Foto: Reuters/Scanpix
Bēgļu jautājuma dēļ pieaudzis agresīvo komentāru skaits Latvijas interneta vietnēs, secinājuši pētnieki, kuri mēra sabiedrības noskaņojumu, analizējot komentārus dažādos portālos, trešdien vēstī LNT raidījums “900 sekundes”.

Pētnieki secinājuši, ka visplašākās diskusijas notikušas pagājušajā mēnesī. "Karstākais punkts" sasniegts 11. septembrī, kad komentāros sarakstīti 38 000 vārdu. 11. septembris ir diena, kad valdības koalīcija nespēja vienoties par Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Žana Kloda Junkera jauno priekšlikumu uzņemt lielāku patvēruma meklētāju skaitu un kļuva skaidrs, ka Latvijai uz Briseli jādodas bez konkrētas pozīcijas. Savukārt augstākais agresivitātes indeksa līmenis fiksēts 19. septembrī, sasniedzot 4,31. Lielāks agresīvo komentāru pacēlums bija vērojams līdz pat 24. septembrim.

Visa gada laikā lielākais komentāros sarakstīto vārdu skaits bijis 46 000 vārdu dienā, bet augstākais agresivitātes indekss - 5,51, kas sasniegts 28. februārī. Toreiz pasauli pāršalca ziņa par Krievijas opozicionāra Borisa Ņemcova nāvi.

Pētnieki secinājuši, ka jau no augusta sākuma interneta komentāros arvien biežāk parādās tādi vārdi kā "migrants", "imigrants" un arī "melnais". Turklāt tos pavadot negatīva nokrāsa. Piemēram, vārds "migrants" minētajā 11. septembrī komentāros minēts vairāk nekā 400 reižu. Iepriekš pētnieki tādus vārdus komentāros neesot daudz redzējuši.

"Tie vārdi, kas ir saistīti, it sevišķi tādi nicinošie kā "muslimi" un "melnais", parādās biežāk. Ja paskatās, kādos kontekstos tie tiek lietoti, tad tie visi ir ļoti negatīvā gaismā un diezgan agresivitāti paudošos kontekstos," skaidrojis sociālantropologs un pētījuma idejas autors Klāvs Sedlenieks.

Interneta auditorijas pētnieki secinājuši, ka arvien biežāk ziņas lasa nevis datorā, bet gan viedtālruņos. Šovasar, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, atvaļinājuma laikā datori kapitulē telefonu priekšā.

Ziņu portālos vidēji Latvijas iedzīvotāji pavada 23 minūtes dienā, izmantojot datoru, 11 minūtes lasa un komentē rakstus no mobilā telefona, bet septiņas minūtes dienā to dara no planšetes.

Agresivitātes indeksa pētnieki secinājuši, ka agresivitātes līmenis komentāros pēdējā gada laikā ir cēlies. Tas tiek saistīts ar notiekošo pasaulē un nenozīmējot, ka cilvēki kļuvuši agresīvāki.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!