Foto: Publicitātes attēli
Vecumnieku novads ir kontrastiem bagāts reģions, kurā latviskais dzīvesveids apvienojas ar dabas unikalitāti un Eiropas mēroga mākslas paraugiem. Jau kopš pirmo apdzīvoto vietu izveides – no otrā līdz devītajam gadsimtam – reģions ir nepagurstoši attīstījies un piedzīvojis gan kāpumus, gan kritumus, kuru laikā veidojies vien Vecumnieku novadam raksturīgais, nesteidzīgās lauku vides aptvertais dinamiskums, pastāstīja Bauskas reģiona tūrisma informācijas centra pārstāvji.

Novada teritorijā ik gadu norisinās tradicionāli svētki, kas pulcē lielu skaitu interesentu. Piemēram, par godu novada simbolam nosauktie "Liliju svētki" un jau vairākus gadsimtus nemainīgi organizētie Kanapenes svētki, ikgadējie "Sējas svētki" pavasarī un "Pļaujas svētki" rudenī. Pateicoties automaģistrālei, kas ved no Rīgas uz Lietuvu, Vecumnieku novads ir piemērots ceļojuma galamērķis dabas un kultūras tūrisma baudītājiem, kā arī aktīvās atpūtas cienītājiem.

Vecumnieku novadā atrodas vairāki muzeji, kas demonstrē dažādas novada unikalitātes liecības un vēstures notikumus. Par Vecumnieku novada dzīvi Pirmā un Otrā pasaules kara laikā, kā arī par izcilām novada personībām ir iespējams uzzināt Vecumnieku pagasta muzejā, savukārt teātra cienītājiem ir iespēja apmeklēt aktieru Amtmaņu muzeju ("Zvanītāju Bukas" Vallē), kur iekārtotā ekspozīcija iepazīstina ar Amtmaņu dzimtas devumu latviešu teātra vēsturē. Pašā Vecumnieku centrā atrodas kokamatnieka Jura Audzijoņa sēta, bet netālu no galvenā ceļa ir apskatāma Vecumnieku luterāņu baznīca, kas celta 1845. gadā. Interesantu vietu Vecumnieku novadā atradīs puķu draugi, jo interesentiem iespējams apskatīt Strūbergu ģimenes daiļdārzu Beibežos, kas vairākus gadus ir saņēmis godalgu "Latvijas izcilākais daiļdārzs".

Foto: Publicitātes attēli

Novadā ir plašas aktīvā tūrisma iespējas, kas ietver sevī laivu nomu, makšķerēšanu, mototransporta nomu, bet velotūristiem ir izveidots un marķēts maršruts "Bagātā Zemgale" (velomaršruts nr. 402), kas ļauj baudīt Vecumnieku un Bauskas novada dabas bagātības divu dienu garumā.

Visiem, kas vēlas baudīt nesteidzīgo dabas burvību neatraujoties no modernās pasaules sniegtajām ērtībām, ir iespēja izmantot atpūtas laukumus un bērnu rotaļu laukumu pie Vecumnieku Vecā ezera.

Foto: Publicitātes attēli

Savukārt ceļotājiem, kuri vēlas izbaudīt relaksējošu atpūtu un iepazīt latvisko, gadsimtiem izkopto un dabas iedvesmoto dzīvesveidu, ir iespēja apmeklēt latviskos pirts rituālus "Lielzemenēs" Vecumniekos vai "Dvēseles dziednīcā" Bārbelē.

Dodoties tālāk Lietuvas virzienā, ir apskatāms Bārbeles ciems ar luterāņu baznīcu, kas celta 1789. gadā, bet pārbūvēta 1882. gadā, piešķirot neogotiskas formas gan ēkai, gan baznīcas iekārtai. Netālu no ciema centra atrodas brīvdabas muzejs "Ausekļu dzirnavas", kurā apskatei izveidota plaša seno darbarīku un tehnikas kolekcija. Unikāls ir arī netālu esošais Bārbeles sēravots.

Pie pašas Latvijas robežas Mēmeles upes krastā ceļotājus sagaida Skaistkalne, kas kā apdzīvota vieta pastāv jau ilgāk nekā 500 gadus un ir otrs lielākais svētceļnieku galamērķis Latvijā, jo ciemata centrā atrodas unikāla Skaistkalne katoļu baznīca. Līdztekus tam ciemata teritorijā ir iespējams apskatīt muzeju, muižu, karsta kritenes un tradicionālo reģiona ciemata apbūvi, kas savu plānojumu un idejisko būtību nav mainījusi gadsimtiem.

Turpinājumā nedaudz plašāk par dažiem no zīmīgākajiem apskates objektiem!

Dārzu paraugdemonstrējumi: tēlnieciski pārsteigumi un daiļdārzi

Foto: Publicitātes attēli

Sēta "Jūras"

Kokamatnieka Jura Audzijoņa tēlnieciskais dārzs "Jūras" pārsteidz katru garāmbraucēju ar paša saimnieka dekoratīvi un izteikti mākslinieciski būvēto kapelu, Kristus tēlu, vējdzirnavām, un citiem radošā amatnieka un koktēlnieka darinājumiem. Plānojot apciemot šo unikālo vietu, vēlams apmeklējumu pieteikt iepriekš.

Adrese: "Jūras", Vecumnieki, Vecumnieku novads
Kontakti: +371 63976528; j.audzijonis@inbox.lv

Strūbergu ģimenes daiļdārzs

Foto: Publicitātes attēli

Strūbergu ģimenes daiļdārzs ir lieliska vieta, ko apmeklēt puķu draugiem. Tas ar rūpību un gaumi ir veidots jau ilgus gadus un pelnīti saņēmis vairākas godalgas. Dārzs ir apskatāms visu gadu, apmeklējumu iepriekš piesakot.

Adrese: Beibeži 17, Vecumnieku pag., Vecumnieku novads
Kontakti: +371 29446329, + 271 29378510; juris.strubergs@inbox.lv

Dabas objekti: Bārbeles sēravots un Skaistkalnes karsta kritenes

Foto: Publicitātes attēli

Skaistkalnes karsta kritenes

Latvijā varenākās karsta kritenes vērojamas tieši Skaistkalnes pusē. Pētnieki to skaidro ar kādu unikālu un tikai šai apkārtnei raksturīgu dabas process ar pazemes ūdens straumēm, kas no Iecavas upes pārplūst uz Mēmeli un izskalo viegli šķīstošo ģipšakmens slāni. Neparastā ūdens kustība, iespējams, ir cēlonis tam, kādēļ šajā apvidū veidojas karsta ezeri un dziļākās sausās karsta kritenes Latvijā. Vārds karsts šoreiz nav saistīts ar temperatūru, tas cēlies no kalnainā Karsta plato apvidus Slovēnijā, kur itin bieži novērots šis savdabīgais ģeoloģiskais process. Latvijā karsta kritenes raksturīgas Skaistkalnes, Baldones, Ķemeru un Allažu apkārtnei, kā arī atsevišķām vietām Dienvidkurzemē. Līdz šodienai visvairāk izpētītas ir tieši Skaistkalnes apkārtnē izplatītās karsta formas. Interesantākās karsta kritenes un to rašanās stāsti atrodami Skaistkalnes ciemata centrā, bet tās vislabāk apskatāmas gida pavadībā.

Adrese: Skaistkalnes pagasts, Vecumnieku novads
Kontakti: +371 26346250, +371 26396428

Bārbeles sēravots

Foto: Publicitātes attēli

Bārbeles sēravota tuvumā jau Kurzemes hercoga Jēkaba valdīšanas laikā darbojās neliela ūdensdziednīca. 1736. gadā hercogs Ersnts Johans Bīrons pavēlēja avota apkaimē celt peldu māju. 18. gadsimtā tas bija dziednieciski visspēcīgākais minerālavots Latvijā, taču Pirmā pasaules kara laikā kūrvieta tika nopostīta. Šobrīd pie avota iekārtota laipa, lai varētu pasmelt ūdeni.

Adrese: Bārbeles pagasts, Vecumnieku novads
Kontakti: +371 63946936

Sākot ar bobsleja kamanām, beidzot ar garīdznieku tērpiem: īpašas un interesantas kolekcijas

Foto: Publicitātes attēli

"Ausekļu dzirnavas"

Divu kilometru attālumā no Bārbeles centra, skaistā Iecavas upes krastā ir izveidota latviešu lauku sēta ar seno darbarīku kolekciju, ugunskura vietām, telšu vietām, bērnu rotaļu laukumu, peldvietām u.c. Pašā kolekcijā apskatāmi spēkrati, mehānismi un mājsaimniecības priekšmeti. Dzirnavās kā etnogrāfiskajā muzejā tiek rīkoti divi tradicionāli svētki – pavasarī "Pavasara darbi lauku sētā" (maija otrā sestdiena) un rudenī "Pļaujas svētki" (septembra otrā sestdiena) ar domu parādīt interesentiem darbarīkus un mehānismus darbībā, iesaistīt muzeja viesus.

Adrese: Bārbeles pagasts, Vecumnieku novads
Kontakti: +371 29197412, +371 26396878; ausekludzirnavas@inbox.lv

Senlietu kolekcija "Sendienas"

Foto: Publicitātes attēli

Apskates saimniecība "Mačēni" piedāvā iepazīties ar rakstāmrīku, senu darbarīku, sadzīves un saimniecības priekšmetu un tehnikas kolekciju "Sendienas", kā arī iepazīt bioloģisko lauksaimniecību. Kolekcija ietver sevī vairākus simtus priekšmetu vienību, starp kuriem ir pat bobsleja kamanas, ugunsdzēsēju auto un daudz citu interesantu un arī neparastu priekšmetu. Ja izvēlies šo visu redzēt savām acīm, apmeklējumu vēlams pieteikt iepriekš.

Adrese: "Mačēni", Skaistkalne, Vecumnieku novads
Kontakti: +371 29122662

Muzejs "Novadnieki"

Foto: Publicitātes attēli

Skaistkalnes pagasta muzejs "Novadnieki" izveidots, godinot novada vēstures pētītāja Pētera Lukašēvica piemiņu. Šeit skatāmas viņa savāktās Skaistkalnes novada vēstures liecības, kā arī izveidota ekspozīcija par mūku ordeņu darbību Skaistkalnē, garīdznieku tērpu un amata rīku kolekcija u.c. Muzejā ir aplūkojama izstāde, kas veltīta Skaistkalnes karsta kritenēm, kurā ar uzskates materiāliem un aprakstiem ir izskaidrota kriteņu veidošanās un cēloņi. Uz šo vietu vēlams pieteikties iepriekš.

Adrese: Skolas iela 1, Skaistkalne, Vecumnieku novads
Kontakti: +371 26346250

Skaistkalne katoļu baznīca

Foto: Publicitātes attēli
Skaistkalnes katoļu baznīca paceļas augstajā Mēmeles senlejas krastā. Gara, sarežģīta un teiksmām apvīta ir baznīcas tapšanas un pārveidošanās vēsture. Baznīcu 1692. gadā uzcēla Jezuītu ordenis un iekārtoja tolaik Latvijai vēl neparastā barokālā greznībā. Dievnams saglabājis izcilu mākslas pieminekļu kolekciju un grezno vēsturisko interjeru, kas lielākoties veidots baznīcas celšanas laikā. Skaistkalnes katoļu baznīca ir nozīmīgākais katoļticības centrs Zemgalē un otra Latvijā populārākā svētceļojumu vieta pēc Aglonas. Ik gadu tā sagaida tūkstošiem svētceļnieku un tūristu. Baznīcas lepnums ir 18.gadsimta vidū tapusī altārglezna – brīnumdarītāja "Marijas pasludināšana" sānu altārī. Kopš 2001. gada baznīcā kalpo Paulīniešu mūku ordenis. Mūki vada ekskursijas baznīcā, stāsta par tās vēsturi, garīdznieka tērpu. Iespējams ielūkoties baznīcas pagrabos esošajās dižciltīgo un garīdznieku kapenēs. Apmeklējumu vēlams pieteikt iepriekš.

Adrese: Slimnīcas iela 2, Skaistkalne, Vecumnieku novads
Kontakti: +371 63933154, +371 26346250; pauliniesi@inbox.lv

Kopumā Skaistkalne ir skaists pierobežas ciemats ar īpašu izloksni, kas liecina par sēļu zemes tuvumu, kā arī ir bagāts arī ar citiem apskates objektiem, tostarp Skaistkalnes muižu. Ciemata neparasto daudzpusību ir iespējams iepazīt gidu pavadībā, aplūkojot objektus, kas gadsimtu garumā veidojušies, mijiedarbojoties dabai un cilvēkiem. Ekskursijas pa Skaistkalni un apkārtni iespējamas arī ar gidi Laimu Indriķi (+371 26346250, laimaindrike@inbox.lv).

Foto no Bauskas TIC, objektu un Vecumnieku novada domes arhīva foto.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!