Dālderis: jāatrod veids turpināt LNB celtniecību ar ierobežotiem līdzekļiem

Foto: DELFI 
LETA
28. oktobris 2009 20:21
Nākamajā gadā Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) celtniecībai patlaban ir atvēlēti 12 miljoni latu, kas ir apmēram par 60% mazāk nekā sākotnēji bija plānots, tādēļ ir jāatrod veids, kā ar ierobežotiem līdzekļiem var turpināt darbu pie LNB celtniecības, trešdien "Sabiedrība par atklātību - Delna" rīkotā diskusijā atzina kultūras ministrs Ints Dālderis (TP).

Pēc ministra teiktā, arī līdz šim ir daudz darīts, lai samazinātu izmaksas, piemēram, likvidēta valsts aģentūra "Jaunie trīs brāļi", lai maksimāli samazinātu administratīvās izmaksas.

Diskusijā, kuras mērķis bija noskaidrot, vai un kā ir iespējams ietaupīt jau tā neesošos finanšu līdzekļus "Gaismas pils" projektā, plašas diskusijas izraisīja par ēkas iekšējās apdares tāmi.

"Sabiedrības par atklātību - Delna" pieaicinātais būvinženieris Sergejs Meierovics uzsvēra, ka viņu neapmierina darba tempi, lai arī viņš saprot, ka to norisi ietekmē finansējums. Viņš pauda neizpratni par to, ka būvlaukumā atrodas ļoti daudz tehnikas un vēl citas būvniecībai nepieciešamie materiāli, taču būvdarbi notiek tikai vienā maiņā. Meierovics rosināja darbu organizēt trīs maiņās.

Viņš vērsa arī uzmanību uz tāmē iekļautajiem ierakstiem attiecībā uz bibliotēkas iekšējo apdari. Pēc Meierovica teiktā, tāmē dažādām pozīcijām atvēlēta pārāk liela summa, kas salīdzinājumā ar mazumtirdzniecības cenām krasi atšķiras. Piemēram, kļavas koka dēļi grīdai tāmē kvadrātmetrā norādīti par 100 latiem, bet mazumtirdzniecībā to cena ir 37 lati kvadrātmetrā, savukārt durvīm tāmē norādītā summa ir no 890 līdz 1400 latiem gabalā, bet mazumtirdzniecībā to cena ir no 350 līdz 370 latiem.

Būvinženieris rosina apsvērt iespēju atkārtoti veikt tāmes ekspertīzi, lai rastu iespēju ietaupīt līdzekļus, kā arī rosina meklēt ietaupījumus, optimizējot darba organizāciju.

LNB būvuzraugi no "Hill International" atzina, ka patlaban notiek darbs, lai radītu scenāriju turpmākajai darbībai, ievērojot to, ka budžets atšķiras no iepriekš plānotā. Tiek apskatīti visi iespējamie aspekti, kur iespējams samazināt izdevumus ne tikai ēkas iekšējai apdarei. Ēkas apdares un iekštelpas materiāli izvēlēti saprāta robežās, ņemot vērā funkcijas, kas ēkai būs jāpilda, skaidroja būvuzraugi.

Tagad ir pāragri spriest par iespējamiem iekštelpas apdares materiāliem, jo šie darbi vēl ir tālu. Patlaban tāmē iekļauti provizoriskie skaitļi, skaidroja būvuzraugi no "Hill International".

Arī autoruzraugs Ēriks Kalniņš uzsvēra, ka nebūtu efektīvi pievērst uzmanību tikai vienai tāmes daļai par iekštelpu apdari, jo tāme ir jāvērtē kopumā. Ēkas apdares materiāli veido 5% no kopējām projekta izmaksām.

"Pie LNB ēkas projekta ir strādāts gadiem ilgi. Tāme tika gatavota laikā, kad izmaksu cenas bija ļoti augstas," sacīja Kalniņš, piebilstot, ka tagad tiek skatīti visi iespējamie varianti, lai samazinātu izmaksas.

LNB direktors Andris Vilks, daloties pieredzē par bibliotēku celtniecību Vācijā un Igaunijā, vērsa uzmanību uz to, ka šajās abās valstīs arī bibliotēku celtniecība notikusi daudzu gadu garumā, taču Igaunijā bibliotēkas celtniecībai un tās apdarei netika izmantoti augstas kvalitātes materiāli, tādēļ bibliotēkā nepārtraukti tiekot pielabota.

Kultūras ministrs jau vairākkārt ir norādījis, ka bibliotēkas celtniecības pārtraukšana sadārdzinās projekta izmaksas. Tādēļ Dālderis pauda gandarījumu, ka nākamajam gadam, neskatoties uz ekonomiskajām grūtībām, projektam tomēr ir piešķirts finansējums.

Diskusijas laikā LNB celtniecības projektā iesaistītie dalībnieki uzsvēra, ka pašlaik tiek izvērtētas visas iespējas, lai ietaupītu līdzekļus.

Savukārt Nacionālās būvkompāniju apvienības padomes priekšsēdētājs Māris Saukāns informēja, ka līdz novembra vidum tiks izstrādāts plāns, kurā būs iekļauti tie darbi, kas paveicami par nākamajā gadā projektam atvēlēto budžetu.

LETA
Reklāma
 Komentāri
Vārds E-pasts
Par šo rakstu saņemtas 86 atsauksmes
Aplыkot atsauksmes Palоdzоba

DELFI neatbild par rakstiem pievienotajām lasītāju atsauksmēm, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot atsauksmes, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā DELFI patur tiesības liegt rakstu komentēšanas iespēju.

Vairāk par lasītāju atsauksmēm

Ziņo par cenzējamu atsauksmi!
 
Ziņas
Viedokļi
Versijas
Intervijas

Spilgts citāts
Tautas balss
Tribīne
Esplanāde
Forums
Dienas jautājums
Kā vērtējat ES prezidenta vēlēšanu iznākumu?  (22)
Neinteresējos par to
Vīlos, jo cerēju uz Vīķes-Freibergas uzvaru
Iznākums pašsaprotams, Latvijas kandidatūrai nebija izredzes
Esmu pārsteigts (-a) par iznākumu
  Izsaki viedokli

Rezultāti

Iesaki jautājuma tēmu!
Laika ziņas

Dienā: +6..+10 oC
Naktī: +3..+7 oC
Vējš: R 10/12 - 12/20 m/s 
 
Vārda dienas

Zeltīte, Andis

Karikatūra
Atpūtai
Sāc dienu ar ...
Lai vienmēr sāktu darbu ar DELFI, klikšķiniet uz logo

 
 
Sabiedroto raksti

Valūtas kursi
Vārdnīca
Horoskopi
Auns
Auns
Vērsis
Vērsis
Dvīņi
Dvīņi
Vēzis
Vēzis
Lauva
Lauva
Jaunava
Jaunava
Svari
Svari
Skorpions
Skorpions 
Strēlnieks
Strēlnieks
Meāāzis
Mežāzis
Ūdensvīrs
Ūdensvīrs
Zivs
Zivs
DELFI grāmatnīca
 
City 24City 24
Peugeot 206 1.4 i
4 356 EUR
Bmw 523 2.5 125kw
5 900 EUR
Ford Focus 2.0
3 950 EUR
Pievieno savu sludinājumu
DELFI darbs
 
 
DELFI ceļojumi
 
Atlaides!Ēģipte,Taizeme
Eiropa no 84 Ls,ASV,Āzija
 
Indija*Ķīna*Āfrika Ls 245
Londona*Prāga*Minhene
 
un viesnīcu rezervēšana
arī čarteri no Vācijas
 
Šarm Eš Šeiha no 231 LVL
-50% atlaide!
 
Kontakti | Atsauksmes | Par Delfi | Komentāri portālā | Lietošanas noteikumi | Reklāma@DELFI | RSS | mDELFI | Delfi.ee | Delfi.lt | Delfi.ua
Copyright © 1999-2009 AS DELFI. All rights reserved.