Foto: Reuters/Scanpix
To, ko ar drošību saprot tūrists un cik drošs ir lauku tūrisms Latvijā, veicot aptauju, noskaidrojusi LLTA "Lauku ceļotājs". Iegūtās atbildes kalpojušas kā pamats jaunas Drošības rokasgrāmatas un pašmācību interneta vietnes izstrādei lauku tūrisma uzņēmējiem.

Aptaujā piedalījušies vairāk nekā 1000 vietējie un ārvalstu ceļotāji. Viņu atbildes liecina, ka Latvijas lauku tūrismā pozitīvi novērtēta saimnieku un personāla viesmīlība, kā arī kvalitatīvs ēdiens, tīras istabas un godprātīga attieksme pret iepriekš norunāto cenu. Savukārt nedrošību ceļotājiem rada tādi faktori kā: ceļa zīmju un informatīvo zīmju trūkums, sadzīves negadījumu riski, naktsmītnes ierīču un mēbeļu bojājumi, nepiesieti suņi un nepatīkamas smakas vai netīras telpas.

Izmantojot iegūtās atbildes, "Lauku ceļotājs" sagatavojis jaunu rokasgrāmatu "Drošība Lauku Tūrismā", kur sistemātiski apskatītas visas jomas, kas saistītas ar viesu, pašu saimnieku un viņu uzņēmējdarbības drošību. Rokasgrāmata noderēs ne tikai naktsmītņu saimniekiem, bet arī citiem mazajiem uzņēmējiem, piemēram, apskates saimniecībām un ražotnēm, kas uzņem apmeklētājus, aktīvā tūrisma pakalpojumu sniedzējiem, u.c.

"Kādā no lauku tūrisma uzņēmēju, asociācijas "Lauku ceļotājs" biedru kopsapulcēm saskaitījām, ka Latvijā uzņēmēji var sagaidīt kontroles un inspekcijas no 14 dažādām valsts iestādēm. Katrai ir savas prasības, un uzņēmējiem jāzina, kā tās izpildīt. Jaunajā rokasgrāmatā ir atsauces uz likumiem un Ministru Kabineta noteikumiem, norādes, kur meklēt vajadzīgo informāciju un sekot likumdošanas prasību izmaiņām, lai būtu droši, ka nekas nav aizmirsts un būtiskām lietām ir veltīta vajadzīgā uzmanība," skaidro pētījuma veicēji.

Rokasgrāmatā iekļauti arī piemēri risinājumiem no Lietuvas, Bulgārijas, Norvēģijas, Anglijas, Spānijas un Vācijas. Par dažām jomām, piemēram, lauku tūrisma uzņēmējdarbības nodokļiem, atļaujām utt. Balstoties uz rokasgrāmatas saturu, ir izstrādāta apmācību platforma internetā. Platformā atrodas virtuālās apmācības modulis, drošības inspekcijas rokasgrāmata un drošības pašnovērtējuma anketa, un uzskaitīti pasākumi, kuri var novērst problēmas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!