Rīgas mākslas telpā no 17. novembra atklāta izstāde "UN CITI virzieni, meklējumi, mākslinieki Latvijā 1960 – 1984", portālu "Delfi" informēja izstādes veidotāji no Laikmetīgās mākslas centra.

"UN CITI" skatītājiem atklās mazāk zināmas lappuses padomju posma Latvijas mākslā, pievēršoties māksliniekiem un parādībām, kuri palikuši ārpus sava laika mākslas kanona. Tās laikā notiks izglītojošas un auditoriju iesaistošas aktivitātes. Izstādi varēs apmeklēt līdz 30. decembrim.

Foto galerija

LMC veidotajā izstādē tiks aplūkoti neatkarīgi un novatoriski mākslas valodas meklējumi glezniecībā, grafikā un fotogrāfijā, spēles mākslās un akcijās, instalācijās un utopiskos pilsētvides projektos. Izstādē būs uzsvērta vizuālās mākslas saistība ar eksperimentiem: pantomīmu (Roberta Ligera, Modra Tenisona un Anša Rūtentāla vadītajās grupās), eksperimentālo teātri un kino ("Biroja grupā" – Ivars Skanstiņš, Juris Civjans, Mudīte Gaiševska, Andris Grīnbergs un Eižens Valpēteris), arhitektūru (Valdis Celms, "Nebijušu sajūtu restaurācijas darbnīca"), kā arī akciju, kinētisko mākslu un fotogrāfiju.

"UN CITI" apkopo darbus, ko mākslinieki radījuši izteiksmes brīvības meklējumos, nerēķinoties ar padomju laika saturiskajām un stilistiskajām normām mākslā un neaprobežojoties ar pirmskara Latvijas modernisma tendencēm. Izstādē būs aplūkotas mākslinieku patstāvīgās radošās koncepcijas un atsauces uz padomju mākslā nevēlamām un nenovērtētām parādībām, tostarp abstrakto mākslu, konstruktīvismu, sirreālismu, opārtu, postmodernismu utt.

Daži no pārstāvētajiem māksliniekiem kā "nonkonformisti" jau ieguvuši zināmu atpazīstamību ne tikai Latvijā, bet arī Rietumos – Zenta Logina, Biruta Delle, Atis Ieviņš, Māris Ārgalis, Valdis Celms, Artūrs Riņķis, Miervaldis Polis un Līga Purmale, Egons Spuris, NSRD, citu darbība ir mazāk pazīstama – Visvaldis Ziediņš, Romualds Geikins, Vladimirs Glušenkovs, Juris Tīfentāls un, kā uzsvērts izstādes nosaukumā, vēl daudzi citi. Daži no izstādes darbiem, dokumentācijām un artefaktiem tiks publiski eksponēti pirmoreiz. Nereti šāda veida māksla padomju laikā netika atbalstīta, iepirkta un godalgota, un arī šodien daudzi darbi atrodami tikai privātās kolekcijās.

"Atšķirīga, nevis otršķirīga māksla!" – tā izstādei "UN CITI" izvēlētos darbus raksturo kurators Vilnis Vējš. Ekspozīcijas līdzkuratores ir Ieva Astahovska, Irēna Bužinska, Līga Lindenbauma un Māra Traumane; māksliniece – Anna Heinrihsone.

Izstāde ir daļa no LMC koordinētā projekta "Un Citi", kas ietver plašu pētījumu par pēckara posma novatoriskajām un neoficiālajām mākslas parādībām un kurā apkopotie materiāli nonāks Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja datu bāzē (pētnieki: Daina Auziņa, Inga Bunkše, Sniedze Sofija Kāle, Anda Kļaviņa, Raimonds Kalējs, Antra Priede un citi).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!