Foto: Publicitātes attēli

Pašā Latvijas vidienē – starp Bausku un Rīgu – atrodas ciems Iecava. Ciems izkopis sev raksturīgo, gaisīgi vieglo un straujo šarmu savas vairāk nekā 500 gadus ilgās pastāvēšanas laikā un turpina to spodrināt ik dienu. Novadā ir apvienojušies dažādi tūrisma objekti, piedāvājot novada viesiem iespēju iepazīt gan vēsturi, gan augu un dzīvnieku pasauli, gan aktīvo atpūtu, "Tūrisma Gidam" pastāstīja Bauskas reģiona tūrisma informācijas centra pārstāvji.

Dodoties no Rīgas uz Iecavu, ceļotāji var iepazīt neparasto dzīvnieku pasauli, apmeklējot mini zoo "Dobuļi", bet vēstures un arhitektūras cienītājus savā cēlā vienkāršībā pie sevis gaida Dzimtmisas muiža. Nokļūstot novada centrā, jāpiemin vienu no nozīmīgākajām Iecavas vērtībām, proti, kādreizējo Iecavas muižas lepnumu – Iecavas parku. Neraugoties uz straujo ikdienas dzīvi ciemata centrā, parks apmeklētājus ieved pilnīgi citā pasaulē – kur daba harmoniski iekļaujas mūsdienu pilsētvidē un sniedz cilvēkiem iespēju to pilnvērtīgi izbaudīt. Pretī parkam, ciemu sadalošā lielceļa otrā pusē, interesentus pie sevis gaida arī Iecavas evaņģēliski luteriskā baznīca. Netālu no baznīcas apskatāms pilsētas patriotisko iedzīvotāju izveidotais un iekoptais Dievdārziņš jeb Dieva dārzs. Cieņu pret dabu un ciema vēsturi ataino arī Edvarta Virzas ielā uzstādītais vides apskates objekts "Ar ozola acīm", bet patriotismu un lepnumu par saviem novadniekiem lieliski atspoguļo sporta un vēstures muzejs "Arhīvs". Aktīvās atpūtas cienītājiem un ģimenēm lieliski piemērots būs atrakciju parks "Labirinti".

Reizi piecos gados tiek rīkoti Iecavas jubilejas svētki, kuri notiek vairākas dienas un sevī ietver dažādas izstādes, koncertus, ciema izdaiļošanu un Iecavas kaujas, kas notika 1812. gadā, demonstrāciju. Nākamie svētki notiks 2021. gadā.

Novadā atrodas arī citi aktīvā, izzinošā un kultūras tūrisma objekti, kas ietver sevī izjādes, peintbolu, dabas produktu degustācijas, kā arī vēsturisku ēku apmeklējumu.

Turpinājumā plašāk par zīmīgākajiem apskates objektiem Iecavas novadā.

Dzimtmisas muiža

Foto: Publicitātes attēli


Dzimtmisas muiža ir varena koka ēka,kas celta 1560. gadā. Tā mūsdienās saglabājusies kā guļbūve ar dēļu apšuvumu. Ēkai pirmsākumos bija slīps dakstiņa jumts, bet pēc tam to pārbūvēja neogotikas stilā, ar diviem simetriskiem, dzeguļotiem torņiem. Līdzās kungu mājai, 19. gadsimtā ierīkots arī parks ar dīķi.

Muižas saimnieki gadu gadā mainījušies. Pirmais zināmais muižas īpašnieks ir Lukass Volfs, bet tagad muiža pieder Iecavas novada pašvaldībai. Vērts piebilst, ka kopš 1920. gada muižas ēkā atrodas pamatskola.

Ja ir vēlēšanās šo ēku apskatīt un vairāk izzināt par tās likteņa līkločiem, iespējams pieteikt ekskursijas, iepriekš piesakoties pa tālruni.

Adrese: Dzimtmisa, Iecavas novads

Kontakti 63946129, 29147587

Mini zoo

Foto: Publicitātes attēli

Mini zoo "Dobuļi" var iepazīties ar daudzveidīgu un interesantu savvaļas dzīvnieku, mājdzīvnieku un putnu kolekciju, kas ik gadu tiek papildināta un pārstāv dažādas pasaules valstis. Tā ir vieta, kur nepiespiestā un draudzīga atmosfērā vērot gan ierastus, gan eksotiskus dzīvniekus, un laiks te paies nemanot kā bērniem, tā arī pieaugušajiem.

Šajā vietā Ir iespēja baudīt pastaigu gar dīķi un vērot dažādus eksotiskus ūdensputnus, kā arī ir pieejams bērnu rotaļu laukums, batuts un piknika vietas. Labklājības ministrijas veiktajā aptaujā mini zoo "Dobuļi" atzīts par ģimenēm draudzīgu un lielisku atpūtas vietu.

No maija līdz oktobrim mini zoo atvērts no pulksten 10 līdz 17, savukārt no novembra līdz aprīlim tas interesentus gaida tikai brīvdienās no pulksten 10 līdz 15.

Adrese: Dzimtmisa, Iecavas novads,

Kontakti: 29177846

Iecavas parks un muižas apbūve

Foto: Publicitātes attēli


Viena no nozīmīgākajam Iecavas vērtībām ir Iecavas parks. Parks ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Tas veidots vienlaicīgi ar muižas kompleksa būvi laikā no 1795. līdz 1800. gadam angļu ainavu parka stilā.

Parka kopējā platība ir 16,6 hektāri. Tam raksturīga liela lapu koku daudzveidība, kā arī pārstāvētas daudz eksotisku koku sugas. Parka teritorijā ir iespējams aplūkot 1936. gadā akmenī kalto Brīvības pieminekli, kā arī ēkas, kas sniedz priekšstatu par muižas kompleksa apbūves raksturu.

Foto: Publicitātes attēli

Apskatei pieejama vecā klēts, kas sākotnēji būvēta kā brūzis, bijušie staļļi, kur tagad ir viesu nams, trīs parka vārtu sargu namiņi, veļas māja, kā arī tiltiņš pār Ģedules upīti. Atzīmēšanas vērtas ir parka apkārtnē saglabājušās izteiksmīgās ozolu alejas.

Foto: Publicitātes attēli

Eksperti atzīst, ka parks kopumā ir maz pārveidots, nesabojāts un atzīstams par vienu no izcilākajiem angļu stila parkiem Latvijā. Parka senāko koku vecums ir apmēram 150 līdz 200 gadi, bet tur valdošās sugas ir parastā kļava – 909 koki, parastais osis – 407 un Holandes liepa – 316. Parkā ir konstatēti arī 16 īpaši aizsargājamie koki – dižkoki. Parkā pēdējos gados ir iestādītas sarkanās kļavas, trīsērkšķu gledīčijas, sudraba liepas un citi koki.

Foto: Publicitātes attēli

Esi vērīgs un uzmeklē arī divus parkā augošos, dīvainos un ainaviskos kokus – ozolu ar diviem "v" veidā saaugušiem stumbriem un Eiropas lapegli ar īpatnējiem zaru saaugumiem.

Vasaras sezonā parks tiek aktīvi izmantots dažādu brīvdabas kultūras pasākumu norisēm, kuras ir iespēja apmeklēt ikvienam interesentam.

Vides apskates objekts 'Ozola acīm'

Foto: Publicitātes attēli


Lūk, apskates objekts tiem, kuriem patīk izzināt vēsturi, turklāt visai interesantā veidā. Cieņu pret dabu un ciema vēsturi ataino arī Edvarta Virzas ielā uzstādītais vides apskates objekts "Ar ozola acīm. Tas veidots no šajā vietā auguša, bet 2013. gadā zibens sasperta ozola.

Stendā iestrādātās ozola ripas gadskārtu raksti veido stāstījumu par Iecavas novada kultūrvēsturi. Apkopotas vēstures liecības par iecavniekiem, kas uz šīs ielas dzīvojuši vai strādājuši kopš tālā 1904. gada, kad tika iestādīta ozolu aleja Edvarta Virzas ielā.

Adrese: Ed. Virzas iela 9, Iecava, Iecavas novads

Dievdārziņš un Iecavas upes dolomīta krastu atsegumi


Foto: Publicitātes attēli

Dievdārziņš jeb Dieva dārzs ir senvieta – senlatviešu kapsēta – Iecavas upes krastā, no kura paveras gleznains skats uz Iecavas upi un luterāņu baznīcu. Tā tiek uzskatīta par 1812. gada kara laikā kaujās pie Iecavas kritušo Napoleona armijas karavīru apbedījumu vietu, bet tāpat saglabājusies leģenda par pirmo Iecavas baznīcu un nostāsti par zemgaļu svēto vietu un kādreiz šeit stāvējušo dobumakmeni.
Foto: Publicitātes attēli

Šajā vietā izveidota 210 metrus gara koka laipu taka, kas ved no Dievdārziņa skatu laukuma līdz Pārupes gājēju tiltam. Ejot pa taku, var apskatīt dolomīta atsegumus, avotu (vienu no nedaudzajiem, kas tek pret saules lēktu – austrumiem), kā arī interesantus kokus, tajā skaitā dižkoku – osi. Dievdārziņš atjaunots 2010. gadā, bet 2011. gadā tur izvietots informatīvais stends.

Adrese: Pārupes iela 3-4, Iecava

Sporta un vēstures muzejs "Arhīvs"

Foto: Publicitātes attēli


Sporta un vēstures muzeja ekspozīcijā "Arhīvs" aplūkojamas Iecavas sportistu balvas, ekipējums un formas, kā arī rakstiskas un vizuālas liecības par viņu sasniegumiem. Atsevišķi stendi izveidoti par basketbola leģendu Visvaldi Eglīti, starptautiskas klases kamaniņu braucēju Juri Vovčoku un veterānu sporta leģendu Ojāru Pārumu.

Foto: Publicitātes attēli

Muzejā var apskatīt arī Iecavas pils maketu. Muzeja krājumā ir vairāk nekā 450 priekšmetu ar kultūrvēsturisku nozīmi. Šī vieta ir allaž atvērta Muzeju nakts laikā un tā laikā tiek rīkotas dažādas aktivitātes. Ieeja muzejā par ziedojumiem.

Adrese: Grāfa laukums 3, Iecava

Kontakti: 29422880

Iecavas evanģēliski luteriskā baznīca

Foto: Publicitātes attēli


Iecavas Evaņģēliski luteriskā baznīca celta 1641. gadā, bet 19. gadsimtā tā pārbūvēta. Diemžēl 20. gadsimta otrajā pusē baznīcai bija iebrucis jumts, kā rezultātā pilnībā gājusi bojā iekārta un interjers. Pašlaik baznīcai ir atjaunots jumts un fasādes, bet altāra daļā notiek dievkalpojumi un klasiskās mūzikas koncerti.

Dodoties uz šo vietu, var ne tikai izpētīt baznīcu, bet, iepriekš piesakot vizīti, no 50 metrus augstā baznīcas torņa iespējams aplūkot apkārtnes panorāmu.

Adrese: Rīgas iela 11, Iecava, Iecavas novads

Atrakciju parks "Labirinti"

Foto: Publicitātes attēli

Atrakciju parkā "Labirinti" izveidotas vairāk nekā 20 atrakcijas 3,5 hektāru platībā, kur ģimenes, kolektīvi un bērnu grupas var sarīkot pikniku, izmēģināt spēkus dažādās sportiskās aktivitātēs un pārbaudīt savas zināšanas, atjautību un sadarbības prasmes.

Piedāvājumā ir jautrie labirinti, karuseļi, īpaša spēle ar koka kājām, vizināšanās ar velokartiem un ar laivu, brauciens ar gaisa krēslu, futbols un volejbols, batuti un lidojošie maisi, dažādas veiklības un erudīcijas spēles, kā arī "lidojošais boulings'', mini golfs un mini boulings, galda bumbiņspēles, senu darbarīku kolekcija un citas aktivitātes

Adrese: Bērziņi", Zorģi, Iecavas novads

Kontakti: 26320336; 26425247

Foto: Bauskas TIC arhīvs, Iecavas novada domes foto arhīvs

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!