Uz saturu
close-ad

Taliban

Tag Actions

Organizācija "Taliban" Afganistānā Muhameda Omāra vadībā radās un nostiprinājās pilsoņkara gados, kas sākās pēc PSRS spēku aiziešanas no valsts. "Taliban" (burtiski no puštu valodas "studenti") sākotnēji bija Kandahāras islāma studentu kopa, kuru idejas par valsts iekārtu spēja uzrunāt kara nogurdinātos afgāņus pāri cilšu robežām, tomēr tā pamatā palika Afganistānas pamatnācijas puštunu kustība. Dažu gadu laikā reliģiski militārā organizācija kļuva par vadošo, kas 1996. gadā ļāva talibiem nodibināt Afganistānas Islāma Emirātu ar galvaspilsētu Kandahārā.

Talibi varas gados no 1996. gada līdz 2001. gadam īstenoja galēji radikālu pārvaldes modeli. Šariata likumi ar īpašām "Taliban" iezīmēm faktiski regulēja valsti un sabiedrisko kārtību. Sievietes nedrīkstēja pamest māju bez uzraugoša vīrieša pavadoņa un bija spiestas ģērbties pilnībā augumu un seju nosedzošā apģērbā. Vīriešiem tika aizliegts skūties un bija jālūdzas piecreiz dienā. Tāpat televīzija, māksla un mūzika, neskaitot garīgos dziedājumus, bija aizliegta un pārkāpēji tika bargi sodīti.

Valsts paspārnē bāzējās arī starptautiskā teroristiskā grupējuma "Al Qaeda" līderis Osama bin Ladens. Pēc 11. septembra terora akta ASV iebruka Afganistānā un īsā laikā sagrāva "Taliban" kontroli. Līdz ar paziņojumu par amerikāņu spēku atvilkšanu no valsts līdz 2021. septembrim talibi, kuri 20 okupācijas gadus saglabāja kontroli atsevišķos lauku reģionos un kaimiņvalstī Pakistānā, atsāka varas atgūšanu. 2021. gada augustā talibi dažās nedēļās pārņēma kontroli pār visām valsts lielākajām pilsētām un paziņoja par emirāta atjaunošanu.

1 . lapa no 8
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.