Protesti sākās otrdien, 28. maijā, kad Turcijas lielākās un kulturāli bagātākās pilsētas Stambulas centrā sāka izgāzt kokus no Gezi parka pie Taksim laukuma.

Ziņas par notiekošo izplatījās sociālajos tīkos un blīvs, bet vēl salīdzinoši neliels Stambulas iedzīvotāju pulks sapulcējās parkā, lai sargātu kokus no izgāšanas. Protests parkā sākās miermīglīgi - tika dejotas turku dejas, atnestas arī teltis un guļammaisi. Trešdien protestētāju skaits jau bija pieaudzis.

Nojauktā Gezi parka vietā plānots celt lielveikalu. Plāni gan mainās, iespējams, atkarībā no situācijas izdevīguma. Pagājušajā gadā Turcijas ministru prezidents Redžeps Tajips Erdogāns esot paziņojis par parka nojaukšanu, lai atjaunotu Osmaņu impērijas laika Halil Pasa kazarmas. 2. jūlijā premjers saka: "Varbūt mēs izveidosim šeit pilsētas muzeju".

Naktī no trešdienas uz ceturtdienu policija sāka izrādīt pieaugošu agresivitāti un pulksten 5.00 no rīta, kad protestētāji guļ, sāka demolēt un dedzināt to teltis.

Pakāpeniski protesti pieauga intensitātē un plašumā, kulmināciju sasniedzot piektdien un sestdien. Piektdienā protestiem pievienojās arī citas lielākās Turcijas pilsētas kā Ankara un Izmira. Sestdien protestējošo pilsētu skaits arvien palielinajās, protesti notika arī starptautiski.

Tāpat kā Stambulā, arī Ankarā protests sākās miermīlīgi nelielā gulbju parkā, no kurienes iedzīvotāji tika agresīvi iztrenkāti, policijai lietojot ūdens strūklas un asaru gāzes ieročus. Dzirdēju, nu jau vairs neatceroties kur tieši, jo sociālie mediji bija informācijas plūdos, policijai sākot aptrūkties asaru gāze. Ielās parādījās arī oranžā krāsā tonēti blīvi gāzes mākoņi un sociālajos medijos izplatījās ziņas ka tā esot ķīmiska, Apvienotajās Nācijās lietot aizliegta substance.

Taču nav skaidrs vai tiešām ir tikušas lietotas aizliegtas substances, bet ir skaidrs ka atļautas substances triekušās ar spēku cilvēkos atstājot arī ļoti nopietnas traumas vai nāves gadījumus. Apmēram 80 kilogramus smags vīrietis ūdens strūklas ietekmē apmeta kūleni gaisā un tika aizsviests pāris metrus atpakaļ. Citam kungam acs izsista, citam – vaigā apaļš, triecienā radīts caurums. Arī asinis, zemē sakrituši cietušie un policistu sisti iedzīvotāji. Kāda policijas tankveida mašīna notrieca cilvēku Ankaras centrā.

Agrā sestdienas rītā ap pulksten 4.00 vairāki desmiti tūkstoši Stambulas iedzīvotāju soļoja pāri vienam no diviem Eiropu un Āziju savienojošajiem tiltiem. Sestdien Stambulā ieradās arī policijas papildspēki no Antālijas.

Piektdien, kad vēl domājām pievienoties tikko uzsāktajiem miermīlīgajiem protestiem Ankarā, sāka parādīties video liecības elektroniski par vardarbību arī galvaspilsētā. Stambula jau ap šo laiku bija nenomierināma, taču "CNN Turk" televīzija rādīja un rādīja, un rādīja kā turku kungs ēd! Nīdes garšu raidījums. Vēlāk, protesti notiek bez mitas, bet "CNN Turk" rāda pingvīnus. Sestdienas naktī "Haber" ziņu kanāls rāda miermīlīgus policistus un agresīvus protestētājus. Ziņas pirmajās dienās vispār nav, vēlak ir maz vai sagrozīti. Šīs ir ziņas, ko redz turku iedzīvotājs laukos, kas nelieto sociālos tīklus un nostiprina savu drīzumā nepieciešamo vēlētāja viedokli.

Vakar jēzenēs starp dziedošu, kliedzošu, rokām pret sētu rībinošu pūli gājām atbalstīt protestus. Tālu netikām, un droši nebija. Pūlis - jo tuvāk policijai, jo blīvāks -, bet aiz tā - nerimstoši dūmi. Nonācām vietā, kur policija viegli, ja vien gribēja, varēja mūs ielenkt bez jebkādas cerības jebkur mukt. Ātri devāmies prom. Kad jau liekas, ka esam drošībā, pēkšņi cilvēki metas bēgt. Pagriežu galvu, un mazā vārtrūmē pūlis skrienot tuvojas tev. Tā pēkšņi, negaidot. Nekas jau liels nenotika, bet kājas vēlāk trīcošas un apziņa - skrienošs pūlis ir vēl viens drauds.

Tiesa vismaz uz laiku ir apstādinājusi Gezi parka nojaukšanu, taču premjerministrs ir apšaubījis šādas rīcības pamatotību. Protestētāji dēvē premjerministru par diktatoru, kas slēpjas zem demokrātiskas valsts tēla maskas. Premjerministrs sevi dēvē par iedzīvotāju kalpu, premjerministrs protestētājus par krimināli sodāmu grupu. Iedzīvotāji izplatot informāciju riskē ar savu drošību un izplata informāciju kā padarīt sevi anonīmākus.

Kad policija atsaukta, iedzīvotāji tīra Taksim laukumu no gružiem. Premjerministrs neatsauc ieceri projektu Gezi parka turpināt. Tuvojas darba nedēļa un pauze uz parka nojaukšanu ir tiesas uzspiesta. Taču, protests nekad neizvērstos tik plašs, ja tas būtu tikai par parku. Tas ir pret "daru, ko gribu" mentalitāti un pret patstāvīgi pēdējos gados pieaugošu varas koncentrēšanos, mediju cenzūru un tautas ignorēšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!