Foto: Kadrs no video
Šodien, 9. jūnijā, ar pulcēšanos Vērmanes dārzā no pulksten 12.00 notiks "Baltijas praida 2018" gājiens, ko organizē Lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un viņu draugu apvienība "Mozaīka". Praida gājiena mērķis ir atbalstīt lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu kopienas un tās atbalstītāju redzamību un tiesības uz vārda un pulcēšanās brīvību, savukārt "Baltijas praida 2018" galvenais sauklis ir "Redzi dažādību, redzi brīvību!".

Pasākuma noskaņās esam apkopojuši, mūsuprāt, 10 teicamas filmas, kas raisa pārdomas par atvērtu un tolerantu sabiedrību, kurā brīvi un droši var justies ikviens, īpaši vēršot uzmanību uz lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu tiesībām.

'Beautiful Thing' (1996)

"Beautiful Thing" ir gana atklāts un tiešs stāsts par divu jauniešu homoseksualitātes apzināšanos, kas ir Džonatana Hārvija tāda paša nosaukuma lugas adaptācija ekrānam. Džeimijs ir iemīlējies savā klasesbiedrā Ste. It kā ar to jau nebūtu pietiekami, viņam nākas "cīnīties" ar savu māti Sandru, kura ir pārņemta ar ambicioziem plāniem par savu bāru, kā arī nemitīgi maina partnerus. Lai arī Džeimija homoseksualitāte nevienam nav zināma, tomēr viņa introvertā daba un nepatika pret futbolu ir iemesli klasesbiedriem nepalaist garām nevienu iespēju par viņu paņirgāties.

Savukārt Ste dzīvo kaimiņos kopā ar brāli-narkotiku tirgoni un vardarbīgo tēvu-alkoholiķi. Kādu vakaru brālis viņu tik ļoti piekauj, ka Sandra aiz žēluma viņam ļauj palikt pa nakti viņas un Džeimija dzīvoklī. Tā kā mājoklī nav trešās gultas, tad Ste nākas gulēt kopā vienā gultā. Pēc intīmas sarunas un masāžas jaunieši satuvinās, līdz Džeimijs pirmo reizi noskūpsta Ste.

'Hedwig and the Angry Inch' (2001)

"Hedwig and the Angry Inch" ir muzikāla komēdijdrāma, ko sarakstījis, adaptējis un režisējis Džons Kamerons Mičels, kurš redzams arīdzan galvenajā lomā. Filma vēsta par izdomātu rokgrupu un tās solistu – transpersonu Hedvigu –, kura pārcietusi pavirši veiktu dzimuma maiņas operāciju. Pēcāk Hedvigai izveidojas attiecības ar jaunāku vīrieti Tomiju, kuram viņa kļūst par mentoru un muzikālo sadarbības partneri, taču Tomijs pamanās nozagt Hedvigas mūziku un soļot pa dzīves un karjeras taku tālāk bez viņas. Filma seko līdzi Hedvigai un viņas grupai, kuri savukārt seko Tomijam. Paralēli tiek atklāts Hedvigas pagātnes stāsts un sarežģītā dzimumidentitātes problemātika.

2001. gadā filma "Sundance" filmu festivālā ieguva apbalvojumus kategorijās "Labākais režisors" un "Skatītāju balva", kā arī "Labāko debiju režijā" ASV kinoapskatnieku padomes ("National Board of Review"), "Gotham Awards" un Losandželosas filmu kritiķu asociācijas ("Los Angeles Film Critics Association") konkursos. Mičels par šo darbu arīdzan tika nominēts "Zelta globusam" kategorijā "Labākais aktieris".

'Brokeback Mountain' (2005)

"Brokeback Mountain" ir oskarotā režisora Anga Lī neovesterna stilā ieturēta romantiska drāma, kurā galvenās lomas atveido Hīts Ledžers, Džeiks Džilenhols, Anna Hataveja un Mišela Viljamsa. Filmas darbība grozās par un ap divu homoseksuālu kovboju un aitu ganu – Enisa un Džeka – mīlestību un attiecību attīstību ASV Vaiomingas štata Kuprainajā kalnā laika posmā no 1960. līdz 1980. gadam.

Filma guva gan kritiķu atzinumu, gan arī komerciālus panākumus. Venēcijas filmu festivālā tā saņēma "Zelta lauvu", dažādās kategorijās tā saņēma BAFTA, "Zelta globusu", ASV Producentu ģildes un citas balvas, no kurām atsevišķi izceļama "Oskara balva". No astoņām nominācijām tā ieguva trīs balvas – kategorijā "Labākais režisors", "Labākais adaptētais scenārijs" un "Labākā oriģinālmūzika".

'I Love You Phillip Morris' (2009)

"I Love You Phillip Morris" ir melnā komēdijdrāma, kurā galvenās lomas atveido Džims Kerijs un Jūens Makgregors. Filmas pamatā ir patiess stāsts par kādu it kā laimīgi precētu policistu Stīvenu Džeju Raselu, kurš pēkšņi "iznāk no skapja" un nododas krietni vien nelegālākam dzīvesveidam, naudas pelnīšanas nolūkos piekopjot dažādas krāpnieciskas metodes un vilto kredītkartes. Par to viņš, protams, nonāk cietumā, kur sastop savu mīlestību – Filipu Morisu. Kad viņu no cietuma izlaiž, Stīvens nolemj bēgt, lai varētu būt kopā ar savu mīļoto, turklāt dara to vairākas reizes.

Filma bija radošā tandēma Glena Fikara un Džona Rakvas debijas darbs, kas visā pasaulē nopelnīja 20 miljonus ASV dolāru un saņēma virkni pozitīvu kritiķu atsauksmju.

'A Single Man' (2009)

"A Single Man" ir Toma Forda debija režijā, un tās galvenajā lomā redzams britu aktieris Kolins Fērts. Filma vēsta par Džordžu Falkoneru – depresijas nomāktu britu universitātes profesoru, kurš 1962. gadā mīt Kalifornijā. Iemesls Džordža nomāktībai ir viņa ilggadējā partnera Džima nāve autokatastrofā pirms astoņiem mēnešiem. Viņa domas nemitīgi grozās ap pašnāvību.

Džordžs kopā ar savu draudzeni Čārliju, kuru atveido Džuliana Mūra, nododas smalkām ballītēm, ticot, ka piedzīvo to visu pēdējo reizi. Universitātē viņam izveidojas kontakts ar studentu Keniju un spāņu vīrieti-prostitūtu Karlosu, savukārt gaismā nāk Čārlijas vēlme pēc tuvākām attiecībām ar Džordžu.

Filma pirmizrādi piedzīvoja 66. Starptautiskajā Venēcijas kinofestivālā. Par sniegumu šajā filmā Kolins Fērts pirmo reizi tika nominēts "Oskaram", kā arīdzan saņēma BAFTA balvu par kā labākais pirmā plāna aktieris. Viņš tika arī nominēts "Zelta globusam" un Ekrāna aktieru ģildes balvām kategorijā "Labākais aktieris". Savukārt Džuliana Mūra tika nominēta "Zelta globusam" kā labākā otrā plāna aktrise.

'The Kids Are All Right' (2010)

"The Kids Are All Right" ir komēdijdrāma, kurā galvenās lomas atveido Anete Beninga un Džuliana Mūra. Nika un Džūlza ir precējušās un Losandželosas piepilsētā audzina divus pusaudžus – Leizeru un Džoniju. Katrs bērniem dzimis vienai no sievietēm, taču spermas donors abiem ir viens. Problēmas sākas, kad jaunākais – Leizers – vēlas uzzināt, kas ir viņa tēvs, taču tā kā viņš vēl nav pilngadīgs, tad klīnika šādu informāciju viņam nesniedz. Viņš pierunā savu 18 gadus veco māsu, lai viņa noskaidro, kas ir viņu tēvs.

Rezultātā trijotne slepeni satiekas. Džoniju sajūsmina tēva Paula bohēmiskais dzīvesveids, savukārt Pauls jūtas pagodināts, ka bērni vēlas viņu savā dzīvē. Lai arī abi vienojas, ka mātēm neko neatklās, tomēr viņu slepenās tikšanās nāk gaismā. Džūlza un Nika ielūdz Paulu uz pusdienām.

Filma saņēma "Zelta globusu" kategorijā "Labākais mūzikls vai komēdija", savukārt Anete Beninga – kā labākā aktrise mūziklā vai komēdijā. Filma arīdzan tika nominēta "Oskaram" četrās kategorijās, tostarp kā labākā filma.

'Blue Is the Warmest Colour' (2013)

Kontroversiālā filma vēsta par franču pusaudzi Adeli, kura pēc zilmatainas jaunās gleznotājas ienākšanas viņas dzīvē atklāj sevī nebijušas vēlmes un brīvības alkas. Filma seko līdzi abu meiteņu attiecību attīstībai, sākot no Adeles vidusskolas gadiem un beidzot ar pieaugušo dzīves sākumu un darba gaitu uzsākšanu kā skolotājai. Filma pēc pirmizrādes Kannu kinofestivālā izpelnījās pretrunīgas atsauksmes. Lielākoties tika pārmests par izteikti atklātajām seksuālajām ainām, kā arī par sliktajiem darba apstākļiem filmēšanas laukumā.

Tiesa, filma Kannās saņēma Zelta palmas zaru, kā arī "Zelta globusu" kā labākā ārzemju filma un BAFTA balvu kā labākā filma svešvalodā. Vairāki kritiķi medijos to nodēvēja par 2013. gada labāko filmu.

'Carol' (2015)

Filmas stāsts balstīts 1952. gadā klajā nākušā Patrīcijas Haismitas romantiskajā romānā "Sāls cena", kas 1990. gadā tika pārizdots ar nosaukumu "Kerola". Galvenās lomas tajā atveido Keita Blanšeta un Rūnija Mara. Darbība norisinās Ņujorkā pagājušā gadsimta piecdesmito gadu sākumā, vēstot par neatļautu aizraušanos starp pavisam jauniņu fotogrāfi un par viņu vecāku pārtikušu sievieti, kura piedzīvo sarežģītu šķiršanās procesu.

Rūnija Mara Kannu kinofestivālā saņēma Palmas zaru kā labākā aktrise, savukārt filma tika pie vairākām atzinībām, tostarp, sešām nominācijām "Zelta globusam", sešām nominācijām "Oskaram" un deviņām nominācijām BAFTA balvai.

'Call Me by Your Name' (2017)

"Call me By Your Name" ir itāļu kinorežisora Lukas Gvadanjīno romantiskā drāma. Viņa kontā ir arīdzan tādi lieliski veikumi kā "Saules apžilbinātie" ("A Bigger Splash") un "Es esmu mīlestība" ("I Am Love"). Filmas darbība norisinās 1983. gada vasarā, iemūžinot romantiskas attiecības starp 17 gadus veco Elio un viņa tēva studentu Oliveru, kurš ciemojas ģimenes vasaras mājā. Abu jauniešu satuvināšanās norit "divi soļi uz priekšu, viens atpakaļ" manierē, taču rezultātā dzimst īsta draudzība, savukārt Elio piedzīvo pirmo īsto mīlestību un arī pirmo īsto vilšanos.

Filma saņēma vairākas atzinības par režiju, scenāriju, mūziku un aktieru darbu, no kuriem īpaši izceļams "Oskars" kategorijā "Labākais adaptētais scenārijs", kā arī nominācijas kategorijās "Labākā filma", "Labākais aktieris" un "Labākā oriģināldziesma".

'Tom of Finland' (2017)

"Tom of Finland" ir godalgotā somu režisora Domes Karukoski biogrāfiskā drāma, kas vēsta par somu mākslinieku Touko Valio Lāksonenu, kurš kļuvis ne tikai par vienu no Somijas simboliem, bet arīdzan par visas geju kultūras ikonu. Viņš kļuva slavens ar saviem maskulīnajiem erotiskajiem zīmējumiem, kuros atainoti homoseksuāli vīrieši. Tiesa, pirms tam viņam nācās saskarties ne tikai ar savas ģimenes pretestību un aizspriedumiem, bet arī ar Somijas sabiedrības.

Filmu Somija izvirzīja "Oskaram" kategorijā "Labākā ārzemju filma", taču netika nominēta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!