Ideja startēt Rīgas domes vēlēšanās ar atsevišķu deputātu kandidātu sarakstu ārpus Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) radusies diskusijas laikā LZP kongresā. Gala lēmums gan vēl nav pieņemts, un par to tiks lemts partijas kongresā nākamā gada pavasarī.

Pēc Vējoņa teiktā, "zaļo" lēmums startēt Rīgas domes vēlēšanās ar atsevišķu sarakstu nav nekas ārkārtējs, jo vairākās Latvijas pašvaldībās "zaļie" ir startējuši ar savu sarakstu, "zemnieki" - ar savu. "Un reizēm uz vietām sanāk tā, ka vieni domē ir pozīcijā, otri - opozīcijā. Tā ir normāla situācija, tāpēc nav ko dramatizēt," ieceri par LZP atsevišķu startu Rīgas domes vēlēšanās skaidroja Vējonis.

Vējoņa vērtējumā, ZZS izredzes Rīgas domes vēlēšanās vienmēr ir bijušas visai nestabilas, piemēram, ZZS frakcijas deputāts Andris Bērziņš tika ievēlēts par Valsts prezidentu, bet 2005.gadā vēlētāji viņu nevēlējās redzēt Rīgas mēra amatā. Rīgas vēlēšanās izgāzies arī viens no LZP līderiem Ingmārs Līdaka, kurš "vairākus sasaukumus sekmīgi darbojas Saeimā, bet Rīgas domē netika ievēlēts". Arī pašlaik "zaļie" varētu galvaspilsētā nepārvarēt 5% barjeru.

Politiķis izšķīries kandidēt nākamajās Rīgas domes vēlēšanās, jo Saeimā dzīve viņam pēc ministra amatā pavadītiem deviņiem gadiem šķiet pārāk klusa un garlaicīga. Parlamentā lēmumus, lai kas arī tiek apgalvots publiski, pieņem atsevišķi cilvēki, bet deputāti ir tikai "balsošanas mašīna", apgalvo Vējonis.

Pie priekšvēlēšanu programmas "zaļie" vēl tikai strādās. Nosaukt konkrētas lietas, kuras galvaspilsētas politikā piedāvās mainīt LZP, pēc Vējoņa domām, būtu pāragri, bet partijas programmā uzsvari būs vides lietām, piemēram, gaisa piesārņojumu.

"ZZS atšķirībā no "Vienotības", kuru veidojušās partijas ir zaudējušas savu identitāti un kļuvušas par mistisku "vienotību", vienmēr ir bijusi un būs divu lielu partiju - Latvijas Zemnieku partijas un LZP - savienība. Tās ir vienas no vecākajām Latvijas politiskajām partijām un grib saglabāt savu identitāti, nevis saplūst vienā jaunā partijā, kas sauktos ZZS. Pašvaldību vēlēšanas ir laiks, kad mēs kā atsevišķas partijas varam apliecināt savu identitāti, parādīt vēlētājiem savu būtību. Laukos "zemnieki" ir vairāk pieprasīti, savukārt pilsētās parasti lielāks atbalsts ir "zaļajiem". Pilsētniekiem "zaļās" idejas ir daudz tuvākas nekā zemniekiem," sacīja Vējonis.

Tavs novads vēl nav "Delfi" Novadu sarakstā? Sūti foto, raksti un informē par sava novada, pagasta jaunumiem - novados@delfi.lv! Apzināsim mūsu Latvijas novadu dzīvi kopā!