Foto: AFP/Scanpix

Ziemeļkoreja otrdien brīdinājusi Dienvidkorejā esošos ārzemniekus, lai tie apsver evakuēšanās iespējas gadījumam, ja sākas karš, atsaucoties uz Ziemeļkorejas aģentūru KCNA, vēsta ārvalstu mediji.

"Mēs nevēlam ļaunu ārzemniekiem Dienvidkorejā, ja izceļas karš," aģentūra KCNA citē Ziemeļkorejas Āzijas Klusā okeāna Miera komiteju. Ārzemnieki tiek aicināti savlaicīgi apzināt patvēruma iespējas un būt gataviem evakuēties.

Šie ir jaunākie Phenjanas brīdinājumi pēdējo nedēļu saspringtajā situācijā, kad Ziemeļkoreja ir draudējusi ar kodoluzbrukumu saviem ienaidniekiem.

Pagājušajā nedēļā Phenjana brīdināja, ka negarantē ārvalstu diplomātu drošību savā valstī pēc 10. aprīļa, ja sākas karš. Nav skaidrs, kāpēc Phenjana min tieši šo datumu, bet publiskajā telpā izskanēja spekulācijas, ka Ziemeļkoreja aprīļa vidū par godu valsts dibinātāja Kima Irsena dzimšanas dienai varētu izšaut jau sagatavotās vidēja darbības rādiusa raķetes.

Savukārt otrdien darbā ar Dienvidkoreju kopīgajā Kesonas industriālajā parkā neieradās Ziemeļkorejas strādnieki

Tikmēr Dienvidkorejas un ASV izlūkdienesti līdz šim nav fiksējuši paaugstinātu aktivitāti 1,2 miljonu karavīru lielajā Ziemeļkorejas armijā, kas varētu liecināt par to, ka draudi paredzēti Kima Čenuna varas stiprināšanai valsts iekšienē, informē aģentūra "Reuters".

Brīdinājums diplomātiem pagājušajā nedēļā izskanēja pēc tam, kad Dienvidkoreja ziņoja, ka Ziemeļkorejas austrumu piekrastē uz mobilajām palaišanas iekārtām ir uzstādītas divas vidēja darbības rādiusa raķetes "Musudan", kuras var sasniegt Dienvidkoreju, Japānu un, iespējams, arī ASV Klusā okeāna teritoriju Guamu. Raķetes darbības rādiuss ir aptuveni starp trim un četriem tūkstošiem kilometru.

"Musudan" raķetes nav pārbaudītas un to precizitāte nav zināma. Vairums ekspertu ir vienisprātis, ka Ziemeļkorejai nav tehnoloģiski iespēju šai raķetei piemontēt kodolgalviņu. Tomēr raķete var nest ievērojamu daudzumu parasto sprāgstvielu, kas varētu nodarīt ievērojamus zaudējumus.

Dienvidkorejas valdība ir satraukta par Ziemeļkorejas jaunā līdera Kima Čenuna, kuru sauc par "ļoti neparedzamu", paziņojumiem. Lai gan daudzi eksperti uzskata, ka Kims ar kareivīgo retoriku, iespējams, stiprina savu varu un tēlu tautas acīs, nevar zināt, cik tālu vadonis ir gatavs iet.

Analītiķi paredz, ka komunistiskā Ziemeļkoreja zaudētu jebkuru karu pret Dienvidkoreju un ASV, tomēr tā arī spētu nodarīt ievērojamu kaitējumu Seulai.

Spriedze Korejas pussalā valda kopš Phenjanas  trešā kodolizmēģinājuma februārī, uz ko ANO Drošības padome reaģēja ar jaunu sankciju ieviešanu pret izolēto valsti. Phenjanas draudi ievērojami intensificējās martā, kad sākās ikgadējās Dienvidkorejas un ASV kopīgās militārās mācības. Vašingtona un Seula apgalvo, ka tām ir aizsardzības raksturs.

Tikmēr Phenjana tās sauc par naidīgu spēku mācībām un ir pastiprinājusi kaujas gatavību un izteikusi virkni draudu, tai skaitā pieminot kodoltriecienu ASV.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!