Foto: RIA Novosti/Scanpix
Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite piektdien, 24. novembrī, formāli lūdza prezidentu Gitanu Nausēdu anulēt Krievijas baletdejotājai Ilzei Liepai izņēmuma kārtā piešķirto Lietuvas pilsonību.

Kā atzinušas Lietuvas varasiestādes, Liepa, kuras tēvs ir latviešu baletdejotājs Māris Liepa, ar savu rīcību un publiskajiem izteikumiem apdraud Lietuvas drošības intereses un atklāti pauž atbalstu agresorvalstij Krievijai, informēja Lietuvas Iekšlietu ministrijā.

Aicinājumi anulēt Liepai izņēmuma kārtā piešķirto Lietuvas pilsonību izskanēja pēc tam, kad balerīna Krievijas medijos nosodīja Baltijas valstu rīcību un atbalstīja Krievijas diktatora Vladimira Putina sākto karu Ukrainā.

Pēc tam, kad saistībā ar viņas izteikumiem Lietuvas Iekšlietu ministrija deva rīkojumu Migrācijas departamentam sākt procedūru, lai atņemtu balerīnai Lietuvas pilsonību, Liepa paziņoja, ka negrasās atkāpties no saviem uzskatiem.

Lietuvas Migrācijas departaments saņēma Lietuvas Valsts drošības departamenta vērtējumu, ka, noliedzot un publiski attaisnojot Krievijas karu Ukrainā, Liepa atklāti noniecina Baltijas valstu politiku, kas neatbilst Kremļa režīma interesēm.

"Tādējādi Liepa skaidri pauž atbalstu starptautiskajiem noziegumiem, kurus pastrādā Krievijas Federācija, un tās agresīvo ārpolitiku, kas apdraud Lietuvas nacionālo drošību," paziņoja Lietuvas Iekšlietu ministrija.

Lietuvas Valsts drošības dienests arī norādīja, ka Liepa ir lojāla Krievijas režīmam un to varētu izmantot Krievijas valsts iestādes vai izlūkdienesti, kas darbojas pret Lietuvu.

Ārlietu ministrijas vērtējumā Liepas izteikumi un sociālajos plašsaziņas līdzekļos izplatītā publiskā informācija stiprina Krievijas režīma varu, palīdzot izplatīt vēstījumu par Krieviju kā "pasaules glābēju", noniecinot Rietumu pasauli un tās vērtības, kā arī uzsverot Krievijas "kultūras pārākumu" pār Rietumiem, kas pilnībā atbilst Kremļa propagandai.

Migrācijas departamenta vērtējumā Liepa savos publiskajos paziņojumos sevi identificē tikai kā Krievijas pilsoni un deklarē lojalitāti tikai vienai valstij, proti, Krievijai.

Pēc Iekšlietu ministrijas vērtējuma, Liepa ar savu rīcību pārkāpj uzticības zvērestu Lietuvai, diskreditē Lietuvas vārdu un, sadarbojoties ar Lietuvai naidīgu režīmu, rada draudus valsts drošības interesēm.

Saskaņā ar Pilsonības likumu persona zaudē Lietuvas pilsonību, kas iegūta izņēmuma kārtā, ja tā ar savu rīcību apdraud Lietuvas drošības intereses, publiski pauž atbalstu valstij, kas apdraud Lietuvas vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts, to sabiedroto drošības intereses.

Atbilstoši šai likuma normai Lietuvas prezidents Nausēda nesen atņēma par īpašiem nopelniem piešķirto Lietuvas pilsonību Krievijas daiļslidotājai Margaritai Drobjazko, jo viņa piedalījās Putina preses sekretāra Dmitrija Peskova sievas daiļslidotājas Tatjanas Navkas rīkotā šovā Sočos.

Komentējot Liepai piešķirtās pilsonības anulēšanu, Nausēda iepriekš sacīja, ka gaida Iekšlietu ministrijas oficiālu pieprasījumu un Pilsonības komisijas ieteikumus.

Māris Liepa ir dzimis Latvijā, taču padomju laikā savu karjeru veidoja galvenokārt Maskavā. Ilze Liepa, kas dzimusi Māra Liepas laulībā ar krievu aktrisi Margaritu Žigunovu, ir Krievijas pilsone. 2000.gadā viņai izņēmuma kārtā tika piešķirta Lietuvas pilsonība par to, ka viņa vairāk nekā desmit gadus dejojusi kopā ar lietuviešu baletdejotāju Petru Skirmantu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!