No 2016. gada 1. oktobra līdz šā gada 1. janvārim lielāko nodokļu nemaksātāju Top 10 bija palicis faktiski nemainīgs, bet 1. februārī desmit lielāko parādnieku sarakstā vairs nav atrodama SIA "East-West-Transit", kas janvāra sākumā bija ierindota 6. vietā, bet februāra sākumā noslīdējusi uz 27. vietu, un SIA "Cobold", kas bija ierindota 10. pozīcijā, bet 1. februārī vairs nav 100 lielāko nodokļu parādnieku sarakstā.

Šā gada 1. janvārī lielākais nodokļu parāds – 45,91 miljons eiro – bija SIA "Tendem neman" un februārī šīs firmas saistības pret valsti pieaugušas līdz 46,49 miljoniem eiro. 2004. gadā reģistrētā elektronisko ierīču, telekomunikāciju iekārtu un to daļu vairumtirdzniecības uzņēmuma "Tendem neman" saimniecisko darbību Valsts ieņēmumu dienests (VID) apturējis 2016. gada 16. februārī. Tāpat piemērots aizliegums reorganizācijai un dalībnieku maiņai.

Kā liecina Uzņēmumu reģistru (UR) apkalpojošās firmas "Lursoft" dati, uzņēmuma vienīgais īpašnieks no 2015. gada maija bijis Lietuvas pilsonis Nikolajs Siņagins, kurš līdz 2016. gada martam bijis arī vienīgais paraksta tiesīgais uzņēmuma valdes loceklis. Iepriekš uzņēmuma īpašnieki bijuši Ukrainas pilsonis Pavlo Dvorkins, Latvijas pilsonis Vladimirs Petrovs, Ukrainas pilsonis Staņislavs Voitovičs, Latvijas pilsonis Vladimirs Kočņevs, kā arī Krievijas pilsonis Andrejs Kazakovs.

Pieejamie uzņēmuma finanšu rādītāji par pēdējo, 2014. gadu, uzrāda 38,86 miljonu eiro apgrozījumu un 222 164 eiro peļņu.

Ar 36, 11 miljonu parādu otrais lielākais nodokļu nemaksātājs 1. februārī bija ir SIA "M4U". Arī janvāra sākumā firma bija ierindota otrajā vietā ar 35,68 miljonu eiro saistībām. 2011. gadā reģistrētais elektronisko ierīču, telekomunikāciju iekārtu un to daļu vairumtirdzniecības uzņēmums jau 2015. gada oktobrī izslēgts no VID pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistra, kā arī 2015. gada nogalē tiesa aizmuguriski pieņēmusi spriedumu par firmas darbības izbeigšanu. Pirms tam "M4U" darbību apturējis VID. Ar VID Nodokļu kontroles pārvaldes 2015. gada 8. septembra lēmumu piemērots aizliegums "M4U" izmaiņu reģistrācijai komercreģistrā, komercsabiedrības reorganizācijai, likvidācijai un komercsabiedrības daļu īpašnieka maiņai.

Trešajā vietā Latvijas lielāko nodokļu nemaksātāju sarakstā 1. februārī ar 19,16 miljonu eiro saistībām bija ilggadējais šī saraksta līderis Jevgeņijs Jakovļevs. Viņa parāda apjoms, salīdzinot ar 1. janvāri, palicis nemainīgs. Pēc "Lursoft" datiem, viņš joprojām ir 100% SIA "Namu pārvalde "Maskavas"" īpašnieks. Iepriekš viņa īpašumā bijušas kapitāla daļas tādos uzņēmumos kā SIA "Stroj Trans", kas likvidēta pērnā gada septembrī, SIA "Kresko konsultācijas", SIA "Internet house", SIA "Betasistem" un likvidētajā "Senta Plus".

Ceturtajā vietā ar 13,25 miljonu eiro parādu 1. februārī VID ir ierindojis 1991. gadā reģistrēto SIA "Elektrolats", kas kā darbības veidus reģistrējusi graudu, sēklu, neapstrādātas tabakas un lopbarības vairumtirdzniecību, kā arī tekstilizstrādājumu vairumtirdzniecību. 2014. gadā, kas ir pēdējais gads, par kuru UR pieejami dati, uzņēmuma apgrozījums bija 11,53 miljoni eiro, bet gadu tas noslēdza ar 9927 eiro zaudējumiem. 2016. gada augustā VID nolēmis apturēt uzņēmuma saimniecisko darbību, kā arī ticis piemērots aizliegums reorganizācijai un dalībnieku maiņai. Vienīgais "Elektrolats" īpašnieks kopš 2013. gada ir Krievijas pilsonis Dimitrijs Osolodkins. Viņš ir arī vienīgā paraksta tiesīgā firmas amatpersona. Iepriekš uzņēmums piederējis 2013. gadā reģistrētajai SIA ""Portattiva" Ekspres biznesa halle", bet vēl pirms tam – Lidai Serkevičai, kā arī vēl citām fiziskām personām.

Par vienu vietu, salīdzinot ar 1. janvāri, noslīdējis Vadims Mitrofanovs, kura uzvārds jau ilgus gadus atrodams VID nodokļu parādnieku sarakstā. Viņa parāds 1. janvārī un arī 1. februārī bija 8,97 miljoni eiro. Pēc "Lursoft" datiem, Mitrofanovam pieder juridisko pakalpojumu firma SIA "Wolfman", kuras darbību VID apturējis 2014. gadā. Iepriekš viņa īpašumā bijušas kapitāla daļas tādos uzņēmumos kā SIA "Kitix", kas likvidēta pērnā gada 25. janvārī, SIA "AMA group", SIA "Sonix", SIA "Pia Stra", kā arī jau 2011. gadā likvidētajā SIA "123 drug".

Sestajā vietā valsts lielāko nodokļu parādnieku sarakstā ar 8,85 miljonu eiro parādu 1. februārī bijusi 2009. gadā Cēsīs reģistrētā SIA "Eco Tyre Baltics", kas kā darbības veidus norādījusi šķirotu materiālu pārstrādi un lauksaimniecības mašīnu, iekārtu un to piederumu vairumtirdzniecību. 1. janvārī šīs firmas saistības pret valsti bija 8,76 miljoni eiro. 2014. gadā lēmumu par "Eco Tyre Baltics" darbības izbeigšanu pieņēmis UR valsts notārs. Kā pēdējais uzņēmuma 100% īpašnieks reģistrēts Baltkrievijas pilsonis Emīls Jarmohins. Iepriekš uzņēmuma īpašnieks bijis Latvijas pilsonis Armands Zariņš.

Septītajā vietā ar 5,98 miljonu eiro saistībām 1. februārī bija SIA "Membrant". 2014. gada 24. aprīlī reģistrētās SIA "Membrant" iepriekšējais nosaukums bija SIA "Kaddo", un uzņēmuma likvidācijas process sākts 2015. gada jūnijā. VID uzņēmuma saimniecisko darbību apturējis 2015. gada martā. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks no 2014. gada 1. jūlija ir Igaunijas pilsonis Andrejs Maksimenko, bet iepriekš tā vienīgā īpašniece bija Olga Antoņenko.

Astotajā vietā 1. februārī valsts lielāko nodokļu parādnieku sarakstā ar 5,97 miljonu eiro saistībām bijusi 2013. gadā reģistrētā SIA "Future Vision", kas kā darbības veidus reģistrējusi metālu un metāla rūdu vairumtirdzniecību, kā arī elektronisko ierīču, telekomunikāciju iekārtu un to daļu vairumtirdzniecību. 1. janvārī tās parāds valstij bija 5,91 miljons eiro. Pēdējais gads, par kuru iesniegti finanšu dati, ir 2013. gads, kurā firma apgrozījusi 5,13 miljonus latu, un gadu noslēgusi ar 21 721 lata peļņu. Vienīgais uzņēmuma īpašnieks ir Lielbritānijas un Ziemeļīrijas apvienotās karalistes pilsonis Muhameds Galibs.

Devītajā vietā 1. februārī, tāpat kā 1. janvārī, bijis Jurijs Šapurovs. Viņa saistības mēneša laikā nedaudz pieaugušas – no 4,27 miljoniem eiro līdz 4,303 miljoniem eiro. Viņa īpašumā joprojām ir 50% SIA "Lateko Invest", savukārt iepriekš viņš bijis dalībnieks 29 dažādos uzņēmumos, piemēram, akcionārs AS "Norvik banka", SIA "Lateko Līzings", "Lateko invest" un citās sabiedrībās.

Desmitajā vietā februāra sākumā bija 2011. gadā reģistrētā SIA "Heiress", kuras parāds valstij bija 3,66 miljoni eiro. Kopš 2013. gada 100% uzņēmuma īpašniece ir Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā karalistē reģistrētā "WRC Financial Services Limited". Iepriekš uzņēmums piederējis gan Denisam Anaņjevam, gan vēl pirms tam – Igoram Dimperam. "Lursoft" dati liecina, ka 2013. gada 18. jūnijā VID apturējis šīs firmas saimniecisko darbību, bet 2015. gada 18. augustā reģistrēts UR valsts notāra lēmums par "Heiress" darbības izbeigšanu. "Heiress" arī iepriekšējos mēnešos bija iekļauta VID veidotajā 100 lielāko nodokļu parādnieku sarakstā.

Pēc VID datiem, šā gada 1. februārī nodokļu nemaksātāju simtniekā bija arī uzņēmējs Gulams Gulami ar 2,15 miljonu eiro saistībām, kā arī vairāk nekā 30 fiziskas personas, kuru saistības pret valsti ir no 3,61 miljona eiro līdz 963 tūkstošiem eiro.