Foto: Publicitātes foto

Svētdien, 18. februārī, 74. Berlīnes starptautiskajā kinofestivālā kinoteātrī "Arsenāls" notikusi režisora Dāvja Sīmaņa filmas "Marijas klusums" pasaules pirmizrāde.

Pirmizrādē piedalījās filmas radošā grupa – režisors Dāvis Sīmanis, aktieri Olga Šepicka-Slapjuma un Artūrs Skrastiņš, operators Andrejs Rudzāts, scenāriste Tabita Rudzāte, producenti Gints Grūbe un Inese Boka-Grūbe, filmas māksliniece Kristīne Jurjāne, izpildproducente Ilze Krūmiņliepa, kultūras ministre Agnese Logina un Nacionālā Kino centra direktore Dita Rietuma, kā arī daudzi Baltijas un Eiropas valstu kino industrijas pārstāvji.

Festivāla programma šogad izceļama kā ļoti daudzveidīga – tajā pārstāvētas 80 valstis. Programma tika veidota, atlasot filmas no vairākiem tūkstošiem festivāla pieteikumu, un režisora Dāvja Sīmaņa filma "Marijas klusums" izcelta kopā ar tām programmas biogrāfiskām filmām, kuras ir krasā pretstatā klasiskajām varonības idejām, kas pazīstamas no kino kanona.

"Filma "Marijas klusums" ir ļoti būtiska filma Berlīnes kinofestivāla 2024. gada foruma programmā, kas šogad ir izteikti politiska. Tā ir vēsturiski precīza un vienlaikus politiski aktuāla filma, kļūstot par sava veida brīdinājuma šāvienu tam, kādas sekas var izraisīt autoritāro režīmu terors. Dāvja Sīmaņa filmu iespējams skatīties kā biogrāfisku drāmu, kā sava veida pamācošu stāstu un tai pat laikā kā alegoriju mūsdienām – laikam, kurā naiva ticība mākslas nevainīgumam tiek pakļauta vardarbībai un terora realitātei," pēc filmas pirmizrādes iespaidos dalījās Berlīnes starptautiskā kinofestivāla foruma programmas direktore Barbara Vurma.

Filma "Marijas klusums" ir vēsturiska drāma, kas veidota pēc slavenās teātra un kino aktrises Marijas Leiko dzīvesstāsta un vēsta par viņas dzīves pēdējiem gadiem, kad aktrise dodas uz Padomju Savienību, lai parūpētos par savu mazmeitu, kļūstot par Staļina iniciētās latviešu iznīcināšanas akcijas liecinieci un upuri.

"Vēsture mani interesē tad, kad tā sniedz mums nezināmu teritoriju, ko iztēloties un pētīt – to, ko atklāj ne tikai filmas stāsts, bet kas pastāv arī aiz tā, kas rosina skatītājus uz pārdomām. Tas varētu ietvert pārdomas par konkrēto vēsturisko periodu, kas attēlots filmā, bet tas varētu ietvert arī to, kā šis periods sakrīt ar mūsu pašu laiku, kā tas kļūst par metaforu kaut kam, kas notiek tepat blakus mums," intervijā festivāla foruma programmā pirms filmas pirmizrādes atzina filmas režisors Dāvis Sīmanis.

Filmas "Marijas klusums" radošā komanda ir režisors Dāvis Sīmanis, operators Andrejs Rudzāts, scenārija autori Dāvis Sīmanis, Magali Negroni, Tabita Rudzāte, filmas māksliniece Kristīne Jurjāne, grima māksliniece Beata Rjabovska, galveno lomu aktieri Olga Šepicka, Artūrs Skrastiņš, Ģirts Ķesteris, Inese Kučinska un Vilis Daudziņš, filmas komponisti Paulius Kilbauskas un Justas Štaras, montāžas režisore Ieva Veiverīte, izpildproducente Ilze Krūmiņliepa, producenti Gints Grūbe un Inese Boka-Grūbe. Filma veidota Latvijas filmu studijā "Mistrus Media" kopprodukcijā ar Lietuvas filmu kompāniju "Broom Films".

Foto: Publicitātes foto

"Filma "Marijas klusums" ir vizuāli un emocionāli iespaidīga filma, kas turpina režisora Dāvja Sīmaņa iesākto iepriekšējās filmās, proti, pievēršanos mazāk zināmiem notikumiem un personām Latvijas vēsturē. Filma atklāj gan gara stiprumu un turēšanos pie vērtībām pat tad, kad likme ir izdzīvošana, gan visaptverošu nodevību. Novēlu, lai skatītājiem šī filma kļūst par pamudinājumu iepazīties ar Marijas Leiko dzīvesstāstu, atklājot arvien jaunas, iepriekš nezinātas lappuses Latvijas vēsturē," iespaidos par filmu dalās Kultūras ministre Agnese Logina.

74. Berlīnes starptautiskais kinofestivāls šogad norisinās no 2024. gada 15. līdz 25. februārim Vācijā. Tas ir viens no lielākajiem, nozīmīgākajiem un tradīcijām bagātākajiem A klases filmu festivāliem pasaulē, kas norisinās kopš 1951. gada un līdzās Kannu un Venēcijas festivāliem tiek uzskatīts par vienu no Eiropas kino galvenajiem forumiem. Berlīnes kinofestivāla foruma programma notiks jau 54. gadu, un tā savā atlasē izceļ kino kā medija nozīmi, atlasot filmas, kurās ietverts nozīmīgs sociāli mākslinieciskais vēstījums un kurās pievērsta īpaša uzmanība kino estētikai.

Festivāls šobrīd turpinās, un Berlīnes starptautiskā kinofestivāla seansus ir iespēja apmeklēt ne tikai festivāla viesiem, bet arī plašākai skatītāju auditorijai. Filmas "Marijas klusums" nākamie seansi un tikšanās ar režisoru paredzēti 19. februārī pulksten 15 "Kino Betonhalle", 20. februārī pulksten 15 "Delphi Filmapalast" un 24. februārī pulksten 16 Berlīnes kinoteātrī "Cubix6".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!