Foto: Shutterstock
Spēcīga asiņošana un neizturamas sāpes menstruāciju laikā. Tās ir lietas, ar ko saskaras ļoti daudzas sievietes, uzskatot, ka tā ir normāla parādība sievietēm reproduktīvā vecumā, tomēr daudzos gadījumos tā nebūt nav. Šīs pazīmes var liecināt arī par endometriozi – slimību, no kuras cieš vidēji katra desmitā sieviete, bet par kuru zina tikai retā.

Latvijā par endometriozi runā ļoti maz, un Slimību profilakses un kontroles centram nav pieejama statistika par to, cik daudz sieviešu Latvijā skar šī slimība. Arī Latvijas Endometriozes biedrība norāda – statistika ir nepilnīga un cilvēkiem, ieskaitot mediķus, nereti trūkst zināšanu par endometriozi. Tas neļauj savlaicīgi diagnosticēt slimību, un sievietēm, kas no tās cieš, nākas saskarties ar neizprotošu un neiecietīgu attieksmi.

Ļoti bieži tādi simptomi kā sāpes mēnešreižu laikā tiek uzskatīti par normu un sievietes, kas cieš no šīs slimības, nesaņem nepieciešamo palīdzību un atbalstu. Lai arī endometriozi izārstēt nevar, ir veidi, kā atvieglot sievietes stāvokli un uzlabot dzīves kvalitāti, jo daudzos gadījumos sāpes nav iespējams atvieglot ar bezrecepšu medikamentiem un ir nepieciešama speciālista palīdzība.

Sāpes un spēcīga asiņošana, kas skar katru desmito sievieti pasaulē


Foto: Shutterstock
Endometrioze ir endometrija (dzemdes iekšējā slāņa) audiem līdzīgu audu attīstība ārpus dzemdes, kā rezultātā veidojas iekaisuma process, kas var novest pie rētaudu (saaugumu) veidošanās. , skaidro Pasaules Endometriozes pētījumu biedrība. Tas izraisa hronisku iekaisuma reakciju, kas var novest pie rētaudu veidošanās. Pasaulē no šīs slimības cieš katra desmitā sieviete reproduktīvā vecumā. Slimības simptomi var parādīties reizē ar pirmajām mēnešreizēm un būt manāmi arī pēc menopauzes. Ne visos gadījumos izpaužas pilnīgi visi ar slimības simptomi.

Ar endometriozi saistītie simptomi ir sekojoši:

  • sāpīgas mēnešreizes un ovulācija;
  • sāpes dzimumakta laikā un pēc tā;
  • spēcīga asiņošana;
  • hroniskas sāpes iegurnī;
  • nespēks;
  • neauglība.

Endometrioze ietekmē gan sievietes garīgo, gan fizisko stāvokli. Ar trīs endometriozes pacienšu stāstiem, ko nozīmē šī slimība viņu ikdienā, ir iespējams iepazīties šeit.

Kā norāda Pasaules Endometriozes pētījumu biedrība, informācijas trūkums sievietēm un medicīnas personālam liek “normalizēt” endometriozes simptomus, kavējot laicīgu slimības diagnosticēšanu un nepieciešamās palīdzības sniegšanu pacientei. Pašlaik nav atrasti efektīvi līdzekļi endometriozes ārstēšanai, bet ir vairākas iespējas uzlabot sievietes dzīves kvalitāti un mazināt slimības nepatīkamās izpausmes. Endometriozes pacientēm nereti tiek izrakstīti pretsāpju līdzekļi, noteikta hormonu terapija, veiktas operācijas saaugumu un cistu likvidēšanai. Situāciju atsevišķos gadījumos var uzlabot arī hormonālie kontracepcijas līdzekļi.

Nezināšana un neiecietība – problēmas, ar ko saskaras pacientes


Arī Latvijā par šo slimību zina un runā maz. 2017. gadā tika nodibināta pirmā pacientu organizācija Latvijas Endometriozes biedrība. Organizācijas pārstāves Vita Kalniņa un Laura Tuktēna “Viņa” norāda, ka, mēģinot apkopot statistiku par šīs slimības apmēriem un diagnostiku valstī, saskārušās ar grūtībām. Apkopojums par pacientēm dažādās vecuma grupās netiek veikts, un valsts atbalsts medikamentu iegādei tiek piešķirts tikai sievietēm vecumā no 18 līdz 40 gadiem un ar operatīvi noteiktu trešo un ceturto endometriozes pakāpi.

Organizācijas pārstāves norāda, ka ar endometriozi saistītu problēmu Latvijā ir daudz. Viņas uzsver, ka statistikas neesamība ir ļoti būtiska: “Ja nav precīzas un pilnvērtīgas statistikas, nav iespējams nodrošināt pacientēm savlaicīgu un pieejamu endometriozes diagnosticēšanu un ārstēšanu, kā arī valsts apmaksātus pakalpojumus.” Tāpat Latvijā trūkst speciālistu, kas ir spējīgi atpazīt un diagnosticēt šo slimību. Īpaši slikta situācija šajā jomā ir reģionos. Arī pašām pacientēm bieži trūkst informācijas par šo slimību.

Jāpiebilst, ka valstī trūkst vienotu vadlīniju un rekomendāciju endometriozes diagnosticēšanai un ārstēšanai. Tāpat daudzas endometriozes pacientes nereti saskaras ar līdzcilvēku neiecietību. Īpaši izteikta problēma ir skolotāju un skolas personāla attieksme pret skolnieču sūdzībām par sāpīgām mēnešreizēm – atsevišķos gadījumos sāpes var būt tik spēcīgas, ka paciente zaudē samaņu un tiek izsaukta neatliekamā medicīniskā palīdzība. Arī darbavietās nereti pret sāpēm izturas neiecietīgi. Biedrības pārstāves uzsver, ka ir arī pozitīvie piemēri.

“No sievietēm, kas dalās savā pieredzē ar biedrību, dzirdam, ka ļoti daudzu pacienšu ikdienas nepieciešamība lielo sāpju dēļ ir reizi mēnesī ņemt vienu vai divas dienas darbā brīvas vai kavēt mācības skolā un augstskolā. Apkārtējie to nereti nesaprot un nav spējīgi izprast, kā jūtas sieviete, kas iekšēji asiņo un kam veidojas iekšējo orgānu saaugumi. Šo sieviešu vidū ir arī tādas, kas par slimību nenojauš, jo ir jau pieradušas uzskatīt, ka pastiprinātas sāpes un citi simptomi ir normāla parādība sievietes dzīvē,” skaidro biedrības pārstāves. Viņas aicina ikvienu sievieti, kas saskaras ar viņu ikdienu traucējošiem endometriozes simptomiem, meklēt speciālista palīdzību, nevis samierināties ar tiem.

Tipiskais un nepatīkamais ceļš līdz diagnozei


Foto: Shutterstock
“Saistībā ar slimības atrašanu liela daļa no mums ir izgājušas tipisko endometriozes diagnosticēšanas un ārstēšanas scenāriju, kas saistībā ar endometriozi ir izplatīts ne tikai Latvijā, bet visur pasaulē,” raksta Tuktēna un Kalniņa. Sākotnēji sievietes ar sūdzībām dodas pie ginekologa, kas ne vienmēr spēj palīdzēt. “Un nereti paiet pat gadi, kuru laikā sieviete tiek sūtīta no viena speciālista pie otra, pa dažādiem izmeklējumiem un procedūrām.”

Speciālistiem nereti trūkst izpratnes par šo slimību, un paiet laiks līdz brīdim, kad sieviete atrod ārstu, kas var palīdzēt. Biedrības pārstāves skaidro: “Ginekologi, kas ikdienā plaši specializējas daudzos dažādos veselības jautājumos, bieži vien nav padziļināti izglītoti tieši endometriozes ārstēšanā. Tādēļ nu jau ir regulāri novērojams iepriekš minētais scenārijs, kad sieviete, apmeklējusi vairākus ārstus, kas nav varējuši palīdzēt, beigās – pēc ilgas simptomu pieciešanas un apjomīgu finansiālo līdzekļu zaudēšanas – tomēr nonāk pie speciālista, kam endometrioze ir “maizes darbs”. Tie ir speciālisti, kas regulāri papildina zināšanas jaunākajās endometriozes diagnosticēšanas vadlīnijās un nodarbojas ar endometriozes ekscīzijas operācijām katru dienu.”

Latvijā ir ļoti maz ārstu, kas specializējas endometriozes jautājumos. Tas nozīmē, ka pie šiem ārstiem ir garākas rindas un pacientēm var būt jārēķinās ar augstākām izmaksām.

Pazīmes, kas var liecināt par endometriozi


Foto: Shutterstock
Par endometriozi liecina dažādi simptomi, no kuriem daļa var šķist nenozīmīgi vai “normāli”, tieši tāpēc pasaulē un arī Latvijā ir tik daudz sieviešu, kas par savu slimību pat nenojauš. “Women’s Health” piedāvā iepazīties ar piecām pazīmēm, kas liecina – tev varētu būt endometrioze.

Viens no izplatītākajiem un zināmākajiem simptomiem ir saistīts ar sāpēm mēnešreižu laikā. Ja tās ir ilgstošas, regulāras un nepāriet, tad, iespējams, tev ir šī slimība. Tomēr sāpes var izraisīt arī citi simptomi, kā arī dažos gadījumos endometrioze neizraisa neciešamas sāpes. Tāpat par endometriozi var liecināt kuņģa-zarnu trakta darbības traucējumi, kā arī problēmas ar urīnpūsli. Slimība var izpausties līdzīgi kā urīnceļu infekcija, kā arī pacientes var saskarties ar regulāriem aizcietējumiem vai caureju.

Endometrioze var ietekmēt arī dzimumdzīvi. Sievietēm, kas no tās cieš, dzimumakts nereti sagādā sāpes. Atšķirībā no sāpēm, ko izrausa lubrikanta trūkums vai infekcija, visspēcīgākās sāpes nav jūtamas dzimumakta sākumā, bet gan tā laikā – jo dziļāk dzimumloceklis atrodas vagīnā, jo spēcīgākas ir sāpes.

Par endometriozi var liecināt arī sāpes muguras vai vēdera lejasdaļā, kas nešķiet saistītas ar mēnešreizēm. Nereti endometriozes pacientes saskaras ar grūtībām ieņemt mazuli. Šādos gadījumos var palīdzēt medikamenti un operācija.

Metodes dzīves kvalitātes uzlabošanai


Foto: Shutterstock
Pašlaik nav atrasti līdzekļi endometriozes ārstēšanai, tomēr ir veidi, kā mazināt sāpes un uzlabot dzīves kvalitāti. Tāpat arī endometriozes pacientes, kas saskaras ar grūtībām palikt stāvoklī, var kļūt par mātēm, ja to vēlas. Tiesa, ir gadījumi, kad endometrioze rada neatgriezenisku neauglību. Lai uzlabotu savu dzīvi, pats pirmais ir uzzināt savu diagnozi – to nosaka pēc laparoskopijas veikšanas.

“WebMd” skaidro, ka vieglākos endometriozes gadījumos var palīdzēt bezrecepšu pretsāpju medikamenti, kas nopērkami aptiekās. Tomēr ir sievietes, kuru sāpes ir pārāk spēcīgas, lai šie medikamenti varētu palīdzēt. Šādos gadījumos var tikt izrakstīti spēcīgāki pretsāpju līdzekļi.

Lai arī ne visos gadījumos tā sniedz nepieciešamo efektu, endometriozes pacientēm piedāvā izmēģināt arī hormonu terapiju. Tās laikā samazinās estrogēna līmenis, audu bojājumi mazāk asiņo, samazinās iekaisums, kā arī rētaudu un cistu veidošanās. Citos gadījumos saaugumus un cistas operē. Tas var atvieglot simptomus un palielināt sievietes iespējas ieņemt bērnu, bet operācija slimību neizārstē un nepasargā no jaunu veidojumu rašanās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!