Foto: Reuters/Scanpix
Krievijas politologi ir uztraukti par jaunu tendenci cīņā ar citādi domājošajiem – pēdējā gada laikā ar Kremli formāli nesaistītas radikālās grupas arvien biežāk uzbrūk opozicionāriem, vēsta LTV raidījums "de facto".

Viena no aktīvākajām grupām ir NOD, jeb "Nacionālās atbrīvošanas kustība". Uzbrukumi notiek teju katru reizi, kad NOD ierodas protestēt pret cilvēkiem, ko viņi dēvē par piekto kolonnu. Piemēram – regulāri piketē pasākumos, kur piedalās Mihails Kasjanovs.

"Savām acīm redzējām, kā viņi stāv ar NOD karogiem piketā un tad šļaksta cilvēkiem acīs briljantzaļo, met olas vai miltus. Arī man tāpat ir uzbrukuši, izkliedzot tipiskus saukļus "vācieties prom uz savu Ameriku". Pēc būtības viņi drīkst darīt jebko, ja otrā pusē atrodas kāds opozīcijas aktīvists.", intervijā Latvijas televīzijai stāsta opozicionāra Alekseja Navaļnija dibināta pretkorupcijas fonda darbinieks Georgijs Alburovs.

Ar NOD saistītie aktīvisti šonedēļ ieradušies uz Borisa Ņemcova piemiņai veltītu pasākumu un izprovocējuši kautiņu. NOD dibinātājs, valsts domes deputāts no "Vienotās Krievijas" Jevgēnijs Fjodorovs kā vienu no saviem uzdevumiem redz cīņu ar "nacionālnodevējiem" – opozicionāriem, biedrību "Memorial", neatkarīgajiem medijiem.

NOD pēdējās nedēļās ir pamanāmāka, bet nebūt ne vienīgā organizācija, kas, pamatojot savu rīcību ar patriotismu, fiziski provocē vai uzbrūk citādi domājošajiem, atzīmē raidījums. Krievijas dienvidos, Anapā vietējie "kazaki" ir piekāvuši Navaļnija pretkorupcijas fonda darbiniekus. Pirms gada Navaļnija domubiedriem, kas bija sapulcējušies kafejnīcā, uzbrukuši arī "Antimaidan" kustības pārstāvji. Kustības vadītājs – pseido-vēsturnieks Nikolajs Starikovs.

Kustības dibinātājs ir arī par Putina draugu dēvētais motociklistu kluba "Nakts vilki" līderis Aleksandrs Zaldostanovs jeb Ķirurgs.

Sanktpēterburgā nezināma, bet acīmredzami organizēta grupa uzbrūk ierindas sociālā tīkla "VKontakte" lietotājiem, kas savos ierakstos izsmej vai kritizē Vladimiru Putinu. Konstatēti jau vairāk nekā 10 gadījumu.

"Saņēmu ziņas sociālajos tīklos, ka kādam nepatīk tas, ko rakstu sava profilā, kļuva skaidrs, ka viņi zina, kur es dzīvoju, ar ko. Vienā vakarā dzirdu kliedzienus no pagalma – kam deg mašīna? Sapratu, ka mūsu. Tāpat kā citiem, mani dati parādījās speciālajā mājaslapā, kur publicē opozicionāru privātus datus," raidījumam stāsta Sanktpēterburgas iedzīvotāja Jūlija.

Cits uzbrucēju upuris, Danila Aleksandrovs sākumā arī saņēma draudus: "Tad kāds publicēja foto, kur es esmu slepus nobildēts blakus mājai. Draudu vēstulē man pārmeta opozicionāri noskaņotus ierakstus internetā, un nesen mani panāca uz ielas, pagrāba aiz mugursomas, nometa uz zemes un sāka sist."

Viss, kas šos gadījumus apvieno, ir nesodāmība. Nedz NOD, nedz "Antimaidan", nedz citu grupu pārstāvji par savām darbībām nekad nav stājušies likuma priekšā. Politikas zinātniece Jekaterina Šulmane to uzskata par viennozīmīgu signālu – viņi darbojas sazobē ar drošības struktūrām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!