Foto: PantherMedia/Scanpix

Kad imūnā sistēma cīnās ar kādu slimību, tas no organisma prasa milzum daudz enerģijas. Tādēļ nav nekāds brīnums, ka nogurums atrodams gandrīz ikvienas slimības pazīmju sarakstā. Tomēr ir slimības, kurām nogurums ir viena no būtiskākajām pazīmēm. Astoņas biežākās no šīm slimībām, konsultējoties ar ārstiem, apkopojis "Prevention", minot arī citus simptomus, kas šīm kaitēm raksturīgi.

"Nogurums varētu būt visbiežākais simptoms, par ko cilvēki sūdzas ārstam, un viens pats nevar norādīt uz kādu konkrētu slimību," portālam "Prevention" stāsta preventīvās medicīnas speciāliste Roksana Sukola (Roxanne Sukol) no Klīvlendas klīnikas.

Grūtības sagādā arī tas, ka ir grūti izmērīt cilvēka nogurumu. "Vai nogurums ir tad, kad vairāk gribas gulēt? Vai tad, kad nevari sportot tik daudz, kā iepriekš? Varbūt tad, ja dienas beigās vairs nav enerģijas?" problēmas skaidro ārste Anna Kapola (Anne Cappola) no Pensilvānijas Universitātes Endokrinoloģijas nodaļas.

Turklāt nogurumam ir daudz veidu. "Ir fizisks nogurums, bet ir arī emocionāls un psiholoģisks nogurums," norāda Kapola. "Cilvēki parasti nenovērtē psiholoģiska stresa nozīmīgo ietekmi uz enerģijas līmeni, taču pēc tam, kad stress ir pazudis, viņi saprot, kas viņiem licis justies tik nogurušiem."

Ārste norāda, ka nogurums reizēm ir pilnīgi normāla parādība un ne par kādu slimību neliecina. "Mūsu sabiedrība dzīvo ar pārliecību, ka tev visu laiku jābūt skrējienā, bet ne visi to ilgstoši var izturēt," viņa saka. "Ja tavs ikdienas grafiks ir mainījies, tu pietiekami neizgulies vai notikušas citas pārmaiņas, justies nogurušam ir dabiski."

Lūk, astoņas slimības, kam raksturīgs pastāvīgs nogurums! Ja rodas aizdomas, ka tev varētu būt kāda no tām, vērsies pie ārsta un pastāsti par savām bažām.

Pavājināta vairogdziedzera darbība

Foto: PantherMedia/Scanpix

Daktere Kapola "Prevention" norāda, ka šī ir viena no divām ar nogurumu saistītām slimībām, ar kuru viņa savā praksē saskaras visbiežāk. Vairogdziedzeris ir neliels sekrēcijas dziedzeris, kas atrodas kakla priekšpusē un, izdalot hormonus, regulē ļoti daudzas organisma funkcijas, tai skaitā vielmaiņu, imūnsistēmas darbību un enerģijas līmeni. Vairogdziedzera problēmas ir diezgan izplatītas. Piemēram, ASV no hipotireozes jeb pavājinātas vairogdziedzera darbības cieš 11 miljoni cilvēku.

Pavājināta vairogdziedzera darbība nozīmē to, ka šis dziedzeris hormonus izdala nepietiekamā daudzumā. Nogurums ir šīs kaites pirmais un labāk zināmais simptoms, taču ir arī citi – līdz ar palēninātu vielmaiņu nāk svara pieaugums, cilvēks saskaras ar aizcietējumiem un ādas sausumu, bieži ir sajūta, ka ir auksti, kaut citiem nemaz nesalst.

Virsnieru mazspēja

Foto: PantherMedia/Scanpix

Lai gan virsnieru mazspēja nav tik izplatīta kā hipotireoze, Kapola norāda, ka tā ir otrā endokrinoloģiskā slimība, par kuru viņa domā, kad pacients sūdzas par nogurumu. "Tā ir slimība, kad virsnieru dziedzeri nedarbojas pietiekami labi un organismā neizdalās gana daudz kortizola," skaidro Kapola.

Citi šai slimībai raksturīgi simptomi ir galvas reiboņi, nokrišanās svarā, vēdersāpes, caureja un hiperpigmentācija jeb nedaudz tumšāki laukumiņi uz ādas.

Hroniska noguruma sindroms

Foto: PantherMedia/Scanpix

Šī slimība pazīstama arī ar nosaukumu mialģiskais encefalomielīts, un tās raksturīgākā pazīme ir bezspēku radošs nogurums. Tas ir tik spēcīgs nogurums, kas gandrīz jebkuru ikdienišķu uzdevumu, kā iešanu uz darbu un citu ikdienas pienākumu veikšanu, padara neiespējamu.

Aptuveni 25 procenti no hroniska noguruma sindroma slimniekiem noguruma dēļ nespēj iziet no mājām vai pat ir piekalti gultai. Šī sindroma mocītie arīdzan sūdzas par sāpēm un miglainu domāšanu. Uzskata, ka šī slimība ir saistīta ar iekaisuma procesiem, ko pastiprina pat vieglas aktivitātes, norāda "Prevention".

Anēmija

Foto: PantherMedia/Scanpix

Cukura diabēts

Foto: PantherMedia/Scanpix

Līdzās pastiprinātām slāpēm un biežai urinācijai, viens no pirmajiem cukura diabēta simptomiem ir nogurums. Diabēta skartā organisms visu laiku cīnās, lai tiktu galā ar glikozes daudzumu asinīs, un tas pamazām rada spēku izsīkumu, "Prevention" norāda Sukola.

Ja, veicot analīzes, izrādās, ka cukura līmeņa rādītājs ir lielāks par septiņi vai ir citas mazākās aizdomas par diabētu, jādodas pie endokrinologa.

Klīniskā depresija

Foto: PantherMedia/Scanpix

Endokardīts

Foto: Shutterstock

"Tas ir sirds iekšējā apvalka iekaisums," skaidro Sukola. To izraisa baktērijas, ka nokļuvušas sirdī pa asinsriti un iekļuvušas tās iekšējā apvalkā jeb endokardā. Vislielākais risks saslimt ar endokardītu ir tiem, kuriem ir sirds iekšienē radušies kādi bojājumi vai ir mākslīgie sirds vārstuļi.

Endokardītam raksturīgi arī tādi simptomi kā drudzis un drebuļi. Sirds iekšējā apvalka iekaisumu ārstē ar antibakteriāliem līdzekļiem, reizēm nepieciešama arī ķirurģiska iejaukšanās.

Miega apnoja

Foto: PantherMedia/Scanpix

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!