Foto: Shutterstock

Biežākie psihiskie traucējumi vīriešiem un sievietēm atšķiras, liecina Amerikas Psiholoģijas asociācijas "Journal of Abnormal Psychology" publicēts pētījums. Pētnieki noskaidrojuši, ka vīriešiem ir lielāka nosliece uz atkarībām no dažādām apreibinošām vielām un antisociālas personības traucējumiem, kamēr sievietes biežāk cieš no trauksmes un depresijas, vēstī "Prevention".

Nav viena iemesla, kādēļ starp dzimumiem psihisko traucējumu ziņā ir tādas atšķirības. To nosaka dažādu bioloģisko, sociālo un vides faktoru kopums, "Prevention" atklāj asociētā profesore Debora Serani (Deborah Serani) no Adelfi Universitātes Dernera institūta.

"Prevention" apskatījis tieši daiļā dzimuma pārstāvēm biežāk sastopamos psihiskos traucējumus, cenšoties atrast cēloņus, kāpēc tie visvairāk skar tieši sievietes.

Depresija

Aptuveni 10 līdz 15 procenti sieviešu kādā savas dzīves posmā saskaras ar depresiju – vīriešus tā skar divreiz retāk. Sievietes sava mūža laikā daudz biežāk nekā vīrieši piedzīvo dažādas bioloģiskas pārmaiņas, kas var ietekmēt psihisko veselību un izraisīt dažādus traucējumus, norāda Serani, skaidrojot, ka runa lielākoties ir par hormonālām izmaiņām.

Hormonālās svārstības spēlē lielu lomu, piemēram, pēc bērniņa nākšanas pasaulē, un var būt cēlonis pēcdzemdību skumjām vai depresijai, skaidro psihiatrs Dzareds Hītmans (Jared Heathman) no Hjūstonas. Tāpat ikmēneša hormonālās svārstības var izraisīt premenstruālo sindromu jeb PMS, kā simptomi ir līdzīgi depresijai.

Būtiski ir arī sociālie faktori, tas, kā tiekam audzināti no mazotnes. Saskaroties ar stresu, vīrieši ir tendēti uzreiz ķerties pie problēmas risināšanas, savukārt sievietes vairāk grimst pašanalīzē un sevis šaustīšanā.

Tāpat sievietes vidēji dzīvo ilgāk nekā vīrieši, līdz ar to viņām ir lielāks risks saskarties ar sērām un vientulību, kas bieži ir depresijas izraisītāji, piebilst Hītmans.

Depresija vīriešiem un sievietēm pat izskatās citādi. Sievietes, kurām ir depresija, parasti min tādus simptomus kā nogurums, motivācijas un intereses trūkums un bieža raudāšana, saka psihoterapeite Alisona Ābramsa (Allison Abrams) no Ņujorkas. Savukārt vīrieši, kuri cieš no depresijas, visbiežāk psihoterapeitam sūdzības par simptomiem, kas saistīti ar dusmām. Tas, kas vieno abi dzimumu pārstāvjus, kas cieš no depresijas, ir zems pašvērtējums.

Trauksme

Foto: Shutterstock

Sākot no pubertātes vecuma līdz 50 gadu vecumam, sievietēm ir divreiz lielāks risks saskarties ar trauksmi, kas izpaužas kā paaugstināts satraukums, spriedze, izsīkums un bailes.

Un arī te lomu spēlē ļoti daudzi faktori, ieskaitot sociālas un kulturālas normas, taču lielākā nozīmē, šķiet, ir sieviešu un vīriešu atšķirīgajai reakcijai uz dažādiem stresoriem. Vīrieši ir tendēti izlādēt savas emocijas uz āru, kamēr sievietes tās nemitīgi maļ sevī.

Protams, nozīme ir arī bioloģijai. Pētnieki pašlaik pēta sieviešu dzimumhormona estradiola ietekmi. Uzskata, kas tas spēlē lielu lomu atšķirībās starp sievietēm un vīriešiem psihisko traucējumu ziņā.

Posttraumatiskā stresa sindroms

Foto: Shutterstock

Posttraumatiskā stresa sindroms arī pieder pie traucējumiem, kas saistīti ar trauksmi. Tas sevī iekļauj panikas lēkmes, ģeneralizēto trauksmi, fobijas un atšķirtības trauksmi. Tomēr posttraumatiskā stresa sindroms ir atsevišķas pieminēšanas vērts, jo sievietes skar divreiz biežāk nekā vīriešus, turklāt daiļā dzimuma pārstāvēm ir četrreiz lielāks risks, ka tas kļūs hronisks, atklāj neiropsiholoģe Dženifera Volkina (Jennifer Wolkin) no Ņujorkas.

Nav tā, ka sievietes vispār biežāk ciestu no emocionālām traumām, tomēr sievietes biežāk saskaras ar seksuālu vardarbību un izvarošanu, kas ir vieni no biežākajiem posttraumatiskā stresa sindroma izraisītājiem.

Arī tas, kā sievietes reaģē uz smagiem dzīves pārdzīvojumiem, atšķiras un var situāciju padarīt vēl sliktāku. Salīdzinot ar vīriešiem, sievietes biežāk notikušajā vaino sevi, skaidro Volkina. Tāpat sievietes biežāk mēdz censties atmiņas par notikušo apspiest vai to vispār noliegt, kas diemžēl nepalīdz tikt galā ar pārdzīvojumiem.

Ēšanas traucējumi

Foto: Shutterstock

Lai arī ēšanas traucējumi mēdz skart arī vīriešus, krietni biežāk tie raksturīgi sievietēm. Slaiduma kults, ko propagandē reklāmas un glancētie žurnāli, vairāk mērķēts uz sievietēm, līdz ar to daiļā dzimuma pārstāvēm saistībā ar izskatu biežāk raksturīga mazvērtības sajūta, jutīgums un perfekcionisms. Sabiedrībā prasības no sievietes svara, figūras un izskata ziņā ir ļoti augstas, un tas, protams, ietekmē daiļā dzimuma pārstāvju attiecības ar ēdienu un savu ķermeni, norāda psiholoģe Reičela Portere (Rachel Porter).

Viens no biežākajiem ēšanas traucējumiem sievietēm ir pārēšanās, kas ir krietni izplatītāka nekā anoreksija un bulīmija kopā. Iespējams, gan sievietēm tieksmi pārēsties konstatē biežāk, jo vīrieši gluži vienkārši neuzskata par problēmu. Nu, apēdu visu picu – un?!

Sievietēm tieksme pārēsties šķiet kaut kas slēpjams un kaunpilns, skaidro Portere. Tomēr pārēšanās ir bīstama abiem dzimumiem, un ikvienam, kas no tā cieš, nepieciešama palīdzība, viņa uzsver.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!