Foto: F64
Laista klajā literatūrzinātnieces Janīnas Kursītes grāmata "Virtuves vārdene", kas ir aizraujoša vārdnīcas formas lasāmviela par latviešu ēdamlietām, portālu "Delfi" informē izdevēji.

Kā saka pati autore, grāmata ir par to, "ka ēdiens un dzēriens nav tikai ēdiens un dzēriens, ko ikdienā patērējam, bet daļa no mūsu tautas kultūras patības, nozīmīga daļa no mūsu nīcīgās miesas un, cerams, nezūdīgā gara".

Grāmatas atvēršanas svētki notiks 12.jūnijā Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes zālē Visvalža ielā 4a.

Vairāk nekā 900 lappušu biezajā "vārdenē" būs gan skaidrojumus par dažādu ēdienu izcelsmi un pagatavošanas tradīcijām, gan uzziņas par dažādām ar virtuvi un ēdienu pasniegšanu saistītām darbībām un izteicieniem. "Vārdene" iesākas ar aprakstu par ēdiena un dzēriena vietu mūsu kultūrā – par tā atspoguļojumu literatūrā un folklorā, vietu starp dabas un kultūras pasauli, par dažādiem tabu, ticējumiem un aizspriedumiem par ēdienu.

Tāpat Kursīte sniedz ieskatu arī to, kas pie mums Latvijā ticis uzskatīts par gardumiem, kādas paražas bijušas ēdienkartē un kā ēdienu gatavošana attīstījusies dažādos vēstures posmos, plašs ieskats gūstams par latviešu pavārgrāmatām.

"Ir svarīgi apzināties, ka ēšana ir arī atmiņu kultūra, daļa no mūsu kultūridentitātes. Tas, kas notiek mūsu virtuvē un tas, ko mēs ēdam, bieži vien ir noturīgāks un īstāks par to, ko mēs runājam. Ēdiens ir gan nepieciešamība dzīvības uzturēšanai, gan bauda, gan svētku sajūta, gan arī sociālais statuss. Eiropas tautām, kurām ir garāka valstiskās pastāvēšanas vēsture, izšķir augsto virtuvi (priviliģētajai šķirai domātu), pilsonisko virtuvi un reģionālo virtuvi. Latviešu virtuve balstās uz diviem vaļiem – reģionālo un pilsonisko. Iespējams augstākais punkts latviešu pilsoniskās virtuves izkopšanā bija Kaucmindes Mājturības institūta laikā pagājušā gadsimta 30.gados, taču joprojām Latvijā gana spēcīga ir arī reģionālā virtuve. Interesanti, ka ēdiens ir ceļojošais sižets gan mutvārdu kultūrā, gan literatūrā. Par ēdienu ir daudz dažādu ticējumu, tāpat ēdiens kļuvis par būtisku un īpašu tēlu, piemēram, Imanta Ziedoņa daiļradē," saka autore.

Veidojot "Virtuves vārdeni", Janīna Kursīte iztaujājusi vairāk nekā 300 teicēju, kas ar autori dalījušies stāstos par savu pieredzi virtuves lietās un ēdienu gatavošanā. Teicēji aptaujāti gan dažādos Latvijas novados, gan no trimdas latviešu vidus, tāpat pārlasītas neskaitāmas latviešu rakstnieku grāmatas, kurās aprakstīta ēdienu gatavošana un baudīšana.

Pēdējā laikā latviešu valodā iznākušas vairākas grāmatas par ēdieniem un dzērieniem, to pagatavošanu, tiek piedāvāti arī literāri sižeti, kas saistīti tieši ar ēdiena gatavošanu, tā nozīmi un vietu cilvēka dzīve. Janīna Kursīte uzskata, ka tas skaidrojams ar ēdiena materiālo, taustāmo dabu: "Laikā, kad mūsu dzīvē ir tik daudz virtuālā, ēdiens apliecina kaut ko īstu, tā gatavošana un tradīciju turpināšana dod stabilitātes sajūtu."

Uz "Virtuves vārdenes" ceturtā vāka Janīna Kursīte izvēlējusies likt arī ASV dzīvojošās latviešu rakstnieces Agates Nesaules vārdus: "Man liekas, ka ēdiens ir gandrīz tikpat svarīgs kā valoda, kas saista latviešus."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!