10 jautājumi par robotizētajiem zāles pļāvējiem
Foto: Publicitātes foto

Privātmāju īpašniekiem pavasaris noteikti saistās gan ar stādīšanas darbiem, gan ar pļaušanas sezonas sākšanu, kas apjomīgāku dārzu īpašniekiem aizņem vairākas stundas vai pat visu dienu. Lielisks palīgs, kas neprasa rūpes un ļauj ietaupīt ne mazums laika, ir robotizētais zāles pļāvējs "Husqvarna Automower®". Ja apsverat šādu pirkumu, noteikti rodas ne viens vien jautājums, tādēļ esam apkopojuši atbildes uz populārākajiem jautājumiem par robotiem-zāles pļāvējiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
  1. Vai robots spēj strādāt, ja zāliens nav līdzens?

Reti kurā dārzā ir perfekti līdzens reljefs – par to nevajadzētu raizēties, jo "Automower®" roboti spēj rūpēties par tiem pašiem zālieniem, par kuriem parastie zāles pļāvēji. Tos nebaida kurmju rakumi, tieši otrādi, robota darbības rezultātā radītā vibrācija aizbiedē kurmjus no jūsu pagalma. "Husqvarna Automower®" viegli pārvar uzkalniņus ar līdz 45% stāvām nogāzēm un var brīvi darboties pagalmā, kur ir celiņi, – galvenais, lai tie nebūtu augstāki vai zemāki par 1,5 cm, salīdzinot ar zāliena līmeni. Savukārt 2019. gadā izlaistie pilnpiedziņas robotizētie zāles pļāvēji spēj strādāt līdz pat 70% stāvās nogāzēs.

Foto: "Husqvarna"

  1. Kā izvēlēties īsto robota modeli?

Lai izvēlētos savam dārzam piemērotāko no "Husqvarna Automower®" modeļiem, jāņem vērā pļaujamā zāliena laukums (šobrīd pieejami modeļi, kas piemēroti no 600 līdz 5000 m2, +/- 20% atkarībā no dārza konfigurācijas), kā arī reljefa slīpums un zāliena noslodze jeb laiks, kad pļaušanu nevar veikt dārza ballītes vai laistīšanas iekārtas darbības dēļ. Izmēģiniet ZĀLIENA KALKULATORU, lai uzzinātu, kurš modelis derēs tieši jūsu dārzam.

"Mūsdienās robotizētie zāles pļāvēji vairs nav retums – piedāvājums ir ļoti plašs. Es ieteiktu sazināties ar "Husqvarna" izplatītājiem, kuri varēs paskaidrot, kā "Husqvarna Automower®" atšķiras no citām alternatīvām, un varēs sniegt atbildes uz visiem jautājumiem," stāsta Armands Šatrovskis, SIA "Husqvarna Latvija" tirdzniecības pārstāvis. "Cilvēkiem dažkārt ir mānīga ilūzija, ka visi roboti ir vienādi, tomēr tā gluži nav. Ja dažādu iemeslu dēļ robots regulāri iesprūdīs kādā šķērslī vai izbrauks ārpus darba teritorijas, visdrīzāk jūs pārtrauksiet to lietot. Robotam ir jābūt drošam un uzticamam visos apstākļos. Tādēļ ir prātīgi ieguldīt modelī ar inteliģentiem risinājumiem un stabilu programmatūru."

  1. Kādus ieguvumus sniedz robotizētais zāles pļāvējs?

"Husqvarna Automower®", pirmkārt, nodrošina lielu laika ekonomiju, dodot brīvu laiku, ko veltīt citiem dārza darbiem vai atpūtai. Bet ir arī citi ieguvumi – uzlabojas zāliena kvalitāte, jo zāliens reaģē daudz labāk, ja tiek pļauts bieži un mazliet, nevis reti un daudz. Mazie nopļautās zāles gabaliņi nav jāsavāc – tie kļūst par dabisku mēslojumu, kas ne tikai uzlabo zāliena stāvokli, bet arī palīdz cīņā ar sūnu, savukārt, pateicoties neregulārās pļaušanas principam, netiek atstātas neglītās iebraukātās līnijas. Turklāt zāle tiek pļauta neatkarīgi no laikapstākļiem, tāpēc dārza saimniekus vienmēr priecē svaigi pļauta mauriņa izskats. Arī uzturēšanas izmaksas ir zemas, nav nepieciešams pirkt degvielu un eļļas, robota transportēšana un uzglabāšana ir ērta un vienkārša.

  1. Vai mans robots neaizies pie kaimiņa?

Pirms robots sāk darbu, tiek sagatavota tā darbības vieta. Vispirms norobežojošais vads jāpiestiprina pie zemes ar klāt pievienotajām skavām vai jāierok zemē, tā iezīmējot teritoriju, aiz kuras robežām iekārta nevarēs darboties. GPS atbalstītā navigācija nodrošina, ka robots nopļauj visu zālienu, neatstājot neapstrādātas vietas. Izklāt vadu pa visu savu teritoriju var pats iekārtas īpašnieks, taču sarežģītākos pagalmos ar daudzām puķu dobēm, nelīdzenu reljefu, terasēm un celiņiem var aicināt talkā speciālistus: savām mājām tuvāko autorizēto pārstāvi varat atrast ŠEIT.

Foto: "Husqvarna"

  1. Kā robotu aizsargāt pret garnadžiem?

"Automower®" roboti aizsargā sevi paši. Robots ir viena no retajām lietām dārzā, kura ir aizsargāta ar PIN kodu, tāpēc, nonākot svešās rokās, tas vienkārši nedarbosies. Gadījumā, ja to paceļ un pārvieto no darba zonas, ieslēdzas skaņas signalizācija – līdzīga kā automašīnām. Ja vēlaties vēl lielāku drošības sajūtu, tad jāizvēlas modelis ar "Automower Connect®" plati un jāizmanto lietotne viedtālrunī, kas ļauj sekot pļāvēja atrašanās vietai. Papildu sirdsmieram varat to iekļaut īpašuma apdrošināšanā.

  1. Cik bieži robotam jādarbojas, lai uzturētu glīti nopļautu mauriņu?

Robotizētā zāles pļāvēja darbības princips nav līdzīgs parastajiem zāles pļāvējiem, kurus izmantojam kādu brīdi un tad liekam malā. "Automower®" robots katru dienu nogriež zāles stiebru galotnes tā, lai zāliena augstums būtu vienāds, līdz ar to zāliens izskatās rūpīgi nopļauts, bet lai tā būtu, robotam ir jādarbojas pastāvīgi.

  1. Vai robots var strādāt naktī un lietus laikā?

"Automower®" robotus neiespaido laika apstākļi. Parasto zāles pļāvēju īpašniekiem pastāvīgi jāpielāgojas laika apstākļiem un diennakts laikam, bet "Husqvarna" robotu neiespaido ne lietus, ne slapja zāle, ne nakts vai karstums. Pateicoties īpašam asmeņu mehānismam, "Automower®" ir paši klusākie zāles pļāvēji. Roboti var darboties visu diennakti, un netiek traucēts miegs un atpūta ne saimniekiem, ne kaimiņiem.

Foto: "Husqvarna"

  1. Kāda apkope robotam ir nepieciešama?

Reizi nedēļā ieteicams notīrīt asmeņus no zāles atlikumiem un reizi mēnesī vai divos nepieciešams asmeņus nomainīt, savukārt sezonas beigās vajadzētu veikt pļāvēja apkopi pie jūsu "Husqvarna" izplatītāja.

  1. Kādas papildierīces (aksesuāri) nepieciešami robotizētajam zāles pļāvējam?

Robotizētā zāles pļāvēja standarta komplektā ir tā uzlādes stacija ar vadu un rezerves asmenīši. Papildus ir jāiegādājas perimetra vads, darba zonas iezīmēšanai, ņemot vērā katras teritorijas individuālo izmēru. Pēc izvēles īpašnieki var iegādāties speciālus stiprinājumus, piemēram, lai ziemas sezonā robotu piestiprinātu pie garāžas sienas, pieejami arī tādi aksesuāri kā uzlādes stacijas jumtiņš, kas aizsargā no nokrišņiem, GPS navigācijas sistēma, aizsargapvalks un pat personalizētas korpusa uzlīmes, lai piešķirtu savam robotam individuālu izskatu.

Foto: "Husqvarna"

  1. Cik ilgi kalpos robotizētais zāles pļāvējs? Vai manas investīcijas atmaksāsies?

Latvijā pirmie Husqvarna roboti tika pārdoti jau pirms vairāk nekā 13 gadiem, un tie turpina cītīgi darboties vēl aizvien. Galvenokārt, regulāra apkope ir priekšnoteikums tam, ka "Husqvarna Automower®" kalpo pat vairāk nekā 10 gadus. Protams, gan robotus, gan tā palīgierīces iespējams arī remontēt. Visbiežāk tiek veikta asmeņu nomaiņa. Taču var nodilt arī riteņi vai citas detaļas, kuras viegli iespējams nomainīt Husqvarna autorizētajos veikalos. Pēc saņemtajām atsauksmēm spriežot, robotizēto zāles pļāvēju īpašnieki ir apmierināti ar ieguldītajām investīcijām. Pirmkārt, nav tik daudz laika jāvelta zāliena kopšanai, otrkārt – akumulatoru uzlādei tiek izlietotas vien no 5 līdz 24 kWh mēnesī, kas ir labs enerģijas ietaupījums.

Interesanti, ka robotizētie zāles pļāvēji iemanās kļūt ne tikai par noderīgiem palīgiem, bet arī gluži vai ģimenes locekļiem, un praktiski vienmēr saimnieki savam robotam dod arī vārdu. Vieni no top vārdiem ir Robis un Robītis, bet esam dzirdējuši arī citus interesantus variantus, piemēram, Kursis, Sesks, Maikls, Žuks, Čaklais, Vabole, Baisais, savukārt pie Siguldas kultūras centra "Siguldas devons" strādā čaklais Devonaizers.

Vairāk par robotizētajiem zāles pļāvējiem variet uzzināt ŠEIT.

Lai uzzinātu noderīgu un iedvesmojošu informāciju par dārzkopību un nepalaistu garām jaunumus no "Husqvarna", aicinām sekot mums sociālajos tīklos "Facebook" (@HusqvarnaLatvija) un Instagram (@husqvarnadarzs), kā arī apmeklēt mūsu mājaslapu: https://www.husqvarna.com/lv/.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form