Foto: LETA

Šāgada pirmajā pusgadā samazinājies kopējais apdrošināšanas gadījumu skaits, liecina OCTA nozares darbības rādītāji. Tāpat ir vērojams nopelnīto prēmiju pieaugums, kas liecina, ka OCTA tirgū jau otro ceturksni vērojama pozitīva tendence, proti, pieaudzis nopelnīto prēmiju apmērs, savukārt izmaksāto apdrošināšanas atlīdzību apmērs – samazinājies.

Lai gan šobrīd nozare uzrāda pozitīvu tendenci un zaudējumu apmērs ir mazāks nekā pērnā gada pirmajos sešos mēnešos, nav pamata lielam optimismam, tā kā tas var atkal pieaugt saistībā ar nesen Ministru Kabinetā pieņemtajiem jauniem noteikumiem par nemateriālo zaudējumu atlīdzināšanu.

Saskaņā ar LTAB Informācijas sistēmas datiem kopējais 2014. gada pirmajos sešos mēnešos notikušo ceļu satiksmes negadījumu (CSNg) skaits, par kuriem ir iesniegti zaudējumu pieteikumi apdrošināšanas sabiedrībās sastādīja 13 795, kas salīdzinājumā ar analoģisku periodu pērn ir samazinājies par 6,9%.

Savukārt uz Saskaņotā paziņojuma pamata pirmajā pusgadā ir reģistrēti 8 901 CSNg, kas ir par 7,6% mazāk nekā 2013. gada sešos mēnešos un ir līdzīgs tam kritumam, kurš ir vērojams arī kopējā negadījumu skaitā.

No visiem pirmajā pusgadā reģistrētajiem apdrošināšanas gadījumiem (13 795) 12 730 avārijas ir notikušas Latvijā. Turklāt 60% no tiem ir reģistrēti Rīgā. Savukārt ārvalstīs pirmajā pusgadā kopumā ir notikuši 1 065 negadījumi, kas sastāda 7,7% no kopējā negadījumu skaita.

Saistībā ar apdrošināšanas sabiedrību pieņemtajiem lēmumiem atlīdzību izmaksu lietās un rīcības atbilstību OCTA likumam, šī gada pirmajā pusgadā kopsummā ir saņemtas 110 sūdzības, kas ir par 22% mazāk kā 2013.gada pirmajā pusgadā. Arī analizējot sūdzības pēc pretenziju veida, redzams, ka par apdrošināšanas sabiedrību pieņemtajiem lēmumiem sūdzas arvien mazāk, jo kopsummā ir saņemta 51 sūdzība, kas ir par 34,6% mazāk nekā 2013.gada 6 mēnešos.

"Vērtējot sūdzību skaitu pa gadiem ir redzams, ka sūdzību īpatsvars, kuras izskatot atzīts, ka apdrošināšanas sabiedrības lēmums ir nepamatots, ir bijis robežās no 0,09% līdz 0,21% no visiem apdrošināšanas gadījumiem, kas ir ļoti maz. Šī gada pirmajā pusgadā tie pat ir bijuši tikai 0,10%. Līdz ar ko tendence, kura vērojama pēdējā laikā, ka autoīpašnieki arvien mazāk sūdzas par apdrošinātāju sniegtajiem pakalpojumiem, ir vērtējama ļoti pozitīvi un liecina par to, ka apdrošināšanas sabiedrības pievērš lielāku uzmanību komunikācijai ar klientiem, rūpīgāk izskaidrojot klientiem lēmuma pieņemšanas procesu, kā arī pieņemto lēmumu pamatojumu," skaidro LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics.

Pirmajā pusgadā apdrošināšanas sabiedrību nopelnīto prēmiju summa sastādīja 22 417 149 eiro, kas ir par gandrīz 2,5 miljoniem eiro vairāk kā 2013. gada pirmajā pusgadā. Savukārt piekritušo atlīdzību summa 2014. gada pirmajā pusgadā sastādīja 15 877 456 eiro, kas ir tikai nedaudz vairāk kā 2013. gada pirmajos sešos mēnešos.

"Analizējot OCTA apdrošināšanas nozares darbības rezultātus 2014. gada pirmajā pusgadā, kopumā var teikt, ka situācija, salīdzinot ar 2013. gada pirmajiem sešiem mēnešiem, tomēr ir uzlabojusies, pat neskatoties uz likvidējamās AAS "Balva" šī brīža darbību, kas vērsta tikai uz saistību izpildi, jo OCTA tirgus negatīvais tehniskais rezultāts ir samazinājies gandrīz uz pusi, ko lielā mērā ietekmēja nopelnīto prēmiju pieaugums par 2,5 miljoniem eiro," norāda Stengrevics.

"Nedaudz uzlabojies (samazinājies) arī zaudējumu rādītājs, kamēr izdevumu rādītājs ir saglabājies iepriekšējā – nedaudz virs 38% – līmenī, kas varētu mudināt domāt, ka OCTA tirgū kopumā ir novērojamas iepriecinošas pazīmes. Tomēr būt pavisam lieliem optimistiem vēl ir pāragri, jo nesen Ministru Kabinetā tika pieņemti jauni noteikumi par nemateriālo zaudējumu apmēriem un aprēķināšanas kārtību, kuros ir noteikti ievērojami lielāki minimālie atlīdzības apmēri, salīdzinot ar iepriekšējiem Ministru kabineta noteikumiem. Līdz ar ko, palielinoties nemateriālo zaudējumu atlīdzību summām, var attiecīgi pasliktināties tirgus rādītāji un nozares negatīvā bilance, protams, gadījumā, ja prēmiju pieaugums nespēs segt izdevumus, kas radušies no izmaksātajām nemateriālo zaudējumu atlīdzībām," informē LTAB valdes priekšsēdētājs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!