Zilonīte Zuze un nešpetnā Krokse: kā sokas uz ārzemēm aizsūtītajiem Latvijas dzīvniekiem
Foto: publicitāte foto

Pēdējo gadu laikā no Latvijas uz citām pasaules vietām ir aizvests neskaitāmi daudz dažādu dzīvnieku – ūdri, ziloņi, lūši un daudzi citi. Šoreiz esam apkopojuši piecu dzīvnieku stāstus, kuru liktenis sākās Latvijā, bet turpinājās kaut kur ārvalstīs. Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns atklāj, kā šobrīd klājas šiem dzīvniekiem.

Dzīvnieku apmaiņa ar citiem zoodārziem nav nekāds jaunums. Šādu darbību piekopj zooloģiskie dārzi visā pasaulē. Tas tiek darīts tāpēc, lai novērstu dzīvnieku tuvradniecisko krustošanos. Zooloģisko dārzu mērķis ir uzturēt nebrīvē kvalitatīvu populāciju, kuru var izmantot, piemēram, savvaļas populācijas papildināšanai. Uzskatāms piemērs ir lūši. 2018. gada decembrī uz Poliju devās dzīvnieks no Latvijas, kas Kadzidlovas dabas parkā tagad dzīvo lielā aplokā, gandrīz brīvībā, un viņa pēcnācējiem ir iespēja dzīvot savvaļā. Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Lielkalns stāsta, ka zoodārzs ir iesaistījies 30 reto un apdraudēto dzīvnieku sugu turēšanas un vairošanas Eiropas programmās (EEP): "Šis ir viens no iemesliem, kāpēc mēs dodam citiem dārziem savus izaudzētos jaunos dzīvniekus, kā arī pretī saņemam tos, kas nepieciešami mums."

2007. un 2008. gadā uz citiem zoodārziem aizceļoja 386 dzīvnieki, bet atveda 151. Pēdējos gados dzīvnieku apmaiņa ir kļuvusi vēl aktīvāka. 2009. gadā aizveda 750 dzīvniekus, bet Rīgas zoodārza iemītniekiem pievienojās apmēram 200. Vistālāko ceļu mēroja gadu vecie krēpjvilki – Olints aizceļoja uz Altinas savvaļas dzīvnieku parku Austrālijā, bet Olita un Olivers devās uz Pekinas zoodārzu Ķīnā.

Arī 2010. gadā Rīgas zoodārzam pievienojās vairāk nekā 200 dzīvnieku, bet aizceļoja gandrīz tūkstotis. Aizvesto dzīvnieku skaits turpina pieaugt arī tagad. 2012. gadā aizvesti vairāk kā 1500, bet atvesti nedaudz mazāk nekā iepriekš. Savukārt 2017. gadā, zoodārzam sadarbojoties ar 19 valstu kolēģiem, uz ārzemēm tika nosūtīti 354 dzīvnieki, taču saņemti 243.Vairāk par dzīvniekiem, kas izceļojuši no Rīgas zoodārza un atraduši mājas citās pasaules valstīs, lasi šajā rakstā.

Lai gan no Latvijas aizceļojušo dzīvnieku ir daudz, šoreiz noskaidrosim, kā šobrīd sokas 2000. gadu sākumā uz Norvēģiju aizsūtītajiem ūdriem, Japānā dzīvojošajai ziloņmātei Zuzei, Iecavā atrastajam valabijam Spelgonim, kurš tika nogādāts Varšavas zoodārzā, kā ar lidošanu veicas melnajiem grifiem Bulgārijā un kādus nedarbus savās jaunajās mājās ir sastrādājusi viena no visu laiku nešpetnākajām Rīgas zoodārza iemītniecēm krokodilu meitene Krokse.

Source

MansDraugs.lv

Tags

Lasāmgabali Rīgas zoodārzs Zilonis Kaķis & Suns
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form