Foto: Reuters/Scanpix
Kara noziegumos apsūdzētais bijušais Horvātijas serbu līderis Gorans Hadžičs trešdien ANO Starptautiskajā bijušās Dienvidslāvijas kara noziegumu tribunālā (ICTY) Hāgā noliedza savu vainu viņam izvirzītajās apsūdzībās.

"Neesmu vainīgs, jūsu godība," sacīja 52 gadus vecais Hadžičs pēc tam, kad tiesnesis lūdza viņam atzīt vai noliegt savu vainu.

Paredzams, ka prāva nesāksies vairākus mēnešus, kamēr Hadžiča advokāti iepazīsies ar prokuroru savāktajiem pierādījumiem.

Jau ziņots, ka 22.jūlijā Serbija izdeva Hadžiču Hāgas tribunālam.

Hadžičs ir pēdējais notvertais no 161 cilvēka, kuriem apsūdzības izvirzījis Hāgā bāzētais Starptautiskais bijušās Dienvidslāvijas kara noziegumu tribunāls (ICTY).

26.maijā Serbijas varas iestādes sagūstīja bijušo Bosnijas serbu armijas vadītāju Ratko Mladiču, kas bija ICTY visvairāk meklētā persona.

Hadžičs, kas agrāk bijis noliktavas strādnieks lauku saimniecībā, tiek apsūdzēts par to, ka pavēlējis nogalināt simtiem un izraidīt tūkstošiem horvātu un citu neserbu no Horvātijas serbu separātistu proklamētās Serbu Krajinas Republikas, par kuras prezidentu viņš bija pasludināts no 1992.līdz 1993.gadam.

Hadžičam izvirzītas apsūdzības par pavēļu došanu Serbijas karavīriem nogalināt 250 horvātus un citus neserbus, kas sagūstīti Vukovaras slimnīcā pēc tam, kad 1991.gada novembrī pilsētā varu pārņēma Serbijas spēki pēc gandrīz trīs mēnešu ilga aplenkuma.

Eiropas Savienība (ES) maijā atzinīgi novērtēja Mladiča sagūstīšanu, bet turpināja pieprasīt Hadžiča aizturēšanu, lai Serbija varētu turpināt savu virzību uz uzņemšanu ES.

Hadžičs atklāti dzīvoja Serbijas ziemeļu pilsētā Novi Sadā līdz 2004.gada 13.jūlijam, kad ICTY nosūtīja Belgradai viņam izvirzīto apsūdzību un aizturēšanas orderi. Nacionālisti Serbijas drošības dienestos brīdināja Hadžiču, un viņš sāka bēguļot.

Viņa aizbēgšana vairākas dienas tika turēta noslēpumā, jo radinieki apgalvoja, ka viņš uzturas mājās, un policija noliedza, ka esot saņēmusi pavēli viņu aizturēt. ICTY vēlāk publiskoja novērošanas kameru ierakstus, kuros redzams, ka Hadžičs ar somu 2004.gada 13.jūlija pēcpusdienā atstājis māju.

Hadžičs Serbijā bija ieguvis bēdīgu slavu ar iesaistīšanos šaubīgos darījumos, tostarp nelegālā ozolkoka, vīna un jēlnaftas eksportā. Viņš bieži bija redzēts paramilitāro spēku līdera un Belgradas noziedzīgās pasaules vadītāja Zeļko Raznatoviča sabiedrībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!