Foto: AFP/Scanpix

ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) trešdien paziņoja, ka, atrodoties džihādistu grupējuma "Daesh"("Islāma valsts") rokās, Sīrijas senā pilsēta Palmīra ir piedzīvojusi lielus postījumus, tomēr pilsētas senvieta saglabājusi lielu daļu tās autentiskuma.

UNESCO uz Palmīru nosūtīja ekspertu komandu, kas ANO drošības personāla pavadībā pārbaudīja Palmīras muzeju un pilsētas senvietu. UNESCO informēja, ka pārbaudē tika noskaidrots, ka vairums statuju un sarkofāgu, kuri bija par lielu, lai tos varētu aizvākt, tikuši sabojāti.

Eksperti konstatējuši, ka sagrauts Baala Šamina templis un Palmīras triumfa arka. Noskaidrots arī, ka daļa no Palmīras lielās kolonādes palikusi neskarta. Dažus objektus vajadzēja izpētīt no attāluma, jo atsevišķās vietās vēl nav pabeigti atmīnēšanas darbi.

"Misija uzskata, ka, neskatoties uz vairāku ikonisku celtņu sagraušanu, Palmīras senvieta ir saglabājusi lielu daļu tās integritātes un autentiskuma," paziņoja UNESCO. UNESCO jūlijā pasaules mantojuma komitejas ikgadējā sanāksmē iesniegs pilnu ziņojuma versiju un nosūtīs uz Palmīru vēl vienu misiju, kas pilsētas kultūras mantojuma vietas izpētīs detalizētāk.

"Daesh" Palmīru ieņēma 2015.gada maijā, bet Sīrijas prezidenta Bašara al Asada spēki to atguva šī gada marta beigās.

Pēc pilsētas sagrābšanas "Daesh" vairākus Palmīras senās arhitektūras pieminekļus iznīcināja, bet amfiteātri džihādisti izmantoja nāvessodu izpildei.

Palmīras pilsētas kultūrvēsturiskā daļa ir UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Pilsoņkarš Sīrijā notiek kopš 2011. gada un sadrumstalojies daudzās frontēs starp kurdu spēkiem, mērenajiem un radikālajiem sunnītu nemierniekiem, valdības karaspēku un tai lojāliem paramilitāriem formējumiem. Karā dzīvību zaudējuši jau vairāk nekā 270 000 cilvēku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!