Pasaules valstu eksperti lēš, ka nepieciešami vien 5 līdz 9 gadi vai pat mazāk, lai Krievija varētu atkopties no iebrukuma Ukrainā un sagatavot savus sauszemes spēkus potenciālam uzbrukumam NATO. Cik gatavi tam esam civilās aizsardzības jomā Rīgā, un vai tiek risināts jautājums par bumbu patvertnēm galvaspilsētā, par to ceturtdien, 7. decembrī raidījumā "Spried ar Delfi" žurnālists Andris Auzāns runāja ar Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieci Lindu Ozolu ("Kods Rīgai") un Rīgas domes Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvaldes vadītāju Gintu Reinsonu.

Kā ziņots, Rīgas domes Civilās aizsardzības pārvalde Rīgā apzinājusi 355 bumbu patvertnēm piemērotas vietas. Dažas no šīm telpām esot labā stāvoklī, bet pārējām nepieciešama atjaunošana. Daļēji apzināts arī dzīvojamais fonds un daudzdzīvokļu mājas, kuru pagrabtelpas varētu sniegt drošu patvērumu ārkārtas gadījumā.

Pēc Ozolas vārdiem, esošo bumbu patvertņu sakārtošana prasīs gan finansējumu, gan laiku, gan politisko gribu. "Es gribētu, lai mūsu mērķis ir sakārtot esošo patvertņu un drošo telpu tīklu Rīgā tā, lai pirmajā solī aptvertu 10% Rīgas iedzīvotāju tuvāko divu līdz trīs gadu laikā," norāda Ozola.

Bumbu patvertnes iedaloties četrās drošības kategorijās. Ja tās prioritāri plānotas aizsardzībai pret konvencionālo apdraudējumu, to ierīkošanai neesot vajadzīgas desmitgades, ja būs paredzēts valdības atbalsts.

Rīgā būtu nepieciešams izveidot atbalsta programmu pazemes telpu labiekārtošanai un pārveidei par patvertnēm, tā 22. novembrī Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas komitejas sēdē teica Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvaldes vadītājs Gints Reinsons.

Ar šādas programmas palīdzību varētu pielāgot patvērumam daudzdzīvokļu māju pagrabus un līdzīgas telpas.

Turklāt pašvaldība patvēruma telpas varētu ierīkot tai piederošās ēkās, kurās atrodas departamenti, citas organizācijas, paredzot iespējas apdraudējuma gadījumā patverties darbiniekiem, iestādes apmeklētājiem un blakus dzīvojošiem iedzīvotājiem.

Pašvaldībai arī esot jāizvērtē pazemes gājēju tuneļu un autostāvvietu iekļaušanu to telpu sarakstā, kuras piemērotas īslaicīgam patvērumam, teica Reinsons.

Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!