Foto: Publicitātes foto
Mājas rotāšana ne tikai rada svētku sajūtu, tā ir lieliska iespēja nedaudz padauzīties ar dažnedažādajiem rotājumiem, ģimenes lokā meklējot tiem īsto vietu. Taču cik dažādi ir pieejamie rotājumi, tik dažādi esam arī mēs! Kas esi tu: minimālists, maksimālists, dabisku rotājumu cienītājs, tradicionālo vērtību piekritējs vai mājīguma guru? Lūk, interjera dizainere sniedz ieskatu, kā gaumīgi izrotāt mājokli svētku laikā, atbilstoši dekoratora tipa iezīmēm.

Minimālisti: jo vienkāršāk, jo labāk

Vaicāti par mājokļa rotāšanu pirms Ziemassvētkiem, trešdaļa aptaujāto Latvijas iedzīvotāju atzina, ka ir minimālisti un viņiem pietiek vien ar dažiem akcentiem*. Šim dekoratoru tipam "Ikea" interjera dizainere Rita Rimke iesaka izvēlēties vienkāršus rotājumus. Var izvēlēties vienu krāsu un tad apspēlēt dažādas rotājumu tekstūras un izmērus vai izvēlēties ne vairāk kā trīs krāsas.

Ja vēl esi īsto krāsu meklējumos un nevari izlemt, kādās krāsās šogad ietērpt Ziemassvētku eglīti, nekļūdīsies, ja izvēlēsies rotājumus no neitrālu toņu paletes. Labi kopā izskatīsies sudraba un baltā krāsa vai lins un koka vai stikla rotājumi.

"Minimālisti parasti visu uzmanību velta tikai Ziemassvētku eglītes greznošanai, jo cenšas izvairīties no pārāk daudz svētku rotājumiem mājās. Es tomēr ieteiktu padomāt par rotājumiem arī citviet – uz svētku galda un logos. Svarīgi izmantot visur viena stila rotājumus, tā radot harmonisku un saskaņotu kopskatu. Velti uzmanību šo zonu izrotāšanai, bet citas vietas mājoklī atstāj to ierastajā izskatā. Šādi radīsi estētisku tēlu bez pārspīlējumiem," saka interjera dizainere Rita Rimke.

Tradicionālisti: ar cieņu pret mantojumu


Vairāk nekā piektdaļa aptaujāto pieskaita sevi pie tradicionālistiem, kad ir runa par Ziemassvētku rotājumiem. Viņiem patīk ievērot tradīcijas un rotāt mājokli tā, kā to darīja bērnībā. Nereti izmantojot arī rotājumus, kas mantoti no paaudzes paaudzē. Mums ir labas ziņas tradicionālistiem: šoziem tas patiešām ir modē! Mēs daudzviet redzēsim tik ierasto svētku krāsu – sarkanā un zaļā – salikumu, klasiskus rakstus un rotājumus, kas šķietami nāk no senākiem laikiem.

"Ja tev ir tikai daži mīļi rotājumi, ko esi saglabājis Ziemassvētku eglītes rotāšanai, saliec tos vienkopus un izvērtē, kāda krāsu palete tiem piestāvētu vislabāk. Papildini kolekciju ar vienas krāsas, neitrāliem vai līdzīga izmēra un formas rotājumiem, lai vecās labās mantiņas būtu eglītes galvenā rota," iesaka interjera dizainere. Tāpat laba doma ir bagātināt rotājumu klāstu ar dažiem īpašākiem jauniem rotājumiem vienā eksemplārā.

Foto: Publicitātes foto

Interjera dizainere atgādina, ka mantotie rotājumi prasa īpašu vērību: atsevišķas detaļas var aprūsēt vai gaismas ietekmē kļūt trauslas un saplīst. Aizvieto bojātās detaļas ar jaunām, uzmanīgi notīri rotājumus un pēc svētkiem iepako atsevišķā papīra maisiņā, kas pasargās mantiņu, ja tā nejauši saskaries ar citām.

Tiem, kuriem mājās ir īpaši aktīvi istabas biedri (bērni vai mājdzīvnieki) sirdij tuvos rotājumus labāk eglītē nekarināt, bet gan novietot drošākā vietā. Tie labi izskatīsies arī vāzē ar egļu zariem uz galda vai vēl augstāk – uz plaukta, un īpašniekam nebūs jāraizējas par to likteni.

Maksimālisti, kuri izvēlas visu

Foto: Publicitātes foto

Teju piektā daļa atzīst, ka ir maksimālisti un Ziemassvētkos "iet uz pilnu banku". Viņi vēlas mājās gan eglīti, gan skaisti klātu galdu, sveces, LED lampiņas un daudz ko citu, kas palīdz radīt svētku noskaņu.

Pārcenšoties ar rotājumiem, dažādiem šķīvjiem, krāsām, tekstūrām un stiliem, kopskatu var padarīt nesaskaņotu un juceklīgu. Izvairīties no šādas situācijas var, izvēloties vienu pamatkrāsu un rotājumu formu, ko pēcāk papildināt ar vēl diviem toņiem vai formām. Tā var vieglāk pieturēties pie konkrētas krāsu paletes un radīt gan bagātīgu, gan gaumīgu svētku noformējumu.

"Mums nav noteikti jāizrotā viss mājoklis, drīzāk jāveido sabalansētas rotājumu grupas. Šajā gadījumā krāsu paletei nav ierobežojumu – var variēt no sarkanas un zaļas krāsas līdz neitrālām un dabiskām krāsām. Svarīgākais ir turēties pie izvēlētās krāsu paletes viscaur mājoklī," norāda interjera dizainere. Viņa piebilst, ka rotājumus ieteicams izvēlēties atbilstoši mājokļa interjera stilam.

Mājīguma guru: mājīgums pāri visam


Attiecībā uz mājokļa rotāšanu, mājīguma piekritēju ir tik pat daudz, cik maksimālistu. Taču pirmie atšķirībā no otrajiem uzskata, ka svarīgākais ir mājokli dekorēt, nevis bagātīgi, bet mājīgi. Interjera dizainere uzsver, ka apgaismojums un tekstils ir mājīgas atmosfēras galvenie elementi.

"Ja piederi šai grupai, izvieto gaismekļus logos, liec LED lampiņu virtenes stikla traukā un sagādā daudz sveču. Radi mājīgu atmosfēru ar paklājiem, mākslīgo ādu, spilveniem, plediem. Jo aukstāka sezona, jo piesātinātākas krāsas iederas interjerā – sarkana, meža zaļa, tāpat ziemas sezonai piestāv pūkaini, mīksti audumi un velvets.

Ņem vērā – visus šos elementus vēlams pieskaņot interjeram. Ja mājoklī dominē gaišas krāsas, tam piestāvēs tumšāki un spilgtāki akcenti, piemēram, krēmkrāsas dīvānu var papildināt ar sarkaniem un zaļiem spilvenu pārvalkiem. Un pretēji – uz tumša dīvāna izcelsies gaiši pledi un spilveni" iesaka Rita Rimke.

Dabīguma cienītāji smeļas iedvesmu mežā

Un visbeidzot katrs desmitais aptaujas dalībnieks dod priekšroku rotājumiem no dabiskiem materiāliem vai pat pašgatavotiem dekoriem. Dabiski rotājumi turklāt ir viena no šī gada "karstākajām" Ziemassvētku rotājumu tendencēm.

Foto: Publicitātes foto

Cilvēki, kuriem patīk šāda veida rotājumi, itin viegli var smelties iedvesmu mežā. Pat, ja mājokļa interjers ir dažādās krāsās, iespējams panākt burvīgi dabisku noskaņu. Interjera dizainere iesaka rāmo un dabas iedvesmoto rotājumu krāsu paleti atsvaidzināt ar vienu vai divām košākām krāsām. Galvenie interjera priekšmeti, kas palīdzēs uzburt dabisku noskaņu, ir lina galdauts, pīti galda paliktņi, pašdarināti eglīšu rotājumi no papīra un auduma, kā arī īsti vai mākslīgi zaļumi.

"Atved no meža ne tikai Ziemassvētku eglīti, bet arī zarus, čiekurus un sūnas, un izžāvē tos. Klāj lina vai baltu galdautu, izvieto dažāda augstuma vāzes – garākajās liec zarus, zemākajās čiekurus, papildini kompozīciju ar svecēm. Šādai kompozīcijai vairs neko nevajag ne pielikt, ne atņemt. Ja ar rokdarbiem esi uz tu, vari izgatavot rotājumus no salmiem, vilnas un koka. Šādi mājīga noskaņa būs garantēta," stāsta interjera dizainere.

*Tiešsaistes aptauju 2022. gada oktobrī IKEA uzdevumā veica pētījumu aģentūra "Norstat". Aptaujā piedalījās 500 Latvijas iedzīvotāji.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!