Foto: Shutterstock

Kad šķiet, ka džinsi sāk palikt par šauru un blūzītēm pogas turēties uz pēdējiem diegiem, sākam prātot, ka, iespējams, laiks nedaudz ieturēties. Tomēr, vai lielais tievēšanas trakums un vēlme kļūt par pāris kilogramiem gaisīgākai nav aizmiglojusi mūsu prātus? Konsultē uztura speciāliste Santa Grietiņa.

Tiesa, dzirdēti vairāki apgalvojumi saistībā ar tievēšanu. Kam ticēt, bet ko uzskatīt par kārtējo mītu? Lūk, "Elite Daily" daži apkopotie populārie apgalvojumi, kurus šķetina uztura speciāliste.

Ja ēdiens ir veselīgs, to var ēst uz nebēdu

Foto: Shutterstock

Ja tu trenējies, vari ēst cik vien vēlies

Foto: Shutterstock

Visi ogļhidrāti un tauki ir slikti

Foto: PantherMedia/Scanpix

Pastāv teorija, ka vienkāršie ogļhidrāti un piesātinātie tauki ir patiešām slikti. "Sliktie" tauki paceļ holesterīna līmeni un vienkāršie ogļhidrāti ir atbildīgi pie straujām cukura izmaiņām asinīs, kas atstāj tevi bez jebkāda uzrāviena un enerģijas. Tomēr tas, ka kāds no ogļhidrātu un tauku paveidiem nav sevišķi labs tavam organismam, nenozīmē, ka citi tā paveidi nav vajadzīgi tev.
Arī uztura speciāliste Grietiņa skaidro šo mītu: "Nav tiesa. Jāizvēlas saliktie ogļhidrāti, kas ir visi pilngraudu produkti (piemēram, pilngraudu auzu pārslas ātri vārāmo auzu pārslu vietā, pilngraudu makaroni, brūnie rīsi, graudu vai rudzu maize utt.). Šādā veidā tiek uzņemts vairāk šķiedrvielu, vitamīnu un minerālvielu. Tāpat arī par taukiem – vislabāk izvēlēties tādus produktus, kas satur nepiesātinātos taukus, piemēram, augu valsts produktus – augu eļļas, riekstus, sēklas, olīvas, avokado un no dzīvnieku valsts produktiem – zivis. Savukārt, ja pārsvarā uzturā tiek uzņemti piesātināto taukskābju tauki (vairāk sastopami dzīvnieku taukos un piena produktos), tad gan ir lielāka iespēja saslimt ar sirds un asinsvadu saslimšanām, piemēram, infarktu un insultu."

Ja strauji zaudēsi svaru, tikpat ātri to iegūsi atpakaļ

Foto: Shutterstock

Dzirdēts, ka daudzi stāsta – ja strauji zaudēsi svaru, tikpat strauji tas nāks atpakaļ. Tātad, ja svaru zaudēsi palēnām, tad tas atpakaļ tik ātri vai vispār nekad neatgriezīsies?
"Elite Daily" uzsver, ka, meklējot pētījumus par to, vai tā ir patiesība, nonākuši strupceļā, jo pētījumu par šādu tēmu nav. Tomēr – cik speciālistu, tik viedokļu. Paskatoties uz to no citas puses – ja tu redzi progresu, noteikti tik ātri nevēlēsies padoties, bet, ja svars kā nezūd, tā nezūd – vai neatmetīsi cerības? Viss, protams, atkarīgs no cilvēka paša.

"Ieteicamais svara zudums ir apmēram 1 – 1,5 kg nedēļā (aptuveni 500 kaloriju deficīts dienā). Visbiežāk tie, kas strauji zaudē svaru, patiešām to ātri uzņem atpakaļ, jo zaudēti ir ne tikai tauki, bet arī muskuļu masa, kas savukārt ietekmē vielmaiņas ātrumu," tā Grietiņa.

Ūdens - maģiskais tievēšanas brīnumlīdzeklis

Foto: Shutterstock

Tiesa, ja saldināto dzērienu vietā izvēlēsies ūdeni vai pirms maltītes izdzersi glāzi ūdens, tas savā ziņā palīdzēs ceļā uz mazāku bikšu izmēru, tomēr nekādas citas burvju spējas, lai palīdzētu tev notievēt, ūdenim nepiemīt.
Ja tu vienkārši sāksi dzert daudz ūdens, nemainot savus ēšanas paradumus, nekādi brīnumi nenotiks. Godīgi sakot, pēc dažām dienām, kurās pastiprināti dzersi vien ūdeni, tavs svars pat var nedaudz palielināties.

"Ieteicamais šķidruma daudzums, ko ikdienā vajadzētu uzņemt, ir 30 ml uz 1 kg ķermeņa svaru. Pārspīlēt ar izdzertā ūdens daudzumu arī nevajadzētu, bet kāds pētījums atklāj, ka tie cilvēki, kuri pirms ēšanas izdzēra divas glāzes ūdens, lieko svaru zaudēja ātrāk nekā tie cilvēki, kuri to nedarīja. Un vēl svarīgi ir tas, ka tie cilvēki, kas dzēra ūdeni pirms ēšanas, pat pēc gada nebija atguvuši zaudēto svaru," atklāj Grietiņa.

Kafija palīdz tievēšanas procesā

Foto: Vida Press

Daudzi domā, ka kafijā esošais kofeīns ievērojami veicina vielmaiņu, kas nozīmē – sadedzina arī liekās kalorijas. Tāpat dzirdēts, ka kafija mazina ēstgribu. Vai tiesa?
Dzerot vairāk kā divas vai trīs kafijas tasītes dienā, var rasties trauksmainība, bezmiegs, kā arī paātrināties sirdsdarbība un augt asinsspiediens. Tiesa, kofeīns veicina vielmaiņu, tomēr ne tik daudz, lai tu vienkārši zaudētu svaru, dzerot kafiju.

Arī šo apgalvojumu skaidro uztura speciāliste Grietiņa: "Kafijas dzeršanai ir daudz pozitīvu ietekmju – tā spēj uzlabot garastāvokli, aizsargāt aknas, paildzināt dzīves ilgumu un samazināt Alcheimera un pārkinsonisma slimības risku. Kas attiecas uz svara zaudēšanu, tad īslaicīgi kofeīns spēj palielināt vielmaiņas ātrumu, bet ar laiku organisms pierod pie konkrētā kofeīna daudzuma un efekta vairs nav."

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!