Foto: PantherMedia/Scanpix

Mājsaimniecību patēriņa izdevumi 2013. gadā vidēji uz vienu mājsaimniecības locekli mēnesī bija 301 eiro, kas ir par 19 eiro vairāk nekā 2012. gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) mājsaimniecību budžetu apsekojuma datu analīze.

Saskaņā ar apsekojuma datiem  pēdējos trijos gados vērojama mērena mājsaimniecību patēriņa pieauguma tendence, tomēr patēriņa izdevumi 2013. gadā joprojām bija zemāki nekā 2008. gadā. 

Patēriņa izdevumi 2013. gadā faktiskajās cenās sasniedza 91% no 2008. gada līmeņa, bet salīdzināmās cenās vien 83%. Tajā pašā laikā iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju 2013. gadā pirmo reizi pārsniedza pirmskrīzes (2008. gada) līmeni. Tāda mājsaimniecību galapatēriņa atpalikšana no ekonomikas pieauguma saistāma gan ar nodarbinātības līmeni, kas joprojām ir zemāks nekā pirms krīzes, gan arī ar mājsaimniecību piesardzību uzņemties kredītsaistības, kas balstīja patēriņu līdz 2008. gadam.

Patēriņa izdevumu pieaugumu veicināja gan darba samaksas (tai skaitā minimālās algas) pieaugums, gan nodarbināto iedzīvotāju īpatsvara palielināšanās un attiecīgi nestrādājošo darba meklētāju īpatsvara samazināšanās iedzīvotāju kopskaitā.

Lielāki patēriņa izdevumi bija pilsētās dzīvojošām mājsaimniecībām, kurās tie sasniedza 323 eiro vidēji uz vienu mājsaimniecības locekli mēnesī (tai skaitā Rīgā 365 eiro). Tajā pašā laikā straujāk auguši patēriņa izdevumi tām mājsaimniecībām, kuras dzīvo laukos.

Patēriņa izdevumu palielinājums 2013. gadā pret 2012. gadu kā faktiskajās, tā salīdzināmajās cenās bija vienāds - 6,7%, jo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, 2013. gadā palika nemainīgs.

Neraugoties uz patēriņa izdevumu pieaugumu, to struktūra būtiski nav mainījusies, un arī 2013. gadā galvenās patēriņa izdevumu prioritātes palika nemainīgas - pārtika, mājoklis un transports.

Visvairāk mājsaimniecības joprojām tērē uzturam, kas veido vidēji 28% no visiem patēriņa izdevumiem - tas ir tikpat, cik 2012. gadā. Mājsaimniecību izdevumi pārtikai, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, palielinājušies no 79 līdz 85 eiro vidēji uz mājsaimniecības locekli mēnesī.


Kopumā vidēji visās mājsaimniecībās tādi primārie izdevumi kā pārtika, mājoklis, transports, apģērbu un apavu iegāde, kā arī veselība veidoja vairāk nekā divas trešdaļas (70%) no kopējiem patēriņa izdevumiem. Dati liecina, ka lielākā daļa izdevumu joprojām tiek novirzīti ikdienas vajadzību nodrošināšanai. 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!