Foto: Publicitātes foto

Piektdien, 24. maijā, Rīgas cirkā tika paziņoti Latvijas Dizaina gada balvas (LDGB) 2024 ieguvēji piecās kategorijās, godinot labākos dizaina darbus produktu, pakalpojumu, komunikācijas, vides un digitālo risinājumu jomās. Grand Prix un Kultūras ministrijas prēmiju 2000 eiro apmērā saņēma dizaineres Sarmīte Poļakova un Māra Bērziņa par biotekstilu "Pre–Loved". Žūrija piešķīra arī piecas atzinības balvas, un savu speciālo balvu pasniedza arī Patentu valde.

"Dizains ir problēmu risināšanas kompetence, kas izmanto dizaina metodes un estētiku, integrējot cilvēkus gan izstrādes procesā, gan pašos risinājumos. Runājot par dizaina atbildību, jāsecina, ka dizaina fāzē rodas aptuveni 40% no visām pieejamības problēmām. Dizains kopā ar zinātni un tehnoloģijām ir sviras, kas var atbalstīt un radīt aprites, kā arī klimata pozitīvismu. Tādējādi izaicinājumi, ar kuriem saskaramies un kurus risina dizains, sākas ar cilvēkam, florai un faunai labvēlīga klimata saglabāšanu un beidzas ar pārmaiņām, kas saistītas ar mākslīgā intelekta paātrināto progresu un draudiem, ko katram iedzīvotājam rada Krievijas īstenotais karš pret Ukrainu. Ņemot to visu vērā, dizaina ētiskā dimensija kļūst aizvien aktuālāka," akcentēja fināla žūrija.

Šajā kontekstā, vērtējot darbus un jo īpaši pieņemot galīgo lēmumu par galveno balvu, notika kaislīga diskusija starp visiem žūrijas locekļiem. Regīnas Hankes vadībā žūrija, vērtējot konkursam iesniegtos projektus, apsprieda visu iespējamo perspektīvu spektru. "Lēmumi, ko pieņēmām šajā konkursā, nebija pašsaprotami, tos noteica ne vien risinājumu kvalitāte, bet arī izaicinājumi, ar kuriem saskaras ne tikai Latvija, bet arī Eiropa," komentē žūrijas priekšsēdētāja Regīna Henke.

Latvijas Dizaina gada balvas 2024 ieguvēji

Grand Prix ieguvējs un produktu dizaina kategorijas uzvarētājs:

"Pre–Loved" biotekstils. Darba autores — Sarmīte Poļakova un Māra Bērziņa. Darba pasūtītājs — "Studio Sarmīte".

Foto: Publicitātes foto

"Nepietiek tikai ar to, ka materiāls ir videi draudzīgs, "Pre–Loved" biotekstils savieno atkritumu apsaimniekošanu un industriālo dizainu. Tas parāda, kā no jauna veidot nākotni un pārdefinēt estētiku dažādās nozarēs, sākot no modes līdz interjera un produktu dizainam," izteicās žūrija. "Pasaulē, kur tiek diskutēts par mēbeļu, modes un tekstila industrijas pārprodukciju, pievēršot uzmanību biomateriāliem un veicinot pozitīvu domāšanu par tekstila nozari, tiek sūtīts svarīgs vēstījums par dizaina nākotni. Mēs kā žūrija secinājām, ka "Pre–Loved" materiāls paver pozitīvu nākotnes perspektīvu Latvijā un izgaismo dizaina potenciālu," Grand Prix izvēli pamato žūrija.

Komunikācijas dizaina kategorijas uzvarētājs: komunikācijas kampaņa "Rīgas Drosmes un prieka vasara 2023". Darba autori — Valters Kalsers un biedrība "Mākslas birojs". Darba pasūtītājs — Rīgas dome.

Foto: Publicitātes foto

"Projekts iemieso drosmīgu un mūsdienīgu vizuālo valodu. Sadarbojoties ar vietējām kopienām, kampaņa izcēla pilsētas atšķirīgās apkaimes un vienlaikus spēja veicināt vienotības sajūtu. Daudzpusīgā kampaņas identitāte plūstoši transformējās dažādās formās un kontekstos, nodrošinot saskanīgu un dinamisku Rīgas daudzslāņainās kultūravēstures atspoguļojumu," pamato žūrija.

Vides dizaina kategorijas uzvarētājs: ekspozīcija "Kosmiskais dejotājs". Darba autore — Dace Sūna. Darba pasūtītājs — Eindhovenas Dizaina akadēmija.

Foto: Publicitātes foto

"Šī instalācija parāda, kā, apvienojot māksliniecisko izpausmi un tehnoloģiju, imersīva vide var radīt pozitīvas emocijas, kas saistītas ar kopīgu sociālo pieredzi. Instalācija aicina dalībniekus veidot kopīgu saikni un izbaudīt miera brīdi, vienlaikus dziļi uzrunājot ikviena cilvēka cerības un bailes," komentē žūrija.

Pakalpojumu dizaina kategorijas uzvarētājs:

LMA Dizaina vasaras skola "Dizaina aktīvisms: intervences eko–sociāliem izaicinājumiem" Darba autors — Rūta Jumīte un Ieva Laube. Darba pasūtītājs — Latvijas Mākslas akadēmija.

Foto: Publicitātes attēls

"Šis projekts piedāvā uz nākotni orientētu dizaina metožu pielietojumu, lai risinātu ekoloģiskās un sociālās problēmas, ar kurām saskaramies šodien. Projekta dalībnieki ir radījuši inovatīvas dizaina metodes un apvienojuši tās ar ilgtspējas izpēti. Šis projekts ir radījis telpu, lai nākotnes dizaina nozares dalībnieki varētu uzsākt savu profesionālo ceļu, izmantojot izglītību, radošumu un ietekmes veicināšanu," atzīmē žūrija.

Digitālo risinājumu dizaina kategorijas uzvarētājs:

Ziedojumu platformas Ukrainas atbalstam "Stopify" risinājums. Darba autori pēc brīvprātīgas iniciatīvas — Māris Upenieks, Mārcis Miķelsons–Germs, Miks Miķelsons.

Foto: Publicitātes foto

"Projekts pārliecināja žūriju kā izcils digitālā risinājuma piemērs, gudri izmantojot jau izveidotu mehānismu, lai piesaistītu līdzekļus, izmantojot abonēšanas pakalpojumus. Pieņemot jau apgūto abonēšanas modeli, šis projekts parādīja, kā ar dizainu var panākt pārmaiņas labākai pasaulei. Tā ir ilgstoša lietotāju iesaiste, kas apvienota ar platformas autoru apņemšanos un vēlmi ieguldīt emocijas, laiku un enerģiju steidzamam mērķim ar vēl nenoskaidrotu beigu punktu. Žūrija vēlas uzsvērt, ka papildus pārdomātajai pieejai šis projekts izcēlās arī ar caurspīdību, ko nodrošina ikmēneša e–pasti abonentiem, un spēju apvienoties, atbalstot kopīgu mērķi," vērtē žūrija.

Žūrijas speciālās balvas

Produktu dizains:

Elektroskūteris "Bee Electric". Darba autors un pasūtītājs — Aldis Kalniņš.

Komunikācijas dizains:

Grāmata "Kad karš kļūst personisks". Darba autors — Gatis Šulcs. Darba pasūtītājs — Juris Alberts Ulmanis.

Kampaņa "Riga Pride 2023 — Atplauksti". Darba autors — Artūrs Meļņiks un Māra Čaure. Darba pasūtītājs — LGBT un viņu draugu apvienība "Mozaīka".

Vides dizains:

Dailes teātra priekšlaukums. Darba autori — "MADE arhitekti" sadarbībā ar Evelīnu Ozolu un Edgaru Zvirgzdiņu. Darba pasūtītājs — "Valsts nekustamie īpašumi" un Rīgas domes Īpašuma departaments.

Pakalpojumu dizains:

Viesuļvētras simulatora atrakcija "Beat The Storm". Idejas autors — Ingus Augstkalns, projekta vadītājs — Rihards Dziedātājs, projektētājs — SIA "WeMPS", galvenais mākslinieks — Kristians Rukuts, arhitekte — Līva Kalniņa. Darba pasūtītājs — "Universe Science Park" (Dānija).

Savukārt Patentu valdes īpašo balvu saņēma elektroskūteris "Bee Electric".

Latvijas Dizaina gada balvai 2024 kopumā tika iesniegti 127 darbi, no kuriem dalībai konkursa otrajā kārtā atlases žūrija izvirzīja 58 darbus, ko spraigās diskusijās vērtēja fināla žūrijas locekļi, 21. un 22. maijā klātienē tiekoties LIAA Radošo industriju pārstāvniecības telpās. Fināla žūrijā darbojās pieci pieredzējuši dizaina profesionāļi. Līdzās Latvijas pārstāvjiem darbus vērtēja divas ārvalstu ekspertes:

Regīna Hanke (Regina Hanke, Berlīne, Vācija) — profesore komunikācijas dizainā un dizaina vadībā, Vācijas vadošās medicīniskās informācijas un lēmumu atbalsta sistēmas lietotnes LEILA līdzdibinātāja un BEDA valdes locekle;

Marija Adzura Rosī (Maria Azzurra Rossi, Roma, Itālija) — dizainere un arhitekte, sabiedrisko attiecību un komunikācijas aģentūras "Mint List" līdzdibinātāja;

Ieva Zībārte — arhitekte un autore, "Jaunā Eiropas Bauhaus" eksperte, pašvaldības kapitālsabiedrības "Rīgas nami" Attīstības un būvniecības projektu vadības departamenta vadītāja;

Edgars Zvirgzdiņš — dizainers, dizaina studijas "Associates, Partners et Sons" dibinātājs un skandu zīmola "Aretai" līdzdibinātājs;

Dārta Apsīte — komunikācijas dizainere un radošā direktore.

Fināla žūrija vērtēja iesniegtos darbus atbilstoši konkursa nolikumā definētajiem vērtēšanas kritērijiem: idejas oriģinalitāte un jaunrade, problēmas nostādne un risinājumu atbilstība darba uzdevumam, koprade, ieinteresēto pušu iesaiste un sadarbība darba procesā, funkcionalitāte un tehnoloģiskais risinājums, estētika un citas pieredzes kvalitātes dimensijas, ekonomiskā nozīmība, ilgtspēja un apritīgums, sociālā nozīmība, iekļaušana, pieejamība un piekļūstamība.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!