Gaujas nacionālā parka (GNP) teritorija ir bagāta ar pilīm un muižām, kas apvītas ar senām leģendām un nostāstiem, kur ceļot laikā un izbaudīt varenu gadsimtu apdvestu klusumu aristokrātu vēsturiskajās rezidencēs. GNP tūrisma biedrība "Enter Gauja" iepazīstina ar astoņiem brīnišķīgiem namiem šajā apkārtnē.

Liepas muiža

Ilgstoši pamestā Liepas muiža ("Lindenhoff") Priekuļu novadā ir atdzimusi. Liepas muiža tika dibināta 1672. gadā. Tajā darbojusies gan viena no latviešu skolām, gan kalpojusi kā mājvieta vairāk nekā 10 muižniekiem un baroniem, piedzīvojot ļoti raibu vēsturi. Savu nosaukumu muiža ieguvusi no Liepas mājas, kas tika nojaukta, ceļot lepno muižu.

Mūsdienās muiža ir zināma kā mākslas terapijas kūrorts. Katrs malks tīrā meža gaisa ir kultūras un mākslas caurstrāvots, sniedzot iespēju izbaudīt Liepas muižas kultūrvēsturisko mantojumu, kas tapis trīs gadsimtu garumā. Muižas pagalmu rotā diži ozoli, bet parka taciņas ļauj izbaudīt parkā izvietotos dārza dizaina objektus. Muižas teritorijā atrodas septiņi senie muižas dīķi, kuros atspoguļojās debesis un apkārtnes ainavas.

Teritorijā ir vairāk nekā trīsdesmit apskates vietas un ir iespēja izpētīt mākslas darbus – doties uz Radošuma māju, Akmensdārzu, Iesala un alus darītavu, izstaigāt Liepu aleju, pazust un atrasties labirintā, ielūkoties Spoguļdīķa dziļdomīgajā ūdens acī un iepazīt mākslas objektu "Džetti spirāle", kā arī atklāt vēl daudzas citas muižas īpašās vietas.

Muižnieka ēkā ierīkoti moderni, eleganti, dabiskām sajūtām piepildīti un ērti numuriņi nakšņošanai, kur no logiem paveras muižas apkārtnes gleznas.

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Kārļamuiža

Foto: Publicitātes foto

Tālu prom no lielpilsētas kņadas, mežu ielenkumā, miera baudītāji var atrast romantisko Kārļamuižu. Muižas vēsture veidojusies trijos gadsimtos. Sākotnēji, par godu tā īpašniekam Johanam Gotlībam fon Volfam muiža tika saukta par Volfa muižu ("Wolfsruh"). Tikai 1777. gadā, kad muižu iegādājās Karls Eberhards fon Zīverss, muiža ieguva savu tagadējo nosaukumu – Kārļamuiža. Jaunais saimnieks pārbūvēja galveno ēku un izveidoja barokālu muižas centra ansambli, kā arī iekārtoja pastaigu celiņus, takas. Tā tika izveidota viena no romantiskākajām atpūtas vietām Latvijā.

Gleznainajā Amatas upes senlejā atrodas arī muižnieku radītais ainavu parks, kas apvieno Kārļamuižas apkārt esošos mežus un dabas ainavu burvību vienā pastaigu parkā. Saglabājot ēkas oriģinālo eleganci un stilu, Kārļumuižas vēsture turpinās ar mājīgas viesnīcas iekārtošanu muižas kalpu mājā.

Bīriņu pilsViena no zināmākajām un gleznainākajām pilīm Latvijā – Bīriņu pils – celta 1860. gadā. Tā līdz pat mūsdienām saglabājusi savu eleganto un izteiksmīgo stilu. Neogotiskā stila un pusloka arhitektūras ēka atrodas uzkalnā, paverot brīnišķīgu skatu uz skaisto Bīriņu ezeru. Pili ieskauj gleznaini ezeri un meži, un elegantā interjerā izbaudāma atelpa aristokrātiskā gaisotnē. Vesels piedzīvojums ir pastaiga pa krāšņo muižas parku!

Muižas parku un dārzus ar mīlestību veidojuši vairāki pils īpašnieki – katrs savai sirdsdāmai, bagātīgi atalgojot būvniekus, lai Mīlestības saliņa, Eņģeļkalns un Priežkalna parks tiktu radīti ar prieku sirdīs un to burvība vairotu līksmību un sniegtu mierinājumu dzīves vētrās.

Mālpils muižaPastāv nostāsti, ka sākotnējā Mālpils ordeņa pils tika uzcelta 14. gadsimta otrajā pusē, un tās atrašanās vieta bija kilometra attālumā no pašreizējās Mālpils muižas ēkām, pastāstīja "Enter Gauja" pārstāvji. 17. gadsimtā Poļu– zviedru kara laikā pils pat tikusi uzspridzināta. Vēlāk, 18. gadsimtā, tā tika pārcelta uz pašreizējo atrašanās vietu, kur uzcēla Mālpils muižas kungu māju. Muižas iemītnieki iekārtojuši greznu parku baroka stilā, izrakuši dīķi un izbūvējuši muižas centru.

2008. gadā muiža tika atjaunota, maksimāli saglabājot tās vēsturisko veidolu. Tika izveidota dizaina viesnīca, kurā saglabāti vēsturiskie un klasicisma stilam raksturīgie arhitektūras un interjera elementi.

Krimuldas muižaKrimuldas jaunās pils celšanas laiks nav zināms, bet tiek uzskatīts, ka tās celtniecība sākta jau 1822. gadā. Greznā ēka, kas bija iemīļota ievērojamu muižnieku un augstāko ranga amatpersonu vidū, būvēta klasicisma stilā, un tā ir izcils šādas arhitektūras paraugs Latvijā.

Krimuldas muiža priecē ar aizraujošām pirmatnējās Gaujas senielejas ainavām un vietējo vīna darītavu, no kuras mucām plūst dzīves saldā garša. Izveidotās takas aicina viesus izbaudīt nesteidzīgas pastaigas gar smilšakmens klintīm un gleznainām ainavām. Pils šarmantā savrupība ļauj izbaudīt "Vidzemes Šveices" pievilcību ainaviskā klusumā.

Rehabilitācijas centrs Krimuldas muižā ļauj atgūt spēkus un vingrumu dzīves posmos, kad ir nepieciešama ilgstoša atpūta mierā un klusumā.

Ungurmuiža

Zem kuplu ozolu vainagiem Pārgaujas novadā paslēpusies unikāla un idilliska koka baroka muiža, kas aicina ciemos dabas un mākslas cienītājus. Viens no Ungumuižas lielākiem dārgumiem ir arhitektūra, kurā skaidri ieraugāms cita laikmeta ritējums un aplūkojams unikāls interjers ar seniem sienu gleznojumiem. Muižas interjera izteiksmīgie gleznojumi – krievu grenadieri ar Pētera Pirmā vaibstiem – ir tēlains atspoguļojums spraigajiem laikiem, kad muižnieku Kampenhauzenu Poltavas kaujā paglāba divi krievu kareivji.

Nesteidzīgākie var paildzināt idillisko ciemošanos, paliekot pa nakti kungu mājas viesu istabās vai "vecās skolas" apartamentos – vietās, kur savulaik muižas saimnieki un viesi atguva spēkus jaunai dienai. Pastaigas skaistajā apkārtnē pa meža takām sniegs viesiem svaigumu un nomierinošus iespaidus.

Cēsu pils komplekss

Cēsu pils kompleksā skatāmi vairāki diži objekti, piemēram, Jaunā pils, Viduslaiku pils un parks.

Viduslaiku pilī iespējams izbaudīt pastaigu pa Rietumu torni ar sveču lukturi, bet no pils dārza pavērsas skats uz varenajām pilsdrupām. Savukārt Jaunās pils smalkās un graciozās iekštelpas ieved aizgājušo laiku gaisotnē, ļaujot nokļūt apaļajā muižnieku bibliotēkā un unikālajā kafijas istabā. Pils Lademahera torņa skatu platforma paver plašu skatu uz rāmo Cēsu apkārtni un omulīgo vecpilsētu.

Pēc kompleksa apskates iespējams noiet lejā uz Cēsu pils parku, kuru pirms 170 gadiem izveidoja Zīversu ģimene. Pauguri, gravas un līdzās esošās pilsdrupas, kas spoguļojas dīķī, rada romantisku noskaņojumu. Neaizmirstamās ainavas veidošanā izmantoti strauti un avoti, tos papildinot ar romantismam raksturīgajiem tiltiņiem, paviljoniem un skulptūrām.

Siguldas pilis

Siguldas pils vēsture aizsākās 13. gadsimta sākumā, kad Zobenbrāļu ordenis šeit izbūvēja cietoksni. Vēlāk, 18. gadsimta sākumā, Ziemeļu karā tā tika izpostīta. Mūsdienās saglabājusies daļa nocietinājuma un atjaunots pils tornis, no kura aplūkot apkārtnes dabu un ieskatīties pils pagalmā. Atlikušās drupas ļaus nojaust kādreizējo pils varenību Livonijā.

Savukārt Jaunā Siguldas pils, kas neogotikas stilā celta 19. gadsimta beigās, kalpoja kā dzīvojamā māja kņaza Kropotkina ģimenei. Šajā laikā Sigulda attīstījās kā vasaras atpūtas un tūrisma centrs, īpaši pateicoties jaunuzceltajai dzelzceļa līnijai.

Kropotkinu dzimtas idilliskā mītne, kas būvēta atpūtai un dzīvespriekam, mūsdienās ir pievilcējspēks, ap sevi veidojot seno dienu izsmalcināto gaisotni, ko šeit baudīja mākslinieki un augstmaņi. No ārpuses pils saglabājusi tās neogotikas stilu, bet iekšpusē, pateicoties rakstniekiem un žurnālistiem, kas pēc Pirmā pasaules kara izvēlējās pili par savu jaunrades mītni, tā kļuvusi par romantisma pērli.

Mūsdienās Siguldas pils kvartāls un apkārtējās muižas ēkas tiek veidotas par radošu centru, kurā idejas īsteno amatnieki un mākslinieki.

Kā izceļ "Enter Gauja" pārstāvji, ceļot droši Latvijas teritorijā iespējams arī pandēmijas laikā, ievērojot visus drošības un piesardzības noteikumus. Iepazīstot GNP interesantākās un skaistākās vietas, "Enter Gauja" izveidojusi jaunu produktu "Rent a Local", kur iespējams pieteikt gidu privātai tūrei.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!