Foto: DELFI

Latvijas Literatūras gada balvas 2021 "Delfi" auditorijas balsojumā uzvarējis rakstnieks Andris Kalnozols un viņa debija prozā – romāns "Kalendārs mani sauc" ("Orbīta", 2020).

Balva tika pasniegta raidījumā "Spried ar Delfi", bet to saņēma grāmatas izdevēju – "Orbīta" – pārstāvis Artūrs Punte. Uzvarētājam tiks nogādāta īpašā "Delfi" balva, ko veidojis mākslinieks Gatis Erdmanis, kā arī reklāmas kampaņa 1000 eiro vērtībā nākamajiem izdevumiem.

Andra Kalnozola pirmais romāns "Kalendārs mani sauc" sērijā "Orbītas bibliotēka" iznāca 2020. gada decembrī, kļūstot par bestselleru par spīti pandēmijas dēļ slēgtajām grāmatnīcām. Latvijas Literatūras gada balvai darbs nominēts kategorijā "Labākā debija". Romāns saņēmis arī slavinošas kritiķu atsauksmes. Literatūrzinātnieks Arnis Koroševskis recenzijā "Delfi" raksta - "[..] jau pēc pirmajām četrdesmit lappusēm es saprotu, ka manās rokās ir labākais romāns, kādu šogad esmu lasījis." Pilnā apjomā recenziju var izlasīt šeit.

Atgādinām, ka lauretātus visās Latvijas Literatūras gada balvas kategorijās varēs uzzināt īpašā raidījumā Latvijas Televīzijā 30. aprīlī pulksten 21.

Romāna "Kalendārs mani sauc" centrālais tēls ir jauns vīrietis ar grūti definējamu garīgās veselības stāvokli. Brīžiem šķiet, ka viņa prāts strādā kā bērnam, citkārt – ka labāk nekā vairumam pieaugušo. Stāsta struktūru veido vietējās mazpilsētas mācītājam rakstītas vēstules, kurās galvenais varonis reflektē par savā dzīvē notiekošo, tādējādi iepazīstot pats sevi un apkārtējo pasauli. Nelaimīga iemīlēšanās viņu novedusi pie eksistenciālas nepieciešamības no galvas iemācīties katra kalendāra datumā svinamās vārdadienas, lai "nokļūtu tuvāk" iecerētajai meitenei, proti, – starp visiem vārdiem atrodams arī viņējais. Oskara jeb Kalendāra atmiņas īpatnības un spēja pārdabiski koncentrēties uz specifiskiem uzdevumiem ne tikai atklāj ļoti īpatnēju psiholoģisko varoņa portretu, bet arī dzen uz priekšu aizkustinošus, aizraujošus un uzjautrinošus notikumu pavērsienus. Taču spēcīgāk par visu iepriekšminēto nostrādā emocionāli nepastarpinātās varoņa atklāsmes par cilvēkiem un to savstarpējajām attiecībām, kuras šķietami deformētā apziņa atklāj ar naivu patiesumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!