Foto: Shutterstock

Ir dažādi cilvēku ķermeņu tipu iedalījumi. Pazīstamākais no tiem, šķiet, ir iedalījums "ābolos", "bumbieros", "apgāztos trijstūros", "taisnstūros" un "smilšu pulksteņos", vadoties pēc auguma formas. Bet šoreiz par mazāk zināmu iedalījumu – trīs somatotipiem, ko pagājušā gadsimta 40. gados izstrādāja amerikāņu zinātnieks Viljams Šeldons. Par katra somatotipa raksturīgākajām pazīmēm un attiecībām ar lieko svaru stāsta "Prevention".

Somatotipos var iedalīt gan sievietes, gan vīriešus. Iesākumā dažos vārdos par katru tipu:

  • Ektomorfais ķermeņa tips – smalka ķermeņa uzbūve, neliela muskuļu masa, tāpat neizteikta tauku masa, tievēšanas jautājums parasti nav aktuāls.
  • Mezomorfais ķermeņa tips – proporcionāli veidots ķermenis, labi attīstīta muskulatūra.
  • Endomorfais ķermeņa tips – tendence uz apaļīgumu, izteikts tauku slānis.

Tālāk lasi, kādas ir katra somatotipa īpatnības un kas katra pārstāvei jāievēro ēšanas un fizisko aktivitāšu ziņā, lai atbrīvotos no liekā svara (ja tas aktuāli) un uzturētu sevi labā formā.

Ektomorfais ķermeņa tips

Raksturojums

Pie šī somatotipa piederošajiem raksturīgas garas, slaidas ekstremitātes un neliela muskuļu masa. Ektomorfā tipa pārstāvji ļoti reti tiek pie liekā svara, jo viņiem ir ātra vielmaiņa. Citiem vārdiem, šī tipa pārstāvjiem ir ļoti paveicies – viņi var atļauties ēst, cik daudz vien vēlas, tajā pašā laikā pieņemoties svarā pavisam nedaudz vai nemaz. Ja arī tiek pie tauku "riepiņas", ektomorfā tipa pārstāvji saglabā salīdzinoši nelielu svaru.

Šī tipa cilvēkiem ir smalka ķermeņa uzbūve (skelets un locītavas), neizteikta gan muskuļu, gan tauku masa. Ģenētiskais mantojums viņiem liedz tikt pie ļoti izteiktas muskuļu masas.

Kā uzlabot figūru

Lai tiktu pie lielākas muskuļu masas, tev jākoncentrējas uz spēka un izturības treniņiem.

Rūpējies, lai uzturā būtu tā dēvētajiem labajiem jeb nepiesātinātajiem taukiem bagātīgi produkti (zivis utt.), no sliktajiem taukiem izvairies. Uzturā iekļauj arī ogļhidrātus (pilngraudu produkti utt.). Lai sekmētu muskuļu masas pieaugumu, uzņem 25 līdz 30 gramus olbaltumvielu (piemēram, 100 gramos vistas filejas ir 25 grami olbaltumvielu) katrā maltītē (četras ēdienreizes dienā, ja ieskaita vieglu maltīti jeb uzkodu reizi pirms treniņa). Dienās, kad treniņu nav, no uzkodām starp ēdienreizēm izvairies.

Mezomorfais ķermeņa tips

Šī somatotipa pārstāvjiem ir visvieglāk tikt pie muskuļu masas, un viņu ķermenis ir ļoti proporcionāli būvēts.

Mezomorfā tipa pārstāvji var gan ātri pieņemties svarā, gan atbrīvoties no tā. Tāpat tikt pie glīta muskuļu reljefa viņiem padodas viegli, un viņi parasti var lepoties ar labu stāju. Šī ķermeņa tipa pārstāvjiem parasti ir garš rumpis un salīdzinoši īsas ekstremitātes.

Mezomorfā tipa sievietes parasti ir spēcīgas un atlētiskas, gūst labus rezultātus sporta veidos, kur svarīgs ātrums un spēks. Viņu panākumu atslēga slēpjas muskuļos. Šī tipa pārstāvjiem ir vairāk ātro jeb fāzisko muskuļšķiedru, tādēļ pie muskuļu masas viņi var tikt daudz ātrāk nekā citu somatotipu pārstāvji. (Katrā muskulī ir ātrās šķiedras, kas veic dinamiskas kustības, un lēnās šķiedras, kas sekmē muskuļa ilgstošu saraušanos.)

Kā uzlabot figūru

Tu esi kā radīta spēka un izturības attīstīšanai. Koncentrējies uz vidējas intensitātes izturības treniņiem, augstas intensitātes intervāla treniņiem un pliometriju (dinamisks treniņš, kurā tiek izpildīts daudz dažādu lēcienu, Latvijā gan pagaidām nav tik populāra – red.). Tev piemērotas arī pilates un joga.

Seko, lai uzturā dominētu labie, nevis sliktie tauki. Pārlieku neaizraujies ar ogļhidrātiem, kā arī apsver iespēju ierobežot olbaltumvielu patēriņu (ja vien tavs mērķis nav lielāka muskuļu masa). Dienās, kad nav treniņa, atturies no ceturtās maltītes, kas parasti ir pirms fiziskajām aktivitātēm, aizvietojot to ar krūzi zaļās tējas vai kafijas.

Endomorfais ķermeņa tips

Šī somatotipa pārstāvji ir apaļīgāki un "mīkstāki" par citu tipu pārstāvjiem un visātrāk iedzīvojas liekajā svarā. Viņiem nereti ir sajūta, ka ģenētikas ziņā izvilkuši īsāko sērkociņu.

Endomorfā tipa pārstāvjiem no dabas dotas pilnīgākas auguma aprises, un viņi pastāvīgi spiesti piedomāt, lai saglabātu ķermeņa masu normas robežās. Viņām visgrūtākais un vissvarīgākais solis ir saprast, ka viņš pieder šim tipam. Kāpēc? Apzinoties, ka esi endomorfs, apjaut, ka tāds esi piedzimis, bet nav viegli pieņemt, ka tev ir nosliece uz liekā svara veidošanos.

Endomorfā tipa pārstāvjiem ir tāda vielmaiņa, kas nepiedod gastronomiskas vaļības. Tomēr tas nenozīmē, ka visiem šī tipa pārstāvjiem ir lemts liekais svars vai pat nopietna aptaukošanās.

Kā uzlabot figūru

Tev visu mūžu apzināti un mērķtiecīgi jāpiestrādā pie tā, lai būtu labā formā. Pat ja ķermenis nesaka priekšā, ka jākustas vairāk, tev jāgādā, lai regulāras fiziskās aktivitātes kļūtu par neatņemamu dzīves sastāvdaļu.

Tev piemērots ir augstas intensitātes intervālu treniņš, krosfits, kā arī svaru celšana un izturības treniņi (skriešana, riteņbraukšana utt.).

Tā kā tava vielmaiņa ir gausa, tev jo īpaši jāpiedomā pie tā, ko liec uz šķīvja. Raugies, lai tavā ēdienkartē būtu labajiem, nevis sliktajiem taukiem bagātīgi produkti, kā arī pietiekami daudz olbaltumvielu. Ierobežo ogļhidrātu daudzumu, taču neizslēdz tos no savas ēdienkartes pavisam. Neaizraujies ar cukura lietošanu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!