Foto: PantherMedia/Scanpix

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā apstiprināja grozījumus Kredītiestāžu likumā, kas maina kredītu procentu aprēķināšanas sistēmu.

Līdz šim Kredītiestāžu likumā bija paredzēts, ka procentu likmes lielumu un procentu maksāšanas kārtību nosaka līgumā, kredītiestādei ar klientu savstarpēji vienojoties. Ja līgumā nav noteikts citādi, par procentu aprēķināšanas laikposmu tiek pieņemts izsniegtā kredīta vai noguldījuma kalendāro dienu skaits. Šo aprēķinu pamatā ir gads, kurā nosacīti ir 360 dienu.

Likumprojekta autori norāda, ka šāds tiesiskais regulējums ir netaisnīgs un kredītņēmējus diskriminējošs. Likumā paredzot iespēju pusēm vienoties par gada ilgumu, kas atšķiras no kalendārā gada ilguma, vai arī norādot, ka aprēķinos izmantotajā gadā nosacīti ir 360 dienu, kredītiestādes apslēptā veidā palielina atlīdzības apmēru, kas jāmaksā kredītņēmējiem par aizdevumu izmantošanu.

Kredītiestādes aprēķina kredītprocentus par katru dienu, pieņemot, ka gadā ir 360 dienu, savukārt kredītņēmējiem maksājumi tiek aprēķināti par katru kredīta izmantošanas kalendāro dienu, proti, 365 vai 366 dienām gadā. Atzīstot, ka dienas procenta likme ir 1/360 no gada procenta likmes un iekasējot to par 365 vai 366 dienām, līguma fiksētā gada procenta likme faktiski tiek palielināta 1,0138 reizes, bet garajā gadā - 1,0166 reizes, atzīmē likumprojekta autori.

"Piemēram, ja aizdevuma summa ir 80 000 eiro, ikmēneša maksājums – 300 eiro un nolīgtā procenta likme gadā ir 3%, Kredītiestāžu likumā noteiktais nodrošina kredītiestādei saņemt no kredītņēmēja par kredīta izmantošanu gada laikā papildus 32,65 eiro, kas nebūtu jāmaksā, ja tiktu atzīts, ka gadā ir 365 dienas," skaidro likumprojekta autori.

Likumprojekta mērķis ir izbeigt negodprātīgu kredītu procentu aprēķināšanas praksi, kas maldina patērētājus jeb kredītņēmejus un rada tiem materiālus zaudējumus, proti, izslēgt iespēju apslēptā veidā palielināt maksājumu apmēru par kredīta izmantošanu, aprēķinot dienas procentu likmi kā 1/360 daļu no gada procentu likmes, vienlaikus pieprasot to nomaksu par 365 vai 366 dienām gadā.

Likumprojekts paredz noteikt, ka arī kredīttiesiskās attiecībās gadā ir 365 dienas, vai attiecīgi garjā gadā - 366 dienas. Respektīvi, likumprojekts paredz procenta likmes aprēķināšanā līdz šim izmantoto metodi ACT/360 aizstāt ar metodi ACT/365.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!