Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Tas nav nedz dzīvnieks, nedz augs, nedz aļģe un īsti arī sēne. Šo nevienā dzīvo organismu valstī neievietojamo radību latīniski dēvē par Physarum polycephalum, bet mēs dēvēsim vienkārši par gļotu pelējumu vai recekli. Un šī dīvainā radība nu dosies uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS), kur tiks iesaistīta eksperimentos, kuriem analogi vienlaicīgi notiks arī uz Zemes, vēsta ziņu aģentūra AFP.

Šāda tipa dzīvie organismi uz Zemes pirmo reizi parādījušies pirms aptuveni pusmiljarda gadu un ir īsti "autsaideri" – P. polycephalum sastāv tikai no vienas šūnas, bet ar daudziem kodoliem. Vairums organismu aug un reproducējas, daloties un šūnas pavairojot, turpretī šis receklis turpina augt bez dalīšanās, AFP citē Pjēru Ferānu, Francijas kosmosa aģentūras CNES Zemes un dzīvības zinātņu ekspertu.

Vēl viena neparasta gļotu pelējuma īpašība – ja vairumam organismu ir divi dzimumi, tad receklim to ir vairāk nekā 720. Ferāns skaidro, ka šis organisms lieliski ilustrē to, cik daudzveidīga un oriģināla spēj būt dzīvība.

Šim dzeltenīgajam organismam, kas nedaudz atgādina sūkli, nav nedz mutes, nedz smadzeņu, nedz ekstremitāšu, taču par spīti tam organisms kaut kā tomēr ēd, pārvietojas (kaut ļoti, ļoti lēnām – ne ātrāk par četriem centimetriem stundā), kā arī spēj sevi dziedēt. Recekļa DNS brīvi pārvietojas daudzkodolu šūnas iekšienē, nevis ir "iespundēts" šūnas kodolā.

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Organismi uz pārlidojuma laiku tiks atūdeņoti (arī šo P. polycephalum mierīgi spēj pārdzīvot), un atkal rehidratēti septembrī. Paraugi – katrs no tiem apmēram mazā pirkstiņa naga lielumā – tiks ievietoti savā Petri trauciņā. Pētījuma gaitā tiks īstenoti divi protokoli. Daļai recekļu pārtika nebūs pieejama, bet daļa varēs mieloties ar auzu pārslām. Nolūks ir novērot, kā bezsvara stāvoklis ietekmē šos organismus. "Neviens nezina, kā tas uzvedīsies mikrogravitācijas apstākļos. Kādā virzienā pārvietosies? Vai tas pieņems arī trešo dimensiju un sāks Petri trauciņā pārvietoties uz augšu, vai tikai horizontāli?" spriež Ferāns.

Vienlaicīgi līdzīgas manipulācijas ar recekļiem veiks audzēkņi 4500 skolās Francijā. Kopā plānots iesaistīt ap 350 tūkstošiem skolēnu. Visi recekļi iegūti no viena parauga – LU352, un paraugi skolām tiks izsūtīti līdz augusta beigām.

Foto: AFP/Scanpix/LETA

Kā noprotams, šis pasākums ir vairāk ar nolūku rosināt jauniešos interesi par eksaktajām zinātnēm un sniegt ieskatu tajā, cik dažādus eksperimentus iespējams veikt kosmosa stacijā. Nav plānots, ka recekļa un tā neskaitāmo atvasinājumu piedzīvojumi Zemes orbītā un Francijas skolu laboratorijās tiks iemūžināti akadēmiskā publikācijā, taču nekad nevar droši zināt!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!