Ēdiens ir mīlestība
Taivānas garša
Receptes
Recepšu autore – Jitinga Lina. Vairāk par "Yi Ting Eating" lasi "Facebook" lapā un "Instagram".
Sastāvdaļas, virtuves piederumi, laiks, kuru priekšautu uzvilkt, kas ēdīs un cik daudz – par ko domā tu, pirms sāc gatavot kaut ko jaunu? Apgūt jaunu recepti, īpaši no reģiona, kura tradicionālās maltītes neesi gatavojis tik bieži vai nekad, vienmēr ir izaicinājums. Lai atrastu visu nepieciešamo un detalizēti izzinātu nianses, nākas apstaigāt un iepazīt visus Rīgas Āzijas veikaliņus, arī garšvielu tirgotājus, kuri palīdz iepazīt šo pasauli un tās specifiskās garšas. Garšas, kas liek sajust, ka atrodies jau tur – pie vietējiem pārdevējiem, kuri ar smaidu pasniedz tikko svaigi gatavoto "gua bao" maizīti, burbuļtēju vai tikko uzvārītas nūdeles. Ēdiens kalpo kā tilts starp kultūrām, un tas ļauj iepazīt tajā paslēpto mīlestību. Cerams, ka ar šīm receptēm arī tu iedvesmosies topošajai sezonai!
Receptes gatavoja Rihards Janmers
Taivānas kulinārijas kultūra no senatnes līdz mūsdienām
Ēdiens ir mīlestība
Foto: Ķīnas Republikas (Taivānas) Ārlietu ministrija
Foto: Ķīnas Republikas (Taivānas) Ārlietu ministrija
Izdaudzinātā Taivānas ēdiena kultūra attīstījusies līdz ar pašu valsti un nav nodalāma no tās vēsturiskajiem notikumiem. Sākot ar Cjinu dinastijas valdīšanu, pēcāk Taivāna gājusi cauri Japānas kolonizācijai no 1895. līdz 1945. gadam, piecdesmitajos gados uzplauka kā zeme ar attīstītu lauksaimniecību, bet nu transformējusies modernā industriālā valstī. Pozitīvas pārmaiņas ir skārušas daudzas sfēras – ekonomiku, izglītību, valdību, arīdzan ēdiena kultūru, ko līdz mūsdienām formējuši trīs etapi: vēsturiskā kultūru daudzveidība, ekonomiskā attīstība pagājušā gadsimta 1960.–1980. gados un pēdējās desmitgades inovācijas.
Kultūru un garšu sajaukums
Taivānas ēdienus pirmkārt ietekmējušas tās agrīnās apmetņu grupas – lielākoties Austrumāzijas pamatiedzīvotāji un kolonisti no Ķīnas dienvidu provincēm, līdz ar to Taivānas ēdienu pamatelementi aizvien ir saldie kartupeļi, rīsi, jamss, vietējie dārzeņi, cūkgaļa un vistas gaļa, kā arī dažādi marinējumi. Tā kā pusgadsimtu Taivānu bija kolonizējusi Japāna, tās ēdienos jūtama arīdzan Japānas virtuves ietekme. Taivānas ēdiena kultūru ietekmējis vēl kāds vēsturisks notikums – Ķīnas pilsoņu karš 1940. gadu beigās. Šajā periodā Ķīnas turīgā sabiedrības daļa bažījās par komunistu vajāšanu, tāpēc aptuveni divi miljoni emigrēja uz Taivānu. Viņu vidū bija visdažādākie profesionāļi, piemēram, zinātnieki, baņķieri, vadītāji, skolotāji utt., kuru ierašanās bagātināja Taivānas sabiedrību un lika Taivānas valsts attīstības pamatus turpmākajās desmitgadēs.

Viena atbraukušo profesionāļu grupa bija pavāri, kuri nāca no it visām (kopskaitā vairāk nekā 30) kontinentālās Ķīnas provincēm un atnesa līdzi savas īpašās kulinārijas prasmes, bagātinot Taivānas ēdiena kultūru. Lielais ķīniešu ēdienu klāsts mūsdienu Taivānas virtuvē patiesībā ir viņu mantojums.

Ļoti labi tas novērojams 1994. gada oskarotajā Taivānas filmā "Eat Drink Man Woman", kuras darbība norisinās par un ap ģimenes pusdienām. Galvenais varonis ir atraitnis – prasmīgs ķīniešu šefpavārs, kurš uz Taivānu pārcēlies 1940. gadu izskaņā. Mīlestību pret savām trim pieaugušajām meitām (un emigrējušo ķīniešu pavāru meistarību) viņš pauž izsmalcinātu maltīšu veidā, kuras pats viņām gatavo.
Un nudien – starp ēdienu un mīlestību taivāniešu kultūrā liekama vienādības zīme, jo "sveiks" vietā cilvēki sasveicinoties cits citam vaicā, vai ir paēduši. "Lai arī mūsdienās jauniešu vidū tas vairs nav tik izplatīti, manu vecāku paaudzē šī tradīcija aizvien ir dzīva. Bet arī jaunieši, ja vēlas kopā pavadīt laiku, bieži vien piedāvā kopīgi ieturēt maltīti. Mēs aizvien draudzējamies, kopā ēdot. Tādējādi Taivānā ēdiens ir ne tikai ēdiens, bet arī svarīgs veids, kā veidot un uzturēt attiecības starp cilvēkiem. Mums ir sena paruna "Nekas nav lielāks par ēdienu", kas lieliski parāda to, cik svarīga loma ēdienam ir mūsu ikdienas dzīvē," atklāj Igaunijā mītošā taivāniešu kulināre Jitinga Lina.
  • Jitinga Lina
    Foto: no Jitingas Linas privātā arhīva
Lūgta raksturot Taivānas ēdienu garšas, Jitinga Lina skaidro, ka salīdzinājumā ar Ķīnas virtuvi Taivānas ēdieni ir saldāki nekā ziemeļos, kā arī ne tik asi. Visbiežāk lietotās garšvielas ir baltie un melnie pipari, Ķīnas piecu garšvielu maisījums, kura sastāvā ir zvaigžņu anīss, krustnagliņas, kanēlis, Sičuaņas pipari un fenheļa sēklas.
Foto: Ķīnas Republikas (Taivānas) Ārlietu ministrija
Ekonomiskajā izaugsmē balstīta izsmalcinātība
Pateicoties starptautiskajam atbalstam un Taivānas iedzīvotāju neatlaidīgajam darbam, laika posmā no 1960. līdz 1980. gadam Taivānas ekonomika piedzīvoja strauju attīstību. Septiņdesmitajos gados Taivānas patērētājs varēja atļauties augstas kvalitātes pārtiku un tādu arī pieprasīja, līdz ar to arī transformējās sabiedriskās ēdināšanas industrija. Šefpavāri sāka piedāvāt arvien izsmalcinātākus ēdienus, ko gatavoja no pirmklasīgām izejvielām, savukārt maltīšu dekorēšana kļuva par mākslu. Šobrīd Taivānā ir 38 restorāni ar vismaz vienu "Michelin" zvaigzni, bet 321 restorāns ir iekļauts "Michelin" restorānu ceļvedī.

Lai gan šī transformācija vispirms notika augstākās klases luksusa viesnīcu restorānos, piemēram, "The Grand Hotel", kas redzams filmā "Eat Drink Man Woman", šis efekts piemeklēja arī Taivānas ielu ēdienu. Tagad Taivānas viesi ne tikai izbauda izcilus ēdienus augstākās klases restorānos, bet arī augstu novērtē Taivānas gardos un daudzveidīgos ielu ēdienus.

Piemēram, absolūts bezprecedenta gadījums bija 2000. gada Taivānas prezidenta Čeņa Šuibjaņa inaugurācijas pasākums, kad pirmo reizi ielu ēdiens bija baudāms valsts mēroga banketā.

Uz jautājumu, kas ir galvenais, kas atšķir mūsdienu Taivānas virtuvi no tradicionālās, Jitinga Lina atbild, ka tās ir dārgākas izejvielas un izsmalcinātāks garnējums: "Ietekmējoties no dažādām pasaules virtuvēm, ir radušies jauni ēdieni un gatavošanas stili, taču tas nav izmainījis tradicionālos ēdienus, bet gan bagātinājis mūsu ēdienu kultūru. Mēs aizvien esam saglabājuši pamatu pamatus, taču, piemēram, maltīšu izmērs ir pielāgots mūsdienu ģimenēm un publiskajiem pasākumiem."
Inovācijas un starptautiska atzinība
Gluži tāpat kā kāpšana pa civilizācijas attīstības kāpnēm, Taivānas nacionālā attīstība pēc astoņdesmito gadu izsmalcinātības virsotnes sasniegšanas neizbēgami virzījās inovāciju virzienā. Kā tas izpaudās? Radot dažādus inovatīvus ēdienus un citu pēc cita saņemot starptautiskus apbalvojumus.

Šķiet, populārākais jauninājums Taivānas virtuvē ir burbuļtēja, ko gatavo no tapiokas pērlītēm un sīrupa. Latvijā lielu popularitāti jauniešu vidū izpelnījusies "Hooligaan" burbuļtēja, kas ir labs vietējais pielāgojums taivāniešu izgudrojumam.

Arī tvaicētās rauga mīklas maizītes "Gua Bao" ir aizceļojušas krietni tālu aiz Taivānas robežām. Gaisīgās maizītes ir pildītas ar lēni sautētu cūkgaļu, dažādiem marinējumiem, zemesriekstu pulveri un koriandru. "Tas ir mūsu ballīšu un festivālu ēdiens – jo īpaši Jaungada svinību. "Gua Bao" maizīte izskatās kā tīģera mute, un šķiet, ka tīģeris kož cūkai. Savukārt maizītes nosaukums mandarīnu valodā nozīmē veiksmi," skaidro Taivānas kulinārijas pārzinātāja.
Foto: "Shutterstock"
Jaunā tūkstošgade bija arīdzan brīdis, kad pasaule uzzināja par Taivānas alkoholiskajiem dzērieniem. Līdztekus jau labi zināmajam "Kinmen Kaoliang" stiprajam alkoholam uz starptautiskās augstas klases dzērienu skatuves ar vairākiem apbalvojumiem uzmirdzējuši arīdzan Taivānas viskiji, piemēram, "Kavalan" un "Omar". Savukārt ikdienā populārs dzēriens Taivānā ir alus, un nacionālais alus zīmols tā arī ir nosaukts – "Taiwan Beer".

Jaunajā tūkstošgadē aizsāktā inovāciju tendence ir turpinājusi palielināt pārtikas izvēli Taivānā un veicinājusi tās pārtikas rūpniecību. Pēdējos gados tā arī mudina Taivānu spīdēt dažādās pasaules pārtikas rūpniecības nozarēs:

  • Kopš 2015. gada Taivānas "Kavalan Whisky" un "Omar Whisky" turpina iegūt galvenās balvas pasaules alkohola konkursos. (Žurnāls "Time": "Jūs neticēsiet, no kurienes nāk pasaulē labākais viskijs");
  • 2017. gadā taivānietis Čads Vans uzvarēja Pasaules alus darītāju kausā (WBrC);
  • 2019. gadā Taivānas komanda ieguva "Double Gold Winner" balvu "The World's Original Marmelade Awards & Festival";
  • 2020. gadā Taivānas komanda ieguva 3. vietu starptautiskajā bārmeņu konkursā "World Class".
Ēdiens ir mīlestība
Galvenais filmas "Eat Drink Man Woman" motīvs ir mīlestība. Gluži tāpat kā tās galvenais varonis, arī Taivāna savu mīlestību ir iedzīvinājusi savos ēdienos. Rezultāts ir ēdiena kultūra, kas var lepoties ar tradīciju, inovāciju un Rietumu un Austrumu kultūru iezīmju kombināciju. Un šajā projektā iekļautās Taivānas ēdienu receptes ir tikai maza daļiņa no bagātīgā klāsta, lai gūtu priekšstatu par pasauli, uz kuru noteikti ir vērts aizceļot ne reizi vien. Esiet laipni aicināti iepazīt šo krāšņo kultūru aci pret aci!
ERUDĪCIJAS TESTS
Cik daudz tu zini par Taivānu?
Pārbaudi savas zināšanas!
Sākt spēli
Kurā kontinentā atrodas Taivāna?
Nepareizi! Taivāna atrodas pie Āzijas kontinenta dienvidaustrumu krasta un Klusā okeāna rietumu malas
Nepareizi! Taivāna atrodas pie Āzijas kontinenta dienvidaustrumu krasta un Klusā okeāna rietumu malas
Nepareizi! Taivāna atrodas pie Āzijas kontinenta dienvidaustrumu krasta un Klusā okeāna rietumu malas
Pareizi! Taivāna atrodas pie Āzijas kontinenta dienvidaustrumu krasta un Klusā okeāna rietumu malas
Nākamais jautājums
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kura no minētajām ir Taivānas galvaspilsēta?
Nepareizi! Taivānas galvaspilsēta ir Taipeja. Tā atrodas salas ziemeļos, un tajā mīt gandrīz 2,7 miljoni iedzīvotāju (kopējais Taivānas iedzīvotāju skaits sasniedz 23 miljonus)
Nepareizi! Taivānas galvaspilsēta ir Taipeja. Tā atrodas salas ziemeļos, un tajā mīt gandrīz 2,7 miljoni iedzīvotāju (kopējais Taivānas iedzīvotāju skaits sasniedz 23 miljonus)
Pareizi! Taipeja atrodas Taivānas ziemeļos, un tajā mīt gandrīz 2,7 miljoni iedzīvotāju (kopējais Taivānas iedzīvotāju skaits sasniedz 23 miljonus)
Nepareizi! Taivānas galvaspilsēta ir Taipeja. Tā atrodas salas ziemeļos, un tajā mīt gandrīz 2,7 miljoni iedzīvotāju (kopējais Taivānas iedzīvotāju skaits sasniedz 23 miljonus)
Nākamais jautājums
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kur Baltijas valstīs var atrast Taivānas pārstāvniecību (-as)?
Pareizi! Latvijā 1992. gadā tika atvērta "Taipejas misija Latvijā", kas apkalpo arī Igauniju, savukārt 2021. gadā tika atvērta vēl viena pārstāvniecība Lietuvā
Nepareizi! Latvijā 1992. gadā tika atvērta "Taipejas misija Latvijā", kas apkalpo arī Igauniju, savukārt 2021. gadā tika atvērta vēl viena pārstāvniecība Lietuvā
Nepareizi! Latvijā 1992. gadā tika atvērta "Taipejas misija Latvijā", kas apkalpo arī Igauniju, savukārt 2021. gadā tika atvērta vēl viena pārstāvniecība Lietuvā
Nepareizi! Latvijā 1992. gadā tika atvērta "Taipejas misija Latvijā", kas apkalpo arī Igauniju, savukārt 2021. gadā tika atvērta vēl viena pārstāvniecība Lietuvā
Nākamais jautājums
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kas ir Taivānas pašreizējais prezidents?
Pareizi! Cai Inveņa stājās amatā 2016. gada 20. maijā un kļuva par pirmo sievieti prezidenti Taivānas vēsturē.
Nepareizi! Kopš 2016. gada 20. maija šajā amatā ir Cai Inveņa
Nepareizi! Kopš 2016. gada 20. maija šajā amatā ir Cai Inveņa
Nepareizi! Kopš 2016. gada 20. maija šajā amatā ir Cai Inveņa
Nākamais jautājums
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kā portugāļi reiz dēvēja Taivānu? 
Pareizi! Portugāļi bija pirmie eiropieši, kuri 1544. gadā, būdami ceļā uz Japānu, Taivānu pirmo reizi piefiksēja savā kuģa žurnālā – "Ilha Formosa" jeb "skaistā sala"
Nepareizi. Pulau Dayang atrodas Malaizijā! Portugāļi bija pirmie eiropieši, kuri 1544. gadā, būdami ceļā uz Japānu, Taivānu pirmo reizi piefiksēja savā kuģa žurnālā – "Ilha Formosa" jeb "skaistā sala"
Nepareizi. Cebu atrodas Filipīnās! Portugāļi bija pirmie eiropieši, kuri 1544. gadā, būdami ceļā uz Japānu, Taivānu pirmo reizi piefiksēja savā kuģa žurnālā – "Ilha Formosa" jeb "skaistā sala"
Nepareizi. Labasa atrodas Fidži! Portugāļi bija pirmie eiropieši, kuri 1544. gadā, būdami ceļā uz Japānu, Taivānu pirmo reizi piefiksēja savā kuģa žurnālā – "Ilha Formosa" jeb "skaistā sala"
Nākamais jautājums
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kāda ir tradicionālā kāzu krāsa Taivānā?
Nepareizi! Tā ir sarkanā krāsa, kas simbolizē labvēlību un veiksmi. Tiek uzskatīts, ka šī krāsa nes lielu laimi. Tradicionālā dāvana svinīgos pasākumos ir naudas summa pāra skaitlī, kas tiek pasniegta sarkanā aploksnē
Nepareizi! Lai gan mūsdienās lielākā daļa Taivānas līgavu velk baltu kleitu, agrāk tradicionālais kāzu apģērbs bija spilgti sarkans
Pareizi! Sarkanā krāsa simbolizē labvēlību un veiksmi. Tiek uzskatīts, ka šī krāsa nes lielu laimi. Tradicionālā dāvana svinīgos pasākumos ir naudas summa pāra skaitlī, kas tiek pasniegta sarkanā aploksnē
Nepareizi! Tā ir sarkanā krāsa, kas simbolizē labvēlību un veiksmi. Tiek uzskatīts, ka šī krāsa nes lielu laimi. Tradicionālā dāvana svinīgos pasākumos ir naudas summa pāra skaitlī, kas tiek pasniegta sarkanā aploksnē
Nākamais jautājums
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kuras ir lielākās nozares Taivānā?
Nepareizi! Taivāna ir labi pazīstams informācijas un komunikāciju tehnoloģiju ražošanas centrs, pateicoties tās spēcīgajām pusvadītāju ražošanas kopām un progresīvajām ražošanas jaudām
Pareizi! Taivāna ir labi pazīstams informācijas un komunikāciju tehnoloģiju ražošanas centrs, pateicoties tās spēcīgajām pusvadītāju ražošanas kopām un progresīvajām ražošanas jaudām
Nepareizi! Taivāna ir labi pazīstams informācijas un komunikāciju tehnoloģiju ražošanas centrs, pateicoties tās spēcīgajām pusvadītāju ražošanas kopām un progresīvajām ražošanas jaudām
Nepareizi! Taivāna ir labi pazīstams informācijas un komunikāciju tehnoloģiju ražošanas centrs, pateicoties tās spēcīgajām pusvadītāju ražošanas kopām un progresīvajām ražošanas jaudām
Nākamais jautājums
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kura ir zināmāka celtne Taivānā?
Nepareizi! Taivānas zināmākā celtne ir "Taipei 101" debesskrāpis. Šis tornis ir viens no augstākajiem torņiem pasaulē. No 2004. līdz 2009. gadam šī bija augstākā ēka pasaulē
Nepareizi! Taivānas zināmākā celtne ir "Taipei 101" debesskrāpis. Šis tornis ir viens no augstākajiem torņiem pasaulē. No 2004. līdz 2009. gadam šī bija augstākā ēka pasaulē
Nepareizi! Taivānas zināmākā celtne ir "Taipei 101" debesskrāpis. Šis tornis ir viens no augstākajiem torņiem pasaulē. No 2004. līdz 2009. gadam šī bija augstākā ēka pasaulē
Pareizi! "Taipei 101" debesskrāpis ir Taivānas zināmākā celtne. Šis tornis ir viens no augstākajiem torņiem pasaulē. No 2004. līdz 2009. gadam šī bija augstākā ēka pasaulē
Nākamais jautājums
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kurš sporta veids Taivānā tiek uzskatīts par populārāko?
Nepareizi! Taivānas nacionālais sporta veids ir beisbols. Taivānai pieder visvairāk Mazās līgas pasaules kausa titulu
Pareizi! Taivānas nacionālais sporta veids ir beisbols. Taivānai pieder visvairāk Mazās līgas pasaules kausa titulu
Nepareizi! Taivānas nacionālais sporta veids ir beisbols. Taivānai pieder visvairāk Mazās līgas pasaules kausa titulu
Nepareizi! Taivānas nacionālais sporta veids ir beisbols. Taivānai pieder visvairāk Mazās līgas pasaules kausa titulu
Nākamais jautājums
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kurš ir Taivānas nacionālais zieds?
Nepareizi! Taivānas nacionālais zieds nāk no plūmju koka. Tie zied aptuveni no janvāra līdz vēlam februārim
Pareizi! Latīniski – "prunus mei". Plūmju koks Taivānā zied aptuveni no janvāra līdz vēlam februārim
Nepareizi! Taivānas nacionālais zieds nāk no plūmju koka. Tie zied aptuveni no janvāra līdz vēlam februārim
Nepareizi! Taivānas nacionālais zieds nāk no plūmju koka. Tie zied aptuveni no janvāra līdz vēlam februārim
Nākamais jautājums
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kurš ir Taivānas nacionālais putns?
Nepareizi! Taivānas nacionālais putns ir zilā žagata jeb "garastes kalnu dāma". Zilā žagata ir endēmiska suga, ko var atrast tikai Taivānas kalnos un platlapju mežos
Nepareizi! Taivānas nacionālais putns ir zilā žagata jeb "garastes kalnu dāma". Zilā žagata ir endēmiska suga, ko var atrast tikai Taivānas kalnos un platlapju mežos
Pareizi! Taivānas nacionālais putns ir zilā žagata jeb "garastes kalnu dāma". Zilā žagata ir endēmiska suga, ko var atrast tikai Taivānas kalnos un platlapju mežos
Nepareizi! Taivānas nacionālais putns ir zilā žagata jeb "garastes kalnu dāma". Zilā žagata ir endēmiska suga, ko var atrast tikai Taivānas kalnos un platlapju mežos
Nākamais jautājums
Pārbaudīt
Rādīt rezultātus
Kultūrstāstu krājējs
Tu esi dzirdējis pāris faktus par Taivānu. Tiesa, nenokar galvu – nekad nav par vēlu uzzināt kaut ko jaunu.
Spēlēt vēlreiz
Brīvdienu ceļotājs
Tu esi ceļa sākumā, un nav šaubu, ka jau pavisam drīz atbildes uz jautājumiem par Taivānu tev vairs nebūs jāmeklē internetā.
Spēlēt vēlreiz
Ceļošanas entuziasts
Apsveicam! Tu esi īstens Taivānas lietpratējs. Citu kultūru iepazīšana tev nav sveša. 
Spēlēt vēlreiz