Foto: Kadrs no video. 1. Nash Glynn. “=Love Earth (YOU USED ME). 2018

Sestdien, 14. decembrī, no pulksten 13.00 līdz 18.00 Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izstāžu zālē "Arsenāls" aicina uz izstādei "Nenorunātās tikšanās" veltīto sarunu programmu kopā ar izstādes māksliniekiem un kuratorēm.Sarunas ar māksliniekiem vadīs izstādes kuratores Solvita Krese, Inga Lāce un Andra Silapētere, portālu "Delfi" informē LLMC pārstāvji.

Izstādes "Nenorunātās tikšanās" programma:

Pulksten 13.00-14.30. Mākslinieku prezentācijas un diskusija: Ieva Balode, Ilva Vesterlunda (Ylva Westerlund), Anna Līslegārda (Ann Lislegaard)

Šajā programmas sadaļā mākslinieces stāstīs par saviem izstādes darbiem, kas aptver aktuālus feminisma, ekoloģijas un straujās tehnoloģiju attīstības jautājumus. Ieva Balode stāstīs par savu darbu, kurā aktuāls jautājums – vai mēs varam iztēloties vēsturi, kas rakstīta no sievietes pozīcijām? Un kādu perspektīvu nākotnei šāda vēsture piedāvātu? Tikmēr Ilva Vesterlunda aplūkos toksiskā piesārņojuma sekas pavisam tuvā nākotnē Baltijas jūras krastā, iemitinot pazīstamajā ainavā hibrīdus radījumus un halucinācijas. Vai fantastiskās distopiskās vīzijās varam rast risinājumus draudošajai ekoloģiskajai krīzei?

Jau šobrīd mūsdienu pasaule un cilvēki ir tik ļoti saistīti ar tehnoloģijām – daļa no mūsu atmiņas atrodas dažādās ierīcēs, liekot domāt, ka kiborgs – radījums, kas ir gan dzīva būtne, gan ierīce – vairs arī nav tikai daļa no zinātniskās fantastikas utopiskām vīzijām par tuvāko nākotni, bet savā ziņā jau realitāte. Anna Līslegārda stāstīs par savu darbu, kura galvenā varone ir kiborgs. Vai šādu hibrīdu būtņu iztēlošanās mums palīdzētu atbrīvoties no tādiem iesīkstējušiem pretstatiem kā daba-cilvēks, sieviete-vīrietis? Kāda būtu sabiedrības un planētas uzbūve, ja šādu dualitāšu nebūtu?

Pulksten 14.30-15.30 Pārtraukums

Pulksten 15.30-16.00. Muzikāla performance: Viktors Timofejevs (Viktor Timofeev) un Kaspars Groševs (grupa "Zolitūde").

Pulksten 16.00-18.00. Mākslinieku prezentācijas un diskusija. Antons Vidokle (Anton Vidokle), Bahara Nūrizade (Bahar Noorizadeh), Driants Zeneji (Driant Zeneli), Kristaps Epners.

Šajā programmas sadaļā mākslinieki pievērsīsies pagātnes utopijām, un to atstātajam mantojumam mūsdienās. Antons Vidokle pievērsīsies krievu kosmismam, Bahara Nūrizade pārskatīs 1929. gadā komunistu attīstītās pilsētu izplešanās jeb padomju disurbānisma (disurbanism) idejas, Driants Zeneji apskatīs post-industriālas Albānijas pilsētas Elbasanas iespējamās nākotnes un Kristaps Epners stāstīs par latviešu pilota Gunta "Gunnara" Taņņa mantojumu, kurš sapņoja uzbūvēt grandiozu nākotnes pilsētu nekurienes vidū Kanādā.

Jau ziņots, ka LLMC izstāde "Nenorunātās tikšanās" pievērsīsies zinātniskās fantastikas iespaidam Latvijas kultūrtelpā pagājušā gadsimta otrajā pusē, atsaucoties uz izstāžu sēriju "Zinātne un zinātniskā fantastika" (1975 – 1982), kā arī aptvers mūsdienu mākslinieku darbus, kuros, iztēlojoties alternatīvas nākotnes iespējas, izcelti šobrīd aktuāli feminisma, ekoloģijas un politikas jautājumi. Projekta nosaukums "Nenorunātās tikšanās" aizgūts no Brāļu Strugacku tāda paša nosaukuma stāstu krājuma, kas izdots Rīgā 1987. gadā. Izstāde LNMM izstāžu zālē "Arsenāls" būs skatāma no 13. decembra līdz 2020. gada 23. februārim.

"Nenorunātās tikšanās" ir viens no Latvijas valsts simtgades programmas pasākumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!