Foto: Shutterstock
Ja tu vēlies divus, trīs vai vairāk bērnus, pieņemt lēmumu par to, kad pasaulē laist nākamo atvasi ir nopietns solis, kas ietekmēs visu tavu ģimeni. Gan situācijās, kad starp bērniem ir liela gadu starpība, gan tad, kad tā ir maza, piemēram, viens vai divi gadi, ir novērojami dažādi ieguvumi un izaicinājumi, ar kuriem jārēķinās vecākiem.

"Cālis" forumā kāda māmiņa raksta: "Lūdzu, padalieties pieredzē par labāko gadu starpību starp bērniem?" Kāda sieviete, atbildot uz māmiņas jautājumu, raksta, ka viss ir atkarīgs no pašiem bērniem un vecākiem: "Bērni ir dažādi. Vecākiem pašiem jāskatās, kāds ir viņu bērns. Respektīvi - viens divos gados būs patstāvīgs un labs palīgs vecākiem, cits pat piecos gados tik podus vāra. Tāpat arī divgadnieki un trīsgadnieki var būt pat ļoti greizsirdīgi (manai māsai tāda pieredze), tāpēc domāju, ka tāda labākā vecuma nav." Māmiņu diskusiju par šo tēmu atradīsi te. Gan diskusijā iesaistītās mammas, gan psihologi atklāj, ka ideālās gadu starpības nav. Neatkarīgi no tā vai bērniem ir divu, trīs četru vai vairāk gadu starpība, vecākiem ir jārēķinās, ka katrai situācijai ir savi plusi un mīnusi.

Daudzas mammas atzīst – ja nebūtu iestājusies neplānota grūtniecība, iespējams, ka tā arī nekad nebūtu saņēmušās uz vēl kādu bērnu. Tikai neliels skaits sieviešu apliecina, ka lēmums dzemdēt nākamo bērnu nācis viegli. Taču ir gana daudz pozitīvu iemeslu, kāpēc teikt "jā" vēl vienam mazulim. Ar tiem vari iepazīties te.

Taču šajā rakstā, iedvesmojoties no portāla "What to Expect", piedāvājam ieskatīties plusu un mīnusu sarakstā, kas aiz auss būtu jāliek tiem vecākiem, kuru ģimenēs dzimst bērni ar vienu, divu, trīs un četru gadu starpību.

Viena gada sarpība

Foto: Shutterstock

Iespējamie ieguvumi

Tu kļūsi daudz efektīvāka. Jā, pirmie gadi kopā ar diviem bērniem, kas vēl nav sasnieguši divu gadu vecumu, būs izaicinoši, taču tajā pašā laikā tu līdz perfekcijai apgūsi autiņbiksīšu nomaiņu, bērna vannošanu un citas ikdienas nodarbes, kas saistītas ar atvašu aprūpi. Tu iemācīsies daudz efektīvāk izmantot savu laiku un, iespējams, beigās attapsies, ka tev ir daudz vairāk brīvā laikā nekā tām māmiņām, kuras audzina vienu bērnu.

Pirmdzimtais spēs labāk pielāgoties izmaiņām. Pirmdzimtā sagatavošana mazuļa ienākšanai ģimenē nav no vieglākajiem uzdevumiem. Taču, ja, piedzimstot brālītim vai māsiņai, vecākais bērns ir tikai nedaudz vairāk kā gadu vecs vai pat jaunāks, viņš vēl līdz galam nesaprot, kādas pārmaiņas notikušas viņa dzīvē. Pastāv mazāka iespēja, ka pirmdzimtais izjutīs greizsirdību vai atgrūdīs jaunāko ģimenes locekli. Un tāpēc, ka viņš jau no pirmajiem soļiem ir dalījis mammas un tēta uzmanību ar vēl vienu bērnu, vēlāk viņam tas nesagādās liekas problēmas.

Bērniem var veidoties tuvākas attiecības. Kaut kašķi māsu un brāļu starpā ir neizbēgami, bērniem ar mazāku gadu starpību bieži vien veidojas emocionāli tuvākas attiecības. Viņiem nereti ir kopējs draugu loks un intereses. Ja blakus nav draugi, arī brālis vai māsa nereti viņiem šķiet lieliska kompānija.

Iespējamie izaicinājumi

Pastāv risks piedzīvot komplikācijas.reiz portālam "Cālis" norādīja Rīgas Dzemdību nama galvenā vecmāte Vija Bathena, nākamo grūtniecību vajadzētu plānot ne ātrāk kā pēc gada. "Gads ir periods, kad būtu labi, ja dzemde būtu tukša," saka vecmāte.

Gads ir laiks, kas, kā minimums, tiek ieteikts bērna zīdīšanai, bet, ja sievietei iestājusies jauna grūtniecība, laktācija var mainīties. Turklāt zīdīšanas laikā papildu izdalās oksitocīns, kas, savukārt, var kaitēt grūtniecībai. Pastāv risks, ka nākamais bērns var dzimt neiznēsāts. Tāpat, kā norāda Bathena, zīdīšanas laikā sieviete zaudē daudz mikroelementu, kas ir krūts pienā, līdz ar to to var pietrūkt pašai mammai, kura nēsā jau nākamo mazuli. Vēl citu vecmāšu viedokli par bērnu dzimšanu ar mazu gadu starpību lasi šajā rakstā.

Darbu būs divreiz vairāk. Audzināt divus mazus bērnus ir smags darbs, uzsvērts portālā. Divreiz vairāk darbu, divreiz mazāk miega un laika - ar to ir jārēķinās, ja bērni dzimst viens pēc otra. Mazuļi ir ļoti prasīgi un viņiem ir vajadzīga visa mammas uzmanība.

Tev būs jādala sava uzmanība uz diviem. Audzināt un rūpēties par mazuli ir daudz grūtāk, ja tev uzmanība ir jādala uz diviem. Šādi parūpēties ar viņu labklājību un veidot ciešu emocionālu saikni ir daudz grūtāk.

Daudz lietas būs jāiegādājas dubultā. Drēbes un rotaļlietas ir tas, ko tavs jaunākais bērns varēs saņemt mantojumā no pirmdzimtā, taču gultiņa, ratiņi, auto krēsliņš un vēl daudzas citas lietas tev būs jāiegādājas dubultā, kas nozīmē papildus izmaksas.

Divu gadu starpība

Foto: Shutterstock/Ilustratīva rakstura attēls

Šajā situācijā gadu starpība vēl aizvien nav liela, līdz ar to pastāv iespēja, ka tavi bērni spēs lieliski sadzīvot, iegūs kopējus draugus un intereses. Tāpat arī tev būs vieglāk tikt galā ar abām atvasēm. Tālāk lasi vēl citus iespējamos ieguvumus, ja bērni dzimst ar divu gadu starpību!

Tavs ķermenis ir gatavs. Gads ir pietiekoši ilgs laiks, lai tavs ķermenis spētu atgūties no iepriekšējām dzemdībām, un gatavs iznēsāt nākamo bērniņu.

Samazināts komplikāciju risks. Eksperti iesaka starp grūtniecībām nogaidīt vismaz 18 mēnešus, tādā veidā samazinot risku, ka jaunākais bērns piedzims pirms laika. Sevišķi liels risks piedzīvot pāragras dzemdības ir māmiņām virs 35 gadiem.

Tev ir visas nepieciešamās iemaņas. Brīdī, kad pasaulē nāks tavs jaunākais bērns, tu vēl nebūsi aizmirsusi svarīgākās lietas par jaundzimušā aprūpi. Tāpat tu jutīsies daudz pārliecinātāka par savām spējām, jo esi tam vienreiz jau gājusi cauri.

Iespējamie izaicinājumi

Var iezagties greizsirdība. Divu gadu vecumā tavs bērns vēlas būt uzmanības centrā un saņemt visu vecāku mīlestību, līdz ar to ģimenes papildinājums var izraisīt viņā greizsirdību. Šajā rakstā atradīsi ieteikumus, kā cīnīties ar bērnu greizsirdību, lai nekad nenāktos dzirdēt frāzi "tu brāli mīli vairāk nekā mani".

Pirmdzimtajam var būt grūtības dalīties. Tavs vecākais bērns var ne tikai izrādīt greizsirdību pret jauno ģimenes locekli, bet viņam var būt arī grūtības ar dalīšanos. Portālā "What to Expect" tiek uzsvērts, ka mazuļiem divu gadu vecumā nepatīk dalīties un, ja viņam tas nekad nav bijis jādara, mantu došana brālim vai māsai var sagādāt ne mazums raižu.

Vecākais bērns var regresēt. Lielākā daļa bērnu pēc māsas vai brāļa ienākšanas ģimenē piedzīvo regresu. Piemēram, ja šis ir laiks, kad māci bērnam iet uz podiņa, viņš pēkšņi var biežāk slapināt gultā vai biksēs, un šķiet – viss iemācītais ir "kaķim zem astes". Tāpat vecākais bērns var atsākt sūkāt īkšķi, ko jau pirms kāda laika bija pārstājis darīt.

Trīs gadu starpība

Foto: Shutterstock

Tagad, kad tavs vecākais bērns ir sasniedzis bērndārznieka vecumu, viņš jau var kļūt par tavu mazo palīgu. Taču, kaut situācijā, ja starp bērniem ir trīs gadu starpība, atrodami vairāk plusu nekā mīnusu, arī izaicinājumu netrūkst.

Ieguvumi

Tev būs vieglāk. Trīs gadu vecumā bērns ir patstāvīgāks un var pats sevi nodarbināt. Viņam uz katra soļa vairs nevajag mammas klātbūtni, līdz ar to tu vairāk varēsi pievērsties rūpēm par jaundzimušo, kurš bez tavas uzmanības, mīlestības un gādības nevar iztikt ne minūti.

Bērnudārza laiks. Ir vecāki, kam liekas, ka divu gadu vecumā bērns nav gatavs doties uz bērnudārzu, taču, kad atvase kļūst par gadu vecāka, viņi ar drošu sirdi viņu sūta uz pirmsskolas izglītības iestādi. Vecākā bērna atrašanās bērnudārzā ļoti atvieglo mammas dzīvi, viņai ir vairāk laika sev un jaundzimušajam.

Lielākie izaicinājumi – greizsirdība un regress

Arī tad, ja bērni dzimst ar trīs gadu starpību, vecāki var saskarties ar pirmdzimtā greizsirdību un iespējamu regresu kādā no attīstības posmiem. Divu, trīs gadu veci bērni nereti savu greizsirdību pret jaunāko ģimenes locekli izrāda ar agresiju, tāpēc, ja vecāki ir novērojuši greizsirdības izpausmes no pirmdzimtā, bērnus nevajadzētu uz ilgu laiku atstāt divatā. Tāpat šādu uzvedību nedrīkst atstāt nepamanītu. Vecākajam bērnam ir jānorāda, ka tā rīkoties nedrīkst.

Četru un vairāk gadu starpība

Foto: Shutterstock

Pēc četriem gadiem mammas atmiņas par grūto pēcdzemdību periodu un miega trūkumu ir aiz kalniem, taču, laižot pasaulē vēl vienu bērnu, viss aizmirstais nāk atpakaļ. Lūk, ar kādiem ieguvumiem un izaicinājumiem jārēķinās vecākiem, kuri plāno bērnus ar četru gadu starpību!

Ieguvumi

Tu vari vairāk laika veltīt katram bērnam. Tavām atvasēm ir nepieciešams arī kāds laiks divatā ar mammu un tēti. Kad vecākais bērns ir sasniedzis četru gadu vecumu un jau ir apguvis svarīgākās iemaņas, tev ir vairāk laika, lai kopā ar viņu lasītu grāmatas, spēlētos vai, iespējams, pat dotos izbraucienos divatā, atstājot jaunāko brāli vai māsu tēta apgādībā.

Vecākais bērns jaundzimušā ienākšanu ģimenē var uztvert mierīgāk. Četru gadu vecumā tavs pirmdzimtais jau būs nedaudz vairāk nobriedis, tas nozīmē, ka pastāv iespēja, ka viņš, piedzimstot brālim vai māsai, nejutīsies apdraudēts, greizsirdīgs vai nedrošs. Šajā laikā ir beigusies arī fāze, kad bērni savas negatīvās sajūtas nereti izrāda ar agresiju, līdz ar to pirmdzimtais var izrādīt pieķeršanos un mīlestību pret jauno ģimenes locekli.

Vecākais bērns var būt tavs palīgs. Galvenais ir bērnam ļaut palīdzēt un uzticēties, ka viņš visu izdarīs lieliski. Ļauj viņam izvēlēties vai pat uzvilkt mazajam drēbītes, pienest pamperi un citas lietas. Iesaisti viņu savā aprūpes rutīnā. Tāpat pastāv iespēja, ka mazais, redzot lielāko māsu vai brāli darbībā, daudz ātrāk apgūs podiņmācību vai gulēšanu savā gultiņā.

Izaicinājumi

Bērniem var būt problēmas satuvināties. Tavi bērni vienā brīdī var beigt izbaudīt kopīgos ceļojumus uz tādiem galamērķiem kā atrakciju parks. Kamēr jaunākajam tas liksies aktuāli, vecākais vien riebumā paraustīs degunu. Tāpat atvasēm var būt dažādas intereses, hobiji un draugu loks, kas apgrūtinās iespēju satuvināties.

Tev dažas lietas būs jāapgūst no jauna. Tu pēdējo reizi rūpējies par jaundzimušo četrus gadus atpakaļ. Pēc šī laika posma noteikti būsi aizmirsis kādu no jaundzimušā aprūpes priekšnosacījumiem, un tas ir tikai normāli.

Portāls "Cālis" atgādina, ka šie nav vienīgie izaicinājumi un ieguvumi, ko ikdienā izjūt vecāki, kas audzina bērnus ar vienu, divu, trīs vai četru un vairāk gadu starpību, taču šis apkopojums tev noteikti palīdzēs pieņemt pārdomātāko lēmumu, kad teikt "jā" vēl vienam mazulim, un sagatavos tevi nezināmajam.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!