Veco nosaukumu aizmirst

Ilggadējā nozares asociācijas līdere Baiba Fromane, kļūstot par būvuzņēmēju biedrības vadītāju, jau pērnā gada nogalē atstāja savu amatu LNKA, bet 2016. gada janvārī organizācija izplatīja paziņojumu, ka tiek mainīts nosaukums un ātro kredītu devēji turpmāk vienosies zem nosaukuma "Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija" (LAFPA).

Par LAFPA jauno vadītāju apstiprināts bijušais "Attīstības finanšu institūcijas Altum" finanšu direktors Gints Āboltiņš.

Ātro kredītu uzņēmumi cīņā par reputāciju piesaista startapus
Foto: LETA

Nosaukums, kā skaidro LAFPA pārstāvji, mainīts ar mērķi paplašināt organizācijas pārstāvētos biedrus, dodot iespēju asociācijai pievienoties arī citiem ārpus banku sektora esošiem finanšu pakalpojumu sniedzējiem.

"Mēs redzam, ka visā pasaulē strauji attīstās ārpus banku sektora esošie finanšu pakalpojumi, piedāvājot klientiem daudz ērtākus un vienkāršākus produktus. Latvija šai ziņā nav izņēmums, līdz ar to viena no manām darbības prioritātēm būs veidot līdzsvarotu nozares attīstību, stiprinot dialogu starp regulatoru un nozares uzņēmumiem," skaidrojis Āboltiņš.

Piesaista startapus

Pārsauktās organizācijas biedru sarakstā vairs nav tikai nebanku kredītdevēji, tagad tā sevi vēlas asociēt arī ar jauniem startapiem, finanšu tehnoloģiju ("FinTech") uzņēmumiem. Biedru pulkā jau piesaistīts viens no redzamākajiem Latvijas jaunajiem uzņēmumiem, savstarpējo aizdevumu platforma "Mintos". Kā portālam "Delfi" apliecina Āboltiņš, sarunas par iestāšanos notiek arī ar citiem finanšu jomas startapiem – "Mobilly" un "Monea".

Asociācijas uzraudzības padomes pārstāvis "4finance" valdes priekšsēdētājs Toms Jurjevs, atbildot uz portāla "Delfi" jautājumu, centās paskaidrot, ka patiesībā arī ātro kredītu aizdevēji varot tikt definēti kā "FinTech" uzņēmēji.

"Kas īsti ir "FinTech"? Tie ir uzņēmumi, kas ar tehnoloģiju palīdzību nodarbojas ar finanšu jautājumiem, tieši to arī dara "4finance" kā īstermiņa pakalpojuma sniedzējs. Mēs ar augsto tehnoloģiju palīdzību nodrošinām saviem klientiem loti vienkāršu veidu, kā aizņemties nelielas naudas summas," sacīja Jurjevs.

Kā liecina portāla "Delfi" informācija, jaunie "FinTech" uzņēmēji, lai gan formāli atzīst ātro kredītu kompāniju piederību "FinTech", tos reputācijas dēļ nav aicinājuši piedalīties jaunajā finanšu tehnoloģiju uzņēmēju organizācijā "Rietumu FinTech Club", kas tika dibināts ceturtdien, 25. februārī.

Cits LAFPA uzraudzības padomes loceklis – "Mintos Marketplace" vadītājs Mārtiņš Šulte –, atbildot uz jautājumu, vai nesaredz reputācijas riskus, esot vienā organizācijā ar ātro kredītu sniedzējiem, atbild izvairīgi, skaidrojot, ka nozarei tagad uz tirgu jāskatās plašāk.

Ātro kredītu uzņēmumi cīņā par reputāciju piesaista startapus
Foto: LETA

"Es varu runāt mūsu kompānijas vārdā, un mēs vēlamies pavērst diskusiju plašāk. Tas ir tāds kā finanšu jomas attīstības cikls, kas sākas ar nebanku kreditēšanas uzņēmumiem, kuri vienkārši attīstās tālāk. To arī pēdējā gada vai divu laikā mēs redzam Latvijā. Proti, jaunie finanšu uzņēmumi vairs nav saistīti tikai ar nebanku sektoru. Mūsu pakalpojumu būtība ir tik kardināli atšķirīga, ka likt tos vienā grozā īsti nebūtu korekti," stāsta Šulte.

Vēsturiski slikta reputācija

Reputācijas vadības kompānijas "Lejiņa & Šleiers" partnere Dagnija Lejiņa pieļauj, ka finanšu jomas startapu un ātro kredītu apvienošanās zem vienas jumtorganizācijas var apdraudēt jauno uzņēmēju reputāciju.

"Tā ir normāla un pasaulē plaši izplatīta prakse, ka savu interešu lobēšanai nozares spēlētāji apvienojas asociācijās. Arī nebanku kredītu asociācija nekad nav slēpusi, ka tās primārais uzdevums ir bijis tā saucamās ātro kredītu nozares likumdošanas jautājumu lobēšana. Tas viņiem arī līdz šim samērā veiksmīgi bija izdevies. Nosaukuma maiņa ir stratēģiski pareizs un saprotams solis. Finanšu tehnoloģiju nozarei ir liels potenciāls Latvijā, arī Baltijā no desmit lielākajiem darījumiem 37% ir investīcijas tieši "FinTech" startapu uzņēmumos," skaidro Lejiņa.

"Tomēr ātro kredītu nozarei vēsturiski ir bijusi slikta reputācija, tādēļ tie "FinTech" startapi, kas pievienojās šai asociācijai, riskē ar to, ka var tikt asociēti ar ātro kredītu nozari. No reputācijas viedokļa "FinTech" startup uzņēmumiem rekomendētu iestāties jaunizveidotajā Latvijas startapu asociācijā," rezumē Lejiņa.

Ātro kredītu uzņēmumi cīņā par reputāciju piesaista startapus
Foto: LETA

Ziņots, ka pērnā gada maijā Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja likuma grozījumus, kas paredz stingrāku regulējumu ātro kredītu izsniegšanai, tostarp aizliedzot tos piešķirt naktīs un nosakot nokavējuma procentu griestus.

Saistībā ar ātrajiem kredītiem patērētāji, kā skaidrojusi Ekonomikas ministrija, snieguši sūdzības par augstajiem procentiem, maksātspējas neizvērtēšanu, nesamērīgām sankcijām, kā arī neatrisināmu kopējo parādu slogu.

Tikmēr pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica" izpētījis, ka ātro kredītu firmas pelnījušas miljoniem eiro no cilvēkiem, kam naudu nedrīkstētu aizdot.