

RCT savā vēstulē komitejai norāda, ka jau šogad Āgenskalna tirgus atjaunošanas projekta izstrādes gaitā plāno veikt atsevišķu ēkas konstruktīvo elementu padziļinātu izpēti saskaņā ar Būvniecības valsts kontroles biroja norādījumiem. Tirgus atjaunošanas projekts, ņemot vērā ēkas valsts kultūras pieminekļa statusu, varētu tikt izstrādāts līdz 18 mēnešu laikā.

Tirgus atjaunošanu RCT rosina īstenot divās kārtās. Pirmā kārta ietvertu tirgus ēkas atjaunošanu un 1970. gados celtā paviljona piebūves un citu palīgēku pilnīgu demontāžu. Pēc pirmās kārtas būvdarbu noslēgšanās tiktu atjaunota tirgus pieejamība apmeklētājiem. Pēc RCT aprēķiniem, tirgus atjaunošanas pirmās kārtas izmaksas varētu būt četri līdz 4,5 miljoni eiro apmērā. Darbi varētu tikt paveikti pusotra gada laikā.

Savukārt atjaunošanas projekta otrajā kārtā notiktu tirgus laukuma pārbūve, pazemes autostāvvietas izbūve un jauna virszemes apjoma izbūve ar mērķi tajā organizēt tirdzniecību, kā arī ar mākslu un kultūru saistītus pasākumus. Būvniecības izmaksas aplēstas 4,5 miljonu eiro apmērā un būvdarbus plānots pabeigt 18 mēnešu laikā no to uzsākšanas brīža.

RCT norāda, ka rekonstrukcijas īstenošanai būs nepieciešams piesaistīt ārējo finansējumu no kredītiestādēm. Vēstulē arī norādīts, ka līdz šim RCT aptaujātās kredītiestādes esot gatavs iesaistīties Āgenskalna tirgus atjaunošanas darbu finansēšanā.

Savukārt Rīgas domes Īpašumu departaments vēstulē komitejai norāda, ka noslēgtā nomas līguma ietvaros Āgenskalna tirgus tehniskā stāvokļa nodrošināšana ir nomnieka - RCT pienākums. Attiecīgi RCT kompetencē ir arī tirgus attīstības projekta izstrāde un īstenošana, tai skaitā finansējuma piesaistes modeļu izvērtēšana.

Tomēr, ņemot vērā, ka RCT rīcībā nav Āgenskalna tirgus attīstības projekta īstenošanai nepieciešamo finanšu līdzekļu, piesaistot kredītiestādes finansējumu, jāņem vērā kredītprocentu risks un ievērojams saistību pieaugums kapitālsabiedrības bilancē, uzsvērts departamenta vēstulē. Tas pieļauj, ka nodrošinājumam šajā gadījumā, visticamāk, būs nepieciešama komercķīla. Savukārt šis risinājums nav uzskatāms par optimālu no kapitālsabiedrības kopējās attīstības stratēģijas viedokļa, jo RTC ir nepieciešams veikt būtiskus ieguldījumus citos nekustamajos īpašumos, kas šobrīd nodrošina kapitālsabiedrības finanšu plūsmu.

Īpašumu departaments rosina komitejai izbeigt nomas līgumu ar RCT un rīkot atkārtotu nomas tiesību izsoli.

Kā ziņots, kopš šī gada 1. janvāra Āgenskalna tirgus ir slēgts ēkas bīstamā tehniskā stāvokļa dēļ.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!