Foto: Shutterstock

Vai zināt, kur tā pa īstam meklēt miega peles un kas ir ūdensrijēji? Vai esat kādreiz iedomājušies, ka kāpas var atrasties ne tikai pie jūras un ka vienā dārzā iespējams izaudzēt pat 2230 rožu šķirņu? Lai to visu ne tikai uzzinātu, bet arī klātienē iepazītu, jāiegriežas Zemgalē. Par unikālo un interesanto Zemgales pusē "Tūrisma Gidam" stāstīja Zemgales plānošas reģiona Tūrisma darba grupā.

Ar mērķi veicināt vietējo tūrismu un atklāt visu skaisto un interesanto Zemgales pusē Zemgales plānošanas reģions kopā ar visām novada pašvaldībām sācis tūrisma veicināšanas akciju "Zemgale aicina!". Tās laikā ikviens aicināts gan no jauna un, varbūt, pavisam citādi, nekā līdz šim, ieraudzīt to, kas atrodams un citu iekopts apkārtnē.

Akcija noritēs līdz pat nākamā gada februārim, un tā sadalīta piecos tematiskos ciklos: daba, aktīvā atpūta, gardēžiem domātais, svētki un vēsture, kā arī vēl atsevišķi – ziemas aktivitātes.

Dodies dabā!


Novadu piedāvājums īsākām un garākām pastaigām, skaistu ainavu un dažādu interesantu dabas objektu apskatei tiešām ir plašs. Katrā Zemgales novadā atrodamas gan īpaši veidotas dabas takas, gan parki un dārzi, kur var smelties iedvesmu un idejas arī sava zemes pleķīša izkopšanai.

Foto: Publicitātes attēli

Katrā no Zemgales novadiem var atrast ko īpašu un līdz šim neredzētu. Dabas mīļotājiem iesakām doties uz, piemēram, Mīlestības taku Viesītē, Mežotnes pilskalna dabas taku, Krievkalnu gājēju taku, Saukas dabas parku un citām apskates vietām.

Ūdensrijēji un kamielis Aizkraukles pusē


Aizkraukles novadā, kas varbūt daudziem jau pazīstams ar savu gleznaino Kokneses dabas taku un Likteņdārzu, Daugavas ieleju, kā arī Staburaga piemiņas vietu, atrodamas arī mazāk zināmas pieturvietas. Tā Pļaviņās aplūkojams Skanstupītes trīspakāpju ūdenskritums – viens no nedaudzajiem Daugavas pieteku ūdenskritumiem, kas nav appludināts.

Foto: Publicitātes attēli

Dabas taku cienītājiem te ir iespēja atklāt ne tikai purvu un ainaviskas apkārtnes, bet doties arī pa Laimes Lāča un Spīdalas takām Skrīveros un Aizkrauklē. Korkuļu senlejā var ieraudzīt ūdensrijējus darbībā – tās ir vietas, kur upes gultnē vai tās tiešā tuvumā pazūd upītes ūdens.

Savukārt tiem, kurus interesē dzīvnieki, saimniecībā "Karlīnas" ir iespēja apskatīt trušus, plīvurzosis, pāvus, fazānus un pat kamieli. Apskatīt, aptaustīt, pagaršot un pasmaržot 100 dažādus ārstniecības augus un uzzināt par to izmantojumu ikdienā var zemnieku saimniecībā "Ragāres" Skrīveros.

Foto: Publicitātes attēli

Pie rozēm un virtuālajiem zemgaļiem Bauskas novadā


Ar dažādiem dzīvniekiem un putniem var iepazīties arī Bauskas novadā, kur Mini zoo "Dobuļi" savu kolekciju papildina katru gadu un apmeklētājiem piedāvā arī atpūtas laukumu un piknika vietas ar galdiem. Taču noteikti vērts aizbraukt arī līdz Vecumnieku pagastā esošajai Zvirgzdes kāpai, kas uzskatāma par vienu no augstākajām iekšzemes kāpām Latvijā. Kāpas virsotnē ierīkota skatu platforma, no kuras paveras gleznains skats uz koku galotnēm.

Foto: Publicitātes attēli

Protams, šajā pusē neiztikt arī bez pilīm. Rundāles pils dārzs ar savām rozēm komentārus vairs neprasa, savukārt Mežotnes pilskalnā un Vīnakalna pilskalnā var ne tikai izstaigāties pa īpaši izveidotām pastaigu takām, bet arī izmantot audiogidu un ar SAN lietotnes palīdzību iepazīties ar virtuālajiem zemgaļiem Madi un Zīli.

Foto: Publicitātes attēli

Laimītes meklējumi Dobeles dārzos


Īpaši iekopti dārzi atrodami Dobeles novadā, kas daudziem jau pazīstams kā ceriņu svētvieta pavasarī. Taču noteikti vērts aplūkot arī mazākus dārzus. Piemēram, Klūgu ģimenes ainavu dārzu, kuru pie savas mājas Bērzes upes tuvumā ģimene sāka iekopt pirms 30 gadiem. Te, pamazām atsakoties no dārzeņu vagām, viss paveikts pašu spēkiem – gan dīķis izrakts, gan birztala iestādīta, turklāt saimnieki labprāt dalās savās zināšanās ar apmeklētājiem.

Foto: Publicitātes attēli

Savukārt Beņķu ģimenes dārzā lieliski ar skaistumu sadzīvo arī praktiskais – līdzās smukumdārzam, kurā no agra pavasara līdz vēlam rudenim atrodami ziedi, te aug arī saknes, kalpojot par lielisku iedvesmu tiem, kas grib skaisti un praktiski apzaļumot arī savu dārzu vai pagalmu.

Kad dārzi apskatīti, Zebrenes pagastā vērts piestāt arī pie Krievkalniem – mežiem apaugušais valnis tiek uzskatīts par unikālu reljefa formu. Uz to ved gājēju taka, un tā augstākā vieta paceļas 149 metrus virs jūras līmeņa, paverot tālu panorāmas skatu uz Zemgales plašumiem.

Savukārt veloceļojumu cienītājiem jāatzīmē, ka novadā ir divi marķēti velomaršruti – viens pa Auces apkārtni (Nr. 405), bet otrs apkārt Zebrus ezeram (Nr. 406). Maziem un lieliem vērts izstaigāt Tērvetes dabas parka pasaku pasauli, kas ar katru gadu top tikai krāšņāka.

Foto: Publicitātes attēli

Pa baronu takām Jēkabpils pusē


Ne tikai pastaigu, bet arī izziņas takas piedāvā Zasas un Gārsenes muižu parki Jēkabpils novadā.

Zasas parka veidošana tika sākta baronu fon Zasu laikā tālajā 18. gadsimtā. Tagad parku uzskata par vienu no Sēlijas krāšņākajām un skaistākajām pastaigu vietām. Muižas parka takas stāsta baronu laika leģendas par Asaru akmeni, Mīlestības saliņu, Cukurkalniņu, Sūnu dīķi un citiem te sastopamiem objektiem.

Foto: Publicitātes attēli

Savukārt Gārsenē pie lepnās baronu fon Budbergu pils plešas muižas parks ar vairākām izziņas takām. Kultūrvēsturiskā, Zaļā, Baronu, Krēslas stundas un Staburaga taka ir dažāda garuma. Tās ir piemērotas visai ģimenei un aicina iepazīt kopumā vairāk nekā 40 unikālus dabas objektus, tostarp dižakmeņus un dižkokus, kā arī ļauj ielūkoties noslēpumaino meža rūķu ikdienā.

Tiem, kas labprāt dabā laiku pavada aktīvāk – nūjojot, skrienot vai izmēģinot velotrases –, vērts aizbraukt līdz Kūku pagastā esošajam Laukezera dabas parkam. Te varēs atrast labiekārtotas peldvietas un pieejama SUP noma. Vēl sava ceļojuma maršrutā jāiekļauj arī Taborkalns Sēlpils pagastā, kur nesen uzbūvēts skatu tornis, bet aktīvo dienas daļu var noslēgt saimniecībā "Boļāni" ar dziedošās sēļu saimnieces Maijas senajām teiksmām, lauku dzīves patiesībām un tradīcijām.

Foto: Publicitātes attēli

Savvaļas zirgi Jelgavas vidū


Ja pastaigas laikā gribat sajusties kā baronu ģimenei piederīgais, jādodas uz Jelgavas novada dabas parku "Vilce", pa kura takām var aiziet līdz pat pilskalnam, kas ir viena no ainaviski skaistākajām vietām Zemgales līdzeno lauksaimniecības zemju vidū. Nav brīnums, ka savulaik te bijušas iemīļotas baronu ģimenes pastaigu un medību vietas.

Foto: Publicitātes attēli

Savukārt pilsētā – starp Lielupes un Driksas upēm applūstošajās pļavās jeb Pilssalā – sastopama nozīmīga augu un putnu daudzveidība. Te ganās arī 80 savvaļas zirgi, un to visu var vērot no gandrīz divdesmit metru augstā skatu torņa.

Foto: Publicitātes attēli

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!