Foto: LETA

Ministru prezidente Laimdota Straujuma ( V) neatbalstītu minimālās algas palielināšanu par 40 eiro, bet nākamgad tā būtu jāpalielina par 17 eiro - līdz 377 eiro mēnesī, kā to aprēķinājusi Labklājības ministrija. Pielikumu šādā apmērā atbalstītu arī Straujuma.

Trešdien intervijā LNT raidījumā "900 sekundes" Straujuma teica, ka patlaban netiek izskatīts variants saglabāt minimālo algu pašreizējā apmērā.

Kā papildu ienākumu avots budžeta maciņā varētu būt plānots akcīzes nodokļa palielināšana degvielai un akcīzes nodokļa palielināšana alkoholam. 

Plānotais pieaugums dīzeļdegvielai varētu būt par vienu centu, benzīnam - par 3 centiem. Par alkohola akcīzes pieaugumu šobrīd ir diskusija vai to celt no 1.janvāra, vai cita termiņa, taču pieaugums "nebūs kā Igaunijā, kur par 10% pacēla," sacīja Straujuma.

Tāpat tiek domāts arī par sociālā nodokļa "griestu" noņemšanu, proti, sociālais nodoklis šobrīd tiek maksāts līdz noteiktai robežai, bet to varētu maksāt par visu algu.

Tāpat tiks vērtēta izmaksu samazināšana, pārskatot ministriju budžetus. Vaicāta, kuras pēc aizsardzības, kam izdevies atrast papildus naudu, būs prioritātes, kam nauda tiks meklēta, Straujuma sacīja: mēs vispirms paskatīsimies, cik mēs varam atrast, un tam pieskaņosim prioritātes.

Jomas, jeb bloki, kam "ņemt nost" naudu varētu būt valsts nekustamais īpašums, tā racionāla izmantošana, kā arī, iespējams, kāda īpašuma pārdošana, kas netiek izmantots. Šobrīd valstij ir daudz neizmantotu īpašumu, sacīja premjere.

Kā ziņots, valsts nākamā gada budžeta veidošanas kontekstā tiekot izskatīta iespēja samērīgi celt akcīzi alkoholam, kā arī degvielai, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija. Tiek norādīts, ka akcīzes celšanu alkoholam varētu veikt uzmanīgi, kas varētu nozīmēt "ne pārāk lielu" nodokļa pieaugumu. Līdz ar to tiek pieļauts, ka tas īpaši negatīvi neietekmēs patērētājus. Ja tiktu panākta vienošanās par akcīzes paaugstināšanu alkoholam un degvielai, budžeta papildu ienākumi varētu būt starp desmit un 15 miljoniem eiro.

Vairāki no minētajiem priekšlikumiem lielā mērā nāk no "Vienotības", un tie vēl ir jāapspriež koalīcijas partneriem, jo vienošanās par tiem nav panākta. Tāpat vairāku priekšlikumu īstenošana būs atkarīga gan no atsevišķu ministriju nostājas, gan no sarunām ar iesaistītajām pusēm.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!