Foto: AP/Scanpix

Ziemeļkoreja uz savu austrumu piekrasti ir pārvietojusi jau divas vidēja darbības rādiusa raķetes un uzstādījusi tās uz mobilajām palaišanas iekārtām, vēsta Dienvidkorejas ziņu aģentūra "Yonhap". Tas pastiprina bažas, ka Phenjana varētu tās izšaut, ievērojami eskalējot pēdējo nedēļu spriedzi reģionā.

"Tas ir apstiprināts, ka Ziemeļkoreja šīs nedēļas sākumā ar vilcienu uz austrumu krastu pārvedusi un uzstādījusi uz transportlīdzekļiem ar palaišanas iekārtu divas vidēja darbības rādiusa raķetes "Musudan", aģentūra citē kādu Dienvidkorejas valdības amatpersonu.

Iepriekš mediji ziņoja, ka uz piekrasti ir nogādāta viena vidēja darbības rādiusa raķete. Dienvidkorejas dienesti ziņoja, ka seko informācijai par raķetes pārvietošanu.

Ziņas par raķešu uzstādīšanu pienāk laikā, kad Phenjana ceturtdien paziņoja, ka ir apstiprinājusi kodoluzbrukuma plānu, kas vērsts pret ASV. Savukārt Vašingtona veic piesardzības pasākumus un Ziemeļkorejas draudus sauc par īstiem.

"Yonhap" aptaujātā amatpersona skaidro, ka mobilās raķešu palaišanas iekārtas ir paslēptas pazemes būvēs. Ziemeļkorejas ieroču kustībai rūpīgi seko Dienvidkorejas, ASV un Japānas izlūkošanas dienesti.

"Musudan" ir vidēja darbības rādiusa raķete, kas var sasniegt Dienvidkoreju, Japānu un, iespējams, arī ASV Klusā okeāna teritoriju Guamu. Raķetes darbības rādiuss ir aptuveni starp trim un četriem tūkstošiem kilometru.

"Musudan" raķetes nav pārbaudītas un to precizitāte nav zināma. Vairums ekspertu ir vienisprātis, ka Ziemeļkorejai nav tehnoloģiski iespēju šai raķetei piemontēt kodolgalviņu. Tomēr raķete var nest ievērojamu daudzumu parasto sprāgstvielu, kas varētu nodarīt ievērojamus zaudējumus.

Nav zināms, vai Ziemeļkorejas vadība vēlas izšaut raķetes dusmās uz ienaidniekiem, vai izmēģinājuma nolūkā, raksta raidsabiedrība "Sky News". Medijos jau izskanējušas spekulācijas, ka raķetes varētu tikt palaistas Ziemeļkorejas dibinātāja Kima Irsena dzimšanas dienā aprīļa vidū.

Tomēr, ņemot vērā Dienvidkorejas un ASV spēku iespējas reģionā, raķete tiktu notriekta jau pirmajās minūtēs pēc tās palaišanas, uzsver "Sky News". Tomēr pastāv bažas, ka šāda notikumu attīstība aizsāktu nekontrolējamas abu pušu militārās aktivitātes.

"Sky News" norāda, ka dienvidkorejieši nav pārāk satraukti par Ziemeļu draudiem, jo pie tiem ir pieraduši jau gadu desmitiem. Tomēr valdība ir noraizējusies par Ziemeļkorejas jauno līderi Kimu Čenunu, kurš "ir ļoti neparedzams".

Jau vēstīts, ka pastiprināta spriedze Korejas pussalā valda kopš Phenjanas  trešā kodolizmēģinājuma februārī, uz ko ANO Drošības padome reaģēja ar jaunu sankciju ieviešanu pret izolēto valsti. Phenjanas draudi ievērojami intensificējās martā, kad sākās ikgadējās Dienvidkorejas un ASV kopīgās militārās mācības. Vašingtona un Seula apgalvo, ka tām ir aizsardzības raksturs.

Tikmēr Phenjana tās sauc par naidīgu spēku mācībām un ir pastiprinājusi kaujas gatavību un izteikusi virkni draudu, tai skaitā pieminot kodoltriecienu ASV.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!